Dvě české expedice plánují zdolat K2

Praha - Hned dvě české expedice se v nejbližších dnech vydají do asijských velehor s úmyslem zdolat druhou nejvyšší horu světa, obávanou K2. Už v sobotu odletí dvoučlenná výprava Radek Jaroš, Zdeněk Hrubý, která plánuje vrcholové útoky na konec června, v úterý vyrazí za dobrodružstvím Leopold Sulovský s osmi členy týmu a ti se chystají rozhlédnout z výšky 8611 metrů přibližně v polovině července.

Do Karákoramu se chystá i další český horolezec Miroslav Caban. Z jejich krajanů stál dosud na vrcholu pouze Josef Rakoncaj.

Jaroš se bude o štěstí na druhé nejvyšší hoře světa pokoušet už počtvrté. Ze tří dosavadních útoků na K2 byl přední český horolezec nejvýše v roce 2001 ve výšce 8000 metrů nad mořem, ale počasí ho tehdy přinutilo cestu na vrchol vzdát.

Letos s Hrubým polezou česenovým pilířem, tedy stejnou cestou jako před šesti lety, takže podle vlastních slov moc dobře vědí, co je čeká. K2 je mezi horolezci všeobecně považována za velkou výzvu.

"Je to krasavice, magická hora," uvedl na dnešní tiskové konferenci v Praze Hrubý a hned vysvětlil, proč horolezce tolik přitahuje. "Jdete k ní týden a nevidíte ji, pak ale uděláte dva kroky a naráz tahle nádherná hora celý obzor zabere," uvedl Hrubý.

"Já tam lezu podruhé, pro Radka to je mánie," dodal horolezec, který s Jarošem byl kousek pod vrcholem právě před šesti lety. Jaroš před tím neuspěl už v letech 2003 a 2005. "Je to obrovská výzva. Je považována za nejtěžší osmitisícovku na světě. Je to pyramida, na kterou nevedou žádné lehké cesty," přidal se Jaroš, který má na kontě už šest osmitisícových vrcholů.

Sen? Čtrnáct osmitisícovek

Naposledy vystoupil na Nanga Parbat před dvěma lety, loni ho "nepustila" Daulághirí, na níž se vracel z 8000 metrů nad mořem. Po K2 Jaroš plánuje ještě dva osmitisícové vrcholy Gašerbrum I a Gašerbrum II. "Není to snaha dohonit loňské manko," řekl Jaroš. Ve svém životě by ale rád zdolal všech 14 osmitisícovek. "To je spíš můj sen, ale nepůjdu na to nejlehčíma cestama, mám svůj styl. Nechci být vysokohorský turista," řekl.

Oba po společném pokusu o K2 budou v Himálájích pokračovat - Jaroš se na další výstupy na Gašerbrumech připojí k výpravě Josefa Nežerky, zatímco Hrubý, který na těchto dvou vrcholech již v roce 1997 stál, se vydá na Nanga Parbat. Je přitom neobvyklé, aby horolezci vylezli nejprve na těžkou horu, a pak na jednodušší. "Chceme na K2 vrhnout všechny své síly," řekl Hrubý. "Nechci tam jezdit do šedesáti," dodal s úsměvem Jaroš.

Před odletem pod K2 oba nevyloučili spolupráci s ostravskou výpravou Sulovského, byť žádná kooperace není v těchto chvílích naplánována. "Oni budou velká výprava, my jen dva, máme jiný styl," vysvětlil Jaroš.

Velká ostravská výprava

O velikosti expedice z Ostravy svědčí přibližně 750 kilogramů materiálu a potravin, které budou Sulovský a spol. potřebovat k výstupu na K2. Z toho asi 300 kilogramů váží jenom potraviny a 100 kilo lana. Zbytek tvoří stany, spacáky, agregát, vařiče a osobní věci každého z devíti členů týmu.

Sulovský se s podobně složenou skupinou pokoušel o zdolání K2 už před dvěma lety. Tehdy expedici ale nepřálo počasí. "Znovu na něm bude hodně záležet. Připraveni jsme dobře. Když se ale hora rozhodne, že nás tam nepustí, prostě na vrchol nevylezeme," řekl dvaapadesátiletý horolezec na tiskové konferenci v Ostravě.

"Málokomu se stane, že tam vyleze hned napoprvé. Jeden špičkový polský horolezec tam byl už sedmkrát, ještě ani jednou se na vrchol ale nepodíval. Věřím, že se do podobné situace nedostanu," řekl muž, který jako první Čech zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest bez kyslíkového přístroje.

Sulovský se na svou zatím poslední velkou expedici důkladně připravoval. Pomoci k výšlapu na vrchol nebezpečné hory mu má i pravidelné běhání na vrcholek ostravské haldy. "Dělali jsme to hlavně kvůli nezpevněnému povrchu. Kromě kondičky jsme tak připravovali na velkou zátěž i klouby," vysvětlil.

Kromě toho pravidelně navštěvoval polárium, kde se při teplotách hluboko pod bodem mrazu připravoval na extrémní vysokohorské podmínky. Sulovský za hlavní riziko výpravy považuje změny počasí, kterými je K2 pověstná. "Nebojíme se ani tak padajících kamenů nebo lavin, které by nás ani neměly ohrožovat. Problém bude počasí. Dokáže se rychle zhoršit i na devět dnů," řekl s tím, že právě proto je expedice tak dlouhá, aby výprava měla čas i na několik pokusů o výstup.

Vrchol K2 je součástí druhého nejvyššího pohoří světa Karákoram a je zhruba o 240 metrů nižší než Mount Everest. Přesto je mnohem strmější. Na její vrchol lidská noha poprvé stoupla v roce 1954.

Horolezci Zdeněk Hrubý a Radek Jaroš (vpravo) vystoupili na tiskové konferenci k Expedici K2, Broad Peak, Gasherbrum I a II. Cílem expedice je vystoupit na všechny čtyři osmitisícové vrcholy v pohoří Karakoram na pákistánsko-tibetské hranici.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž