Ondřej Polívka (vlevo) a David Svoboda se zlatými medailemi ze štafet na MS 2009 v Londýně

Ondřej Polívka (vlevo) a David Svoboda se zlatými medailemi ze štafet na MS 2009 v Londýně | foto: AP

S touhle generací už se nemůžu rovnat, zhodnotil pětibojař Capalini zlaté MS

  • 0
Až jednou završí svou úspěšnou kariéru, v klidu si bude moci říct: Mám důstojné nástupce. "Bylo to perfektní," zhodnotil moderní pětibojař Libor Capalini právě skončené mistrovství světa, z nějž ho těsně před odletem vyřadila zlomená noha. Češi v Londýně získali dvě zlaté a dvě stříbrné medaile a navázali na stejně úspěšné mistrovství Evropy.

Jestliže si čeští moderní pětibojaři nasadili na nedávném evropském šampionátu v Lipsku laťku hodně vysoko, pak v Londýně na MS ji ještě překonali. Dvě zlaté a dvě stříbrné medaile jen potvrdily, že český pětiboj je v současnosti nejlepší na světě.

"Je to asi nejlepší generace z těch tří, se kterými jsem závodil," vysekl Libor Capalini poklonu svým mladším kolegům z pražské Dukly.  "Už se jim nemůžu rovnat. Jeden výsledek udělat ještě můžu, ale oni je opakují," řekl na adresu "mladých pušek" - čtyřiadvacetiletého Svobody či o dva roky mladšího Polívky.

Šestatřicetiletý bronzový olympionik z Atén Capalini měl v britské metropoli také startovat, na poslední chvíli ho ale vyřadila zlomená zánártní kůstka na pravé noze. A připustil, že možná brzy ukončí kariéru.

Libor Capalini s nohou v sádře

A tak jen u internetového přenosu tleskal stříbrnému úspěchu Davida Svobody, stejnému kovu družstva, ale hlavně zlatému pondělnímu double štafet v podání Svobody s Ondřejem Polívkou a Lucie Grolichové s Natálií Dianovou.

české medaile 2009

MS (2-2-0)
zlato:
Polívka, Svoboda a Grolichová, Dianová (štaf.)

stříbro: Svoboda (ind.) a Svoboda, Polívka, Michalík (druž.)

ME (2-1-1)
zlato
: Polívka (ind.) a Grolichová, Dianová, Marčevová (štaf.)

stříbro: Polívka, Svoboda, Capalini (druž.)

bronz: Polívka, Sedlecký, Dvořák (štaf.)

"Dalo se čekat, že Ondra s Davidem budou vepředu. Dvoučlenné štafety zaručují vyšší výkonnost. Možnost, že dojde k chybě, je menší než u klasických tří."

Nový model byl zkoušen, aby mohl být zařazen do programu nejbližší olympiády.

"Nám se líbí, ale uvidíme, co řeknou ostatní. Pokud by měl být na olympiádě, muselo by se takhle závodit celé čtyři roky. Bude tedy záležet na rozhodnutí kongresu mezinárodní unie," vysvětlil Capalini.

Současné výkony nejsou náhodné

Skvělé výsledky Čechů na posledních dvou velkých akcích ale podle Capaliniho nejsou náhodné. "Jejich výkony jsou podložené výborným tréninkem."

A také skvělou taktikou kouče Jakuba Kučery. Když zkušený trenér v neděli vpodvečer viděl, že Grolichová s Dianovou ztratily šanci na dobrý výsledek v individuálním závodu, záměrně je šetřil na štafetu startující za necelých 16 hodin.

"Vyplatilo se, že jsme v kombi šetřily síly," uvedla Grolichová, která druhý den šla úplně jiný závod. "V neděli to byl jen průměr. V pondělí pak zašermovala nejlíp za poslední dva roky," řekl trenér Kučera.

Lucie Grolichová (zády) a Natálie Dianová po doběhu štafet na MS v Londýně 2009

"Byl to výborný taktický tah," přidal se Capalini. "Kuba se nebojí experimentovat. Takovéto rozhodnutí je klíčové pro regeneraci. Totéž se dělá v kvalifikaci. Když víte, že máte bodový náskok, šetříte se. Pokud jdete naplno, můžete pak hodně ztratit."

A vyzdvihl výkon jednatřicetileté Grolichové. Ta letos táhla ženskou štafetu k triumfům jak na Evropě, tak na světě. "Lucka se letos vyhnula zdravotním problémům. Navíc jí hodně pomohlo, že její slabší běh je kombinovaný se střelbou," uvedl Capalini.

Kombi? Dneska vyhrává závod

O výsledku pětiboje se zpravidla rozhodovalo v parkuru. Teď se k tomu přidává i závěrečná kombi disciplína, kdy se střelba spojuje s během. Nad překážkami Češi letos potvrzují, že se jim vyplácí nový speciální jezdecký trénink. 

A velmi dobře se dokázali adaptovat na radikálnější změnu v pravidlech. Zejména díky bezchybné střelbě totiž zlikvidovali Polívka se Svobodou více než minutové manko na vedoucí Egypťany, minimální počet dobití pak odpoutal i Dianovou od dotírající olympijské vítězky Schönebornové.

"Kombi teď určitě závody vyhrává," myslí si Capalini. "Trenér vystihl podstatu disciplíny. Ví, na co se zaměřit," znovu pochválil kouče Kučeru.

David Svoboda při kombi disciplíně

Na opačném konci pak stojí případ Andreje Mojsejeva. Dvojnásobný olympijský vítěz se s novou disciplínou zatím nesžil. V Lipsku zhatil naděje ruské štafety, v Londýně překvapivě neprošel kvalifikací. Jedno dobití navíc pak těsně připravilo o postup i bývalého světového šampiona Sedleckého.

Sám Capalini zároveň změnil názor na nový způsob závodu. "Jak jsem byl zpočátku proti, tak teď se na to dívám jinak. Když jsem se díval na internetu, tak se mi to líbilo. Pro diváky je to nyní rozhodně atraktivnější."

Otázkou je, zda Češi nastavenou laťku udrží až do olympijských her v Londýně za tři roky. "Je to spekulace, stát se může cokoliv," přemítá Capalini. Tuší, že prapor českého pětiboje ponesou právě někdejší juniorští mistři světa Svoboda s Polívkou. "Mají to dobře rozjeté," dodal Capalini.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž