Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila na Světovém poháru v Erfurtu druhé místo v závodu na 500 metrů | foto: AP

Erbanová byla v Erfurtu na pětistovce druhá, Sáblíková na 1500 metrů osmá

• 1
Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila na Světovém poháru v Erfurtu druhé místo v závodu na 500 metrů. Den po premiérovém triumfu na této trati v kariéře prohrála o osm setin sekundy s Vanessou Herzogovou z Rakouska. V závodu na 1 500 metrů se poprvé od poloviny prosince představila v akci Martina Sáblíková a skončila osmá, což je její sezónní maximum v této disciplíně.

Stejně jako v pátek se Erbanová představila v poslední rozjížďce společně s úřadující mistryní Evropy na pětistovce Herzogovou a tentokrát zajela horší čas. Opět se dostala pod hranici 38 sekund, ale Rakušanka se dokázala zlepšit a zvítězila časem 37,88 sekundy.

„Nechtěla jsem udělat chybu na startu, takže jsem asi odstartovala trochu pomaleji a stovka nebyla ideální. Pak se mi jelo dobře, ale udělala jsem jednu chybu v konci, která mě možná stála první místo. Jsem ale spokojená, byl to dobrý závod,“ řekla Erbanová.

Pětadvacetiletá česká reprezentantka vystoupila ve SP na stupně vítězů v individuálním závodu potřinácté v kariéře. Na pětistovce byla popáté druhá.

V aktuálním hodnocení seriálu je nadále třetí, i když ji předstihla Herzogová. V Erfurtu totiž chybí nejrychlejší dvě sprinterky sezony Nao Kodairaová z Japonska a I Sang-hwa z Koreje. Zatímco doposud neporažená Kodairaová stále vede, I Sang-hwa klesla na čtvrté místo.

Sáblíková splnila cíl trenéra Nováka

Trojnásobná olympijská vítězka Sáblíková vynechala kvůli problémům se zády a tréninkovému manku mistrovství Evropy na začátku roku a start na patnáctistovce brala jako test pro nedělní závod na 3 000 metrů. Zároveň si v Erfurtu chtěla vyjet účast na březnovém světovém šampionátu ve víceboji.

„Jsem naprosto spokojená. Stejný čas jsem jela v Salt Lake City na vysokohorské dráze. Čas 1:57 je můj třetí nejrychlejší v sezoně Evropě, takže jsem opravdu hodně spokojená,“ řekla Sáblíková, která měla radost i z toho, že ji příliš nelimitovala bolest zad.

„Musím říct, že to bylo docela v pohodě. Samozřejmě, že jsem to cítila, ale nic extravagantního oproti tomu, co jsme zažívala v Americe, to nebylo,“ podotkla třicetiletá rychlobruslařka.

Spokojený byl i trenér Petr Novák, který si jako hranici úspěšnosti stanovil umístění v desítce. „Nevěřil jsem ale tomu, že by byla jen vteřinu od pódia. Martina zajela dobře, i když se jí do toho nechtělo. Bylo vidět, že rozběh je pomalý, ale projev v dalších kolech dává obrovskou šanci v neděli na trojku,“ uvedl Novák. Je přesvědčený, že jeho svěřenkyně bude při svém druhém startu bojovat o umístění na stupních vítězů.

Druhá Česka na startu Nikola Zdráhalová obsadila 13. místo, z vítězství se radovala Ireen Wüstová z Nizozemska.

SP v rychlobruslení v Erfurtu

Německo

Muži:
1 000 m:
1. Nuis 1:08,57, 2. Otterspeer (oba Niz.) 1:08,96, 3. Poutala (Fin.) 1:08,99.
Průběžné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Lorentzen (Nor.) 332, 2. Verbij (Niz.) 320, 3. Nuis 280.

5 000 m: 1. Pedersen (Nor.) 6:14,66, 2. Tumolero (It.) 6:16,11, 3. Bloemen (Kan.) 6:17,11, ...divize B: 18. Druszkiewicz 6:38,85, 23. Kopřiva (oba ČR) 6:51,98.
Průběžné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Bloemen 410, 2. Kramer (Niz.) 300, 3. Pedersen 295, ...50. Druszkiewicz 2.

Ženy:
500 m:
1. Herzogová (Rak.) 37,88, 2. Erbanová (ČR) 37,96, 3. Fatkulinová (Rus.) 38,28.
Průběžné pořadí SP (po 9 závodech): 1. Kodairaová (Jap.) 700, 2. Herzogová 555, 3. Erbanová 546.

1 500 m: 1. Wüstová 1:55,66, 2. Leenstraová (obě Niz.) 1:55,75, 3. Njatunová (Nor.) 1:56,66, ...8. Sáblíková 1:57,89, 13. Zdráhalová 1:58,76, divize B: 14. Kerschbaummayr 2:03,06, 19. Dřímalová (všechny ČR) 2:05,61.
Průběžné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Takagiová (Jap.) 400, 2. Leenstraová 270, 3. Šichovová (Rus.) 236, ...17. Zdráhalová 93, 22. Sáblíková 66.