Nikola Zdráhalová na MS v rychlobruslařském víceboji v Amsterdamu.

Nikola Zdráhalová na MS v rychlobruslařském víceboji v Amsterdamu. | foto: AP

Mokré MS ve čtyřboji: Sáblíková třetí na 3000 m, Zdráhalová čtvrtá na 500 m

• 36
Japonka Miho Takagiová vykročila nejlépe z favoritek za titulem mistryně světa v rychlobruslařském čtyřboji a v Amsterdamu v poločase soutěže vede. Nikola Zdráhalová se zaskvěla čtvrtým místem na 500 metrů, Martina Sáblíková poté vybojovala třetí příčku na 3000 metrů.

Zdráhalová po výborné pětistovce podala velmi kvalitní výkon i na 3000 metrů, kde dojela devátá. Celkově jí patří v poločase víceboje sedmé místo. Živí tak naději na to, že se poprvé v kariéře probojuje na vícebojařském mistrovství světa do finálové osmičky na 5000 metrů.

Loni skončila sedmnáctá. Letos míří mnohem výš.

Martina Sáblíková nabrala obrovskou ztrátu v úvodním závodě na 500 metrů, v němž skončila s odstupem 2,80 vteřiny na Japonku Takagiovou až devatenáctá. Zpět do boje o přední příčky se vzápětí vracela třetí příčkou na trojce, kde podlehla pouze domácí Wüstové a Takagiové.

Průběžně je osmá, boj o bronz však ještě není zcela ztracen.

Šampionátu vévodí Miho Takagiová, dominující na trati 500 metrů a druhá z tříkilometrové distance. Za sebou prozatím jasně nechává i místní superstar Ireen Wüstovou. Třetí příčku drží další domácí vícebojařka Antoinette de Jongová.

Víceboj žen vyvrcholí v sobotu závody na 1500 a 5000 metrů.

500 metrů: Takagiové nahrál i los, Zdráhalová byla skvělá

Za houstnoucího deště a před diváky v pláštěnkách se na otevřené dráze Olympijského stadionu v Amsterdamu rozpoutaly mistrovské boje vícebojařek už při závodě na 500 metrů v jednoznačně nerovných podmínkách. Kvůli krupici, která se na dráze dělala, byl s každou minutou led horší a horší.

Zvýhodněny tak byly závodnice v úvodních rozjížďkách.

Hned v té druhé přitom stála na startu velká japonská univerzálka Takagiová. Ta je sice výbornou sprinterkou, ale letos na pětistovce ve Světovém poháru nestartovala, a také proto byla nasazena mezi papírově slabšími závodnicemi do úvodní fáze závodu.

Její čas 39,01 byl na otevřené nížinné dráze mimořádný.

09.března 2018 v 19:04, příspěvek archivován: 09.března 2018 v 21:12

Welcome to the coolest track in the Netherlands! May the #AllroundSpeed Champs begin! #SpeedSkating https://t.co/VOo4dUCbLW

Navzdory méně výhodnému nasazení do až osmé rozjížďky se však s úvodní disciplínou šampionátu vypořádala výtečně též Nikola Zdráhalová. Společně s Nizozemkou de Jongovou dosáhla čtvrtého nejlepšího času dne 40,47 a dělila se s de Jongovou i o post druhé nejlepší Evropanky. Před ní skončily pouze japonské duo Takagiová - Kikučiová a Němka Hirschbichlerová.

Zdráhalová měla vzhledem k nepříznivým podmínkám výbornou už první stovku za 11,02, celkově v závodě třetí nejrychlejší. Se svojí soupeřkou v páru, Číňankou Ťi Čchen-chao sice na stovce ještě těsně prohrávala, ale vzápětí šla jasně před ni a rozjížďku vyhrála.

„Na pětistovce vidím Nikolu v dosahu stupňů vítězů,“ prorokoval před závodem trenér Petr Novák a nemýlil se.

Jeho 21letá svěřenkyně jen potvrdila, že zažívá úžasný, průlomový rok.

Velkou ztrátu z pohledu čtyřboje naopak nabrala Martina Sáblíková. Obsadila v čase 41,81 až 19. místo. Ve své sedmé rozjížďce podlehla Polce Zlotkowské.

Projevily se jak poolympijská únava Sáblíkové, tak její neustávající bolesti zad, ale zároveň i fakt, že pětistovku celou sezonu na rozdíl od Zdráhalové vůbec nejezdila a starty na ni netrénovala.

