Při spurtu byl nejrychlejší Dekker

Pontarlier - Nizozemský cyklista Erik Dekker vyhrál v závěrečném spurtu čtyřčlenné skupiny dnešní osmou etapu Tour de France, která měřila 222,5 kilometrů a vedla z Colmaru do Pontarlieru. Jezdec týmu Rabobank porazil Španěla Aitora Gonzaleze, jako třetí projel cílem Servais Knaven rovněž z Nizozemska. Žlutý trikot vedoucího jezdce si po jednom dni vybojoval zpět Australan Stuart O'Grady, který přivedl v zimě a dešti na pátém místě do cíle skupinu devíti pronásledovatelů.

Žlutý trikot převzal zpátky od Němce Jense Voigta. Obhájce titulu Lance Armstrong dojel do cíle v hlavním pelotonu se zpožděním půl hodiny.

Mezi většinou cyklistů dojel do cíle také český závodník Ján Svorada, který obsadil s odstupem 35:54 minuty za vítězem 121. pozici. V průběžném pořadí Tour je Svorada 142., na vedoucího O'Gradyho ztrácí 1:17:34 hodiny.

Ještě před startem etapy odstoupil ze závodu Španěl Txema del Olmo ze stáje Euskaltel, který měl podle vedení baskického týmu abnormální dopinkový test. Del Olmo nenastoupil do sobotní etapy ze Štrasburku do Colmaru, původně kvůli nemoci.

"Komisaři nám sdělili, že u Olmova testu není cosi v pořádku, a vyřadili jej ze závodu," uvedl ředitel Euskaltelu Miguel Maragadi. "Z oficiálních míst Mezinárodní cyklistické unie však žádné zprávy nemáme. Požádali jsme o výsledek vzorku B," dodal.

Závod pokračuje v pondělí etapu z Pontarlieru do Aix-les- Bains, která měří 185 kilometrů.

Výsledky - 8. etapa (222,5 km): 1. Dekker (Niz.) 4:59:18, 2. A. Gonzalez (Šp.), 3. Knaven (Niz.) oba stejný čas, 4. Wauters (Belg.) -4, 5. O'Grady (Austr.), 6. Teutenberg (Něm.), 7. Durand (Fr.), 8. De Groot (Niz.), 9. Dierckxsens (Belg.), 10. Loda (It.) všichni -2:32, ...121. Svorada (ČR) -35:54.

Průběžné pořadí: 1. O'Grady 34:57:18, 2. Simon (Fr.) -4:32, 3. De Groot -21:16, 4. Kiviljov (Kaz.) -22:07, 5. Teutenberg - 27:15, 6. Voigt (Něm.) -29:23, 7. Dierckxsens -29:49, 8. Wauters -30:12, 9. Turpin (Fr.) -30:35, 10. A. Gonzalez -31:56, ...142.
Svorada -1:17:34.

Nizozemský cyklista Erik Dekker se raduje po projetí cílem z vítězství v 8. etapě Tour de France.