Mezi kamióny vede Dakar Tomečkova posádka, Loprais je po první etapě až devátý

D a k a r - V soutěži kamiónů se start vůbec nevydařil obhájci titulu Karlu Lopraisovi na tatře. První etapu dokončil se spolujezdci Radomírem Stachurou a Petrem Gilarem až na devátém místě. Čest českých barev však dkvěle hájil Tomáš Tomeček s brazilským navigátorem André de Azevedem a Petrem Vodákem. Tato posádka jezdící v barvách soukromého týmu Petrobras BR-Lubrax etapu vyhrála. Druhá dojela trojice Bedřich Sklenovský, Milan Kořený,Josef Kalina.

Loňský vítěz v kategorii automobilů Schlesser je i přes nepříliš vydařený začátek celkem spokojen. "Jsme sice trochu pozadu, ale není to tak zlé. Stále je před námi ještě přibližně
10.000 kilometrů. K pyramidám je ještě daleko," neztrácí optimismus Francouz, jenž za vedoucím Carlosem Sousou zaostal o osm minut.

Stephane Peterhansel, jenž v sedle motocyklu vyhrál Dakar rekordně šestkrát, dnes prožil africký debut v kategorii
automobilů. Za volantem svého vozu Mega Desert si počínal výborně a do cíle dorazil na sedmém místě.

V pátek je na programu druhá, 359 kilometrů dlouhá etapa z Tambacoundy do Kayes v Mali. Na závodníky čeká 212 kilometrů měřených zkoušek.

Obhájce loňského titulu v kategorii automobilů Jean-Louis Schlesser se musel se
svým vozem Buggy spokojit po první etapě africké rallye Paříž - Dakar - Káhira až se šestým místem. Nejrychleji překvapivě absolvovala trasu z Dakaru do senegalského města Tambacounda, na které účastníky čekal 284 kilometrů dlouhý měřený úsek,
portugalská posádka Carlos Souza, Jose Manuel Luz na mitsubishi. Další dvě místa obsadili Japonci Šinozuka a Macuoka, rovněž s mitsubishi. V kategorii motocyklů se prosadil Francouz Richard Sainct. Obhájce titulu dokázal skvěle zužitkovat své startovní číslo jedna, na trati se nedopustil žádné orientační chyby a s náskokem se usídlil v čele průběžného hodnocení před druhým Španělem Juanem Romou a jeho krajanem Jordim Arcaronsem.

Pořadí v kategorii kamiónů není dosud k dispozici.