Češi chtějí prvně zdolat Kanál tam i zpět

  • 2
Praha - Už jednou slavný průliv La Manche dobyli, dokonce ve vynikajícím čase. Teď se plavci Yvetta Hlaváčová a David Čech vracejí zpět s novou výzvou a odvážným přáním: přeplavat úžinu na jeden zátah tam i zpět. Přitom z jednoho břehu na druhý je to nejkratší cestou 33 kilometrů. A vysoká sličná blondýna je ještě smělejší.

 "Chci se pokusit o ženský světový rekord." Ten drží Australanka Susie Maroneyová časem 17 hodin a 14 minut.

Pokud oba uspějí, bude to mimořádný výkon. Vždyť v rozbouřené vodě, která má mezi šestnácti a osmnácti stupni, mohou strávit třeba dvacet hodin, tedy skoro celý den.

V polovině cesty, na francouzském břehu, si smějí podle pravidel odpočinout jen několik minut.

"Možná si ani neuvědomují, co přesně je čeká. Musí jim dvacet hodin přát dobré počasí, to je na La Manchi těžká věc," říká Michal Štěrba. Muž, který připravil šest plavců, již úspěšně Kanál překonali. Nyní k nim může přibýt sedmý.

Kromě Hlaváčové a Čecha se letos potřetí v kariéře pokusí o jednocestnou přeplavbu i brněnský dálkař Petr Mihola.

Tam i zpět ještě Čech neplaval

Pro českou veřejnost zůstane však tak trochu ve stínu Hlaváčové a Čecha.
Zatím žádný z tuzemských plavců podobný kousek, který plánují oni, nedokázal, poslední tři roky dokonce ani nikdo na světě.

Rekordy na kanálu La Manche

1. přeplavba 24. 8. 1875
Matthew Webb (21:45, Anglie)

Nejrychlejší muž (sólo)
Christof Wandratsch (7:03, Německo, 2005)

Nejrychlejší žena
Penny Lee Deanová (7:40, USA, 1978)

Nejrychlejší muž (tam i zpět)
Phil Rush (16:10, Nový Zéland, 1987)

Nejrychlejší žena (tam i zpět)
Susie Maroney (17:14, Austrálie, 1991)

Rekordní počet přeplaveb
43 x Alison Streeterová (Anglie)

Především Čech mu obětoval celou sezonu. Dlouho sháněl sponzory, pomáhal mu i děkan Stavební fakulty VUT v Brně, kde studuje. Nabral několik kilogramů, v tréninku zvyšoval dávky a už čtrnáct dní se připravuje přímo v Doveru.

Hlaváčová je přesný opak. Proti loňsku zhubla šest kilo, což může být ve studené vodě problém. Do Anglie odlétá až dnes, ještě ve čtvrtek totiž startovala na evropském šampionátu v Maďarsku. Závod na deset kilometrů však nedokončila, kvůli nevolnosti musela vzdát.

Byť chce doplavat tam i zpět, tajně doufá, že se jí podaří splnit si loňský sen – tedy vytvořit absolutní světový rekord v klasické přeplavbě.

"Od začátku půjdu naplno, a pokud bych rekord atakovala, zkusím to. Zpátky bych se jen vyplavala."

Budou čekat na dobré počasí

Zatím není jasné, kdy se oba na štreku ze Shakespearovy pláže v anglickém Doveru vydají. Dnes jim sice začíná týdenní povolení, ale oba budou čekat na ideální podmínky.

Právě ty jsou základem k úspěchu. Můžete být totiž dokonale připraveni, ale pokud nebudete mít štěstí na ideální proudy, tzv. tide, neuspějete.

Ten dobrý vám klidně o několik hodin plavbu ulehčí, ten opačný velký sen zpřetrhá. Nejlepší šance pro Hlaváčovou i Čecha zřejmě nastane kolem 4. nebo 5. srpna.

Abude to také boj o to, kdo se stane českou "two-way" jedničkou. Je dokonce možné, že se k pokusu vydají ve stejný čas a vyhraje ten rychlejší. "Nesoutěžíme spolu, ale každý chce být ten první," říká Hlaváčová.

Paradoxně jsou oba členy stejného klubu, Univerzity Brno. Na startu však nebudou stát proti sobě jen oni, ale také jejich lodivodi. Oba totiž povedou kapitáni konkurenčních asociací. A uspět je pro každého z nich velká prestiž.

Přesto "two-way" není v historii Kanálu výjimečná věc. Několik lidí zvládlo úžinu přeplavat už třikrát.

Prvním byl Venclovský. Pamatujete? "Já su tak šťastné."

Praha (rob) - Je to příběh jako z amerického filmu. Až do třiceti let neměl o plavání páru, pak rok strávil na invalidním lůžku a nakonec jako první Čechoslovák překonal slavnou úžinu La Manche – včera to bylo 35 let.

I takový byl život Františka Venclovského. Původně se tenhle rodák z Přerova měl proslavit úplně v jiném sportu. Miloval box, byl přeborníkem Olomouckého kraje, a dokonce snil, že se v roce 1960, ve svých osmadvaceti, podívá na olympiádu do Říma.

"Jenže když jsem se na ni připravoval, měl jsem nehodu. Skákal jsem přes koně a po pádu si těžce poranil páteř," vzpomínal Venclovský později.

Téměř rok prožil na invalidním lůžku a jeho sportovní kariéra se zdála být pryč. Když se pak vracel do normálního života, poradili mu lékaři, aby kvůli rychlejší regeneraci plaval.

Poslechl. Postupně zkoušel zdolávat delší a delší štreky, začal s otužováním a v hlavě se mu zrodil nápad: zdolat La Manche.

Poprvé se o to pokusil v září 1970, ale už dopředu to byl téměř prohraný boj. Venclovskému docházely peníze, a tak dál nemohl čekