Karolína Erbanová na pětistovce na světovém šampionátu ve sprintu | foto: Reuters

Skvělá Erbanová. Na MS překonala už dva české rekordy a bojuje o medaili

• 18
Obávala se, že ji „semelou“ jak náročná aklimatizace po přeletu z Asie, tak onemocnění z minulého týdne. Jenže opak je pravdou. Rychlobruslařka Karolína Erbanová přesvědčuje na mistrovství světa ve sprinterském víceboji o své skvostné formě ve druhé polovině sezony. V poločase soutěže je v Calgary čtvrtá, pouhou setinu vteřiny vzdálena od bronzové příčky.

Na šampionátu absolvovaly sprinterky v sobotu závody na 500 a 1000 metrů a v neděli si stejný program zopakují. Erbanová excelovala hned při zahajovací pětistovce. Časem 37,06 vylepšila na vysokohorské dráze v Calgary svůj osobní a zároveň i český rekord dokonce o 61 setin!

Dosud byl jejím maximem čtyři roky starý výkon 37,67 z dalšího vysokohorského oválu v Salt Lake City.

Ve svém páru na pětistovce nyní porazila americkou hvězdu Heather Richardsonovou - Bergsmaovou, zlatou ženu na 1000 i 1500 metrů z letošního světového šampionátu na jednotlivých tratích v Koreji.

Pouze jediná soupeřka byla na pětistovce v Calgary rychlejší než 24letá Češka, a to Japonka Nao Kodairová, její někdejší spolubojovnice z týmu Continu a aktuální mistryně světa na této trati. Proletěla do cíle v osobním rekordu 36,75, jen těsně zaostala za rekordem dráhy a o 31 setin porazila Erbanovou.

Třetí skončila za 37,22 Bergsmaová, zatímco další velká favoritka sprinterského víceboje, Nizozemka Ter Morsová byla v čase 37,55 pátá.

Světové šampionáty

rychlobruslařek

NA JEDNOTLIVÝCH TRATÍCH:

- proběhl v únoru v korejském Gangneungu.

VE VÍCEBOJÍCH:

- ve sprinterském víceboji (500-1000-500-1000 m) tento týden v Calgary

- ve víceboji (500-3000-1500-5000 m) příští týden v Hamaru (Sáblíková, Zdráhalová).

V následujícím závodu na 1000 metrů Erbanová nastoupila v přímém souboji proti Kodairové. Po úvodní dvoustovce ještě Češka vedla, potom však předváděla Japonka úžasné věci. Ve vyrovnaném rekordu dráhy a vyrovnaném druhém nejrychlejším čase historie vyhrála za 1:12,51.

Ani Erbanová se neměla za co stydět. Naopak. Čas 1:13,53 je dalším českým i osobním rekordem! O 31 setin překonala ten dosavadní ze Salt Lake City v roce 2013.

Znamenalo to 4. místo na trati 1000 metrů a průběžně také čtvrté místo celkově, ale jen o setinu vteřiny za nizozemskou sokyní Jorien Ter Morsovou. Ta na tisícovce překonala časem 1:12,53 vlastní evropský rekord a obsadila druhou příčku, zatímco světová šampionka na této distanci Bergsmaová skončila za 1:12,96 třetí.

V roce 2012 vytvořila Erbanová právě na této dráze juniorský světový rekord ve sprinterském čtyřboji. Nyní zde bojuje jako rovná s rovnými s nejlepšími ženami na světě.

V této sezoně se už stala ve sprinterském víceboji mistryní Evropy, v lednu jí v Heerenveenu zahráli „Kde domov můj“. Na světovém šampionátu v této disiciplíně byla předloni bronzová a loni sedmá.

Před dvěma týdny při mistrovství světa na jednotlivých tratích v Koreji skončila Erbanová na 500 metrů čtvrtá a na 1000 metrů pátá, medaile jí těsně unikala.

Dosáhne na ni nyní?

Mistrovství světa v rychlobruslařském sprintu v Calgary

První den

Ženy:
500 m:
1. Kodairová (Jap.) 36,75, 2. Erbanová (ČR) 37,06, 3. Bergsmaová (USA) 37,22.

1000 m: 1. Kodairová 1:12,51, 2. Ter Morsová (Niz.) 1:12,53, 3. Bergsmaová 1:12,95, 4. Erbanová 1:13,53.

Po dvou tratích: 1. Kodairová 73,005, 2. Bergsmaová +0,69 vt., 3. Ter Morsová +0,81, 4. Erbanová +0,82, 5. Bökkoová (Nor.) +1,41, 6. Herzogová (Rak.) +1,96. (Odstupy jsou v přepočtu na trať 500 m.)

Muži:
500 m:
1. Mulder (Niz.) 34,18, 2. Kreč (Kaz.) 34,21, 3. Murašov (Rus.) 34,29.

1000 m: 1. Nuis (Niz.) 1:06,61, 2. De Haitre (Kan.) 1:06,72, 3. Verbij (Niz.) 1:06,73.

Průběžné pořadí (po 2 ze 4 závodů): 1. Verbij 67,845, 2. Ihle (Něm.) 67,950, 3. Lorentzen (Nor.) 67,970.