Tereza Macelová v cíli havajského Ironmana

Tereza Macelová v cíli havajského Ironmana - Triatlonistka Tereza Macelová v cíli havajského Ironmana. | foto: AP

Macelová je na havajském Ironmanovi nejlepší Češkou historie, skončila čtvrtá

• 7
O nejlepší český výsledek v historii se v proslulém závodu Ironman na Havaji postarala Tereza Macelová. Pětatřicetiletá rodačka z Prahy žijící v Torontu obsadila v kategorii žen čtvrtou příčku. Už potřetí v řadě triumfovala Britka Chrissie Wellingtonová, mezi muži obhájil loňské prvenství Australan Craig Alexander.

Macelová zvládla náročné tratě 3,8 km plavání, 180 km jízdy na kole a běžecký maraton za 9:23:43 hodiny. Od medailového umístění ji dělilo zhruba osm minut. Vítězka Wellingtonová časem 8:54:02 navíc vylepšila o 86 sekund 17 let starý traťový rekord Pauly Newbyové-Fraserové.

"Nikdy bych si nepomyslela, že dokážu ten rekord zlomit. Ona je legenda a já se teď cítím tak trochu provinile," poznamenala nová rekordmanka, jež z čela tabulek vymazala osminásobnou vítězku z Havaje.

Na ironmanských tratích ještě nikdy v kariéře neprohrála, tentokrát nejbližší soupeřku Mirindu Carfraeovou z Austrálie porazila o dvacet minut. Macelovou předčila ještě Španělka Virginia Berasateguiová.

Alexander dosáhl v pětatřicetistupňovém vedru času 8:20:21 a byl prvním
úspěšným obhájcem od roku 2002, kdy dokázal prvenství zopakovat Timothy DeBoom. Za vítězství získal stejně jako Wellingtonová 110 tisíc dolarů.

Druhá česká profesionálka na startu Lucie Zelenková potvrdila pověst skvělé plavkyně a dokonce jako první přesedala na kolo. Na maratonskou trať se vydala jako čtrnáctá a nakonec obsadila 23. místo. Petr Vabroušek, který dosud držel české maximum v podobě 19. příčky, skončil osmačtyřicátý.

Triatlonový závod Ironman na Havaji

Muži: 1. Alexander (Austr.) 8:14:04, 2. Lieto (USA) 8:16:15, 3. Raelert (Něm.) 8:18:17, 4. McCormack (Austr.) 8:19:08, 5. Henning (Dán.) 8:22:31, 6. Bracht (Něm.) 8:22:57, ...48. Vabroušek (ČR) 9:23:03.

Ženy: 1. Wellingtonová (Brit.) 8:54:02, 2. Carfraeová (Austr.) 9:13:59, 3. Berasateguiová (Šp.) 9:15:28, 4. Macelová (ČR) 9:23:43, 5. Keatová (Austr.) 9:25:48, 6. McGloneová (USA) 9:30:28, ...23. Zelenková (ČR) 10:04:42.