Martina Sáblíková na MS v rychlobruslařském víceboji v Amsterdamu.

POZDRAV TRIBUNÁM. Martina Sáblíková po úvodní pětistovce.

Nejmladší účastnice šampionátu, 19letá Natálie Kerschbaummayrová pronikla mezi 22 vyvolených aktérek mistrovství až dodatečně z postu náhradnice a obsadila v úvodní disciplíně časem 42,98 poslední místo.

Na Takagiovou na pětistovce výrazně ztratila rovněž domácí spolufavoritka Wüstová, útočící při svém posledním šampionátu v kariéře na sedmý světový titul ve čtyřboji. V čase 40,91 byla devátá.

Kvůli zranění se musela na poslední chvíli odhlásit Natálija Voroninová. Proto byl přelosován i druhý páteční závod na 3000 metrů, v němž měla Ruska původně startovat s Martinou Sáblíkovou.

3000 metrů: Bojovnice Sáblíková se vrací do popředí

Zdráhalová měla při trojce smůlu na los. V první polovině tohoto závodu startovala až v posledním šestém páru, těsně před úpravou dráhy. Za neustávajícího deště měla společně se svou soupeřkou, Číňankou Tan Li, nejméně kvalitní led ze všech rychlobruslařek.

Mladá Češka přesto pojala i tuto trať se zavilostí sobě vlastní a nechala na hrbolatém oválu vše, co se dalo. Výsledkem byl čas 4:26,47, deváté místo na 3000 metrů a na této trati například i vítězství nad Kanaďankou Blondinovou nebo německou legendou Pechsteinovou.

I proto je Zdráhalová v poločase šampionátu průběžně na pro ni vynikajícím sedmém místě, o jednu příčku před svým vzorem Martinou Sáblíkovou.

Sáblíková startovala na 3000 metrů po úpravě ledu v osmé rozjížďce s Italkou Franceskou Lollobrigidovou, která jí byla až překvapivě důstojnou soupeřkou.

Češka se na mezičasech postupně probila před průběžně vedoucí Nizozemku van der Weidenovou, ukázala svoji už tradiční bojovnost a proťala cíl v čase 4:21,05.

Ve zbývajících třech rozjížďkách jej pokořily pouze dvě ženy.

Ireen Wüstová to dokázala po skvostném výkonu, od prvního kola navyšovala svůj náskok. S časem 4:15,80 byla dokonce o 5,25 vteřiny rychlejší než Sáblíková a v cíli nadšeně vymrštila paže nad hlavu.

Nizozemská rychlobruslařka Ireen Wüstová na MS ve víceboji v Amsterdamu.

TO BYLA JÍZDA. Ireen Wüstová oslavuje svůj výkon na 3000 metrů.

Nizozemka tím likvidovala ztrátu, kterou při pětistovce nabrala na Takagiovou, přesto ne dostatečně. Japonka se v závěrečném páru dne probila na druhé místo na 3000 metrů, přičemž na této trati zaostala za Nizozemkou o 3,98 vteřiny.

Celkově ovšem nadále vede, v přepočtu na čas na 1500 metrů (třetí disciplínu čtyřboje) o 3,42 vteřiny před Wüstovou.

Ty dvě si to s vysokou pravděpodobností rozdají v sobotu o zlato.

Na bronz je stále dlouhá řada kandidátek.

Včetně Martiny Sáblíkové.

Na průběžně třetí de Jongovou ztrácí česká rychlobruslařka v přepočtu na 1500 metrů 3,02 vteřiny, v záloze však má svoji nesmírně silnou pětku.

Mistrovství světa v rychlobruslařském víceboji

Amsterodam

Ženy:
500 m:
1. M. Takagiová (Jap.) 39,01, 2. Hirschbichlerová (Něm.) 40,22, 3. Kikučiová (Jap.) 40,32, 4. Zdráhalová 40,47, ...19. Sáblíková 41,81, 22. Kerschbaummayr (všechny ČR) 42,98.

3000 m: 1. Wüstová (Niz.) 4:15,80, 2. M. Takagiová 4:19,78, 3. Sáblíková 4:21,05, ...9. Zdráhalová 4:26,47, 19. Kerschbaummayr 4:34,17.

Průběžné pořadí (po 2 ze 4 závodů): 1. M. Takagiová 82,306, 2. Wüstová 83,443, 3. De Jongová (Niz.) 84,310, ...7. Zdráhalová 84,881, 8. Sáblíková 85,318, 22. Kerschbaummayr 88,675.