Etapový vavřín patřil Voigtovi

Sarran - Šestnáctou etapu cyklistického závodu Tour de France, kterou poznamenal hromadný pád, vyhrál Němec Jens Voigt. Do cíle 229,5 kilometru dlouhého úseku z Castelsarrasinu do Sarranu přijel s Australanem Bradem McGeem. Žlutý trikot vedoucího jezdce průběžné klasifikace udržel Američan Lance Armstrong, přestože spolu s hlavním pelotonem dorazil do cíle se ztrátou více než 25 minut na vítěze. Voigt s McGeem se asi 25 kilometrů před cílem odpoutali od skupiny sedmi uprchlíků, s nimiž před tím v úniku absolvovali asi 150 kilometrů. Skupinku přivedl do cíle a třetí místo vybojoval Rus Alexander Bočarov, který na McGeeho ztrácel pět minut.

V čele hlavního pole jezdců pak do cíle dorazili Zabel a Jan Ullrich, který zůstává celkově druhý za Armstrongem se ztrátou pěti minut a pěti sekund.

K hromadné srážce došlo asi třicet kilometrů před cílem a čtyři cyklisté museli být převezeni do nemocnice. Mezi nimi byl i Němec Jens Heppner, který si zlomil klíční kost.

Druhý McGee dojel do cíle naprosto vyčerpán a na závěrečný spurt rezignoval. "Za cílovou páskou mi všechno zčernalo. Teď už se sice cítím lépe, v té chvíli jsem měl ale strach," přiznal Australan. "Přibližně dva kilometry před cílem jsem málem upadl,
tolik jsem byl unavený. Dělal jsem, co bylo v mých silách, abych se udržel na kole," dodal.

Po hromadném pádu asi dvacítky jezdců skončila v nemocnici nakonec pětice cyklistů. Vedle Heppnera museli být hospitalizováni také Marc Wauters, Sven Montgomery, Oscar Pozzi a Vicente Garcia Acosta.

16. etapa: Castelsarrasin - Sarran (229,5 km)
1. Voigt (Něm.) 5:27:11 hod., 2. McGee (Austr.) -5 s., 3. Bočarov (Rus.), 4. Sörensen (Dán.) oba -1:59, 5. Perez (Šp.) - 2:55, 6. Heulot -3:44, 7. Seigneur (oba Fr.) -6:39, 8. Zabel (Něm.), 9. O'Grady (Austr.), 10. Nazon (Fr.) všichni -25:45, ...124. Svorada (ČR) -26:08.
Průběžné pořadí: 1. Armstrong (USA) 73:39:28, 2. Ullrich (Něm.) -5:05, 3. Kiviljov (Kaz.) -5:13, 4. Beloki (Šp.) -6:33, 5. Simon (Fr.) - 10:54, 6. I. Galdeano -12:04, 7. Sevilla (oba Šp.) -13:55, 8. Boogerd (Niz.) -16:15, 9. Botero (Kol.) -18:12, 10. Serrano (Šp.) -19:20, ...131. Svorada -3:09:00.

Jedna z obětí hromadného pádu - Belgičan Marc Wauters ze stáje Rabobank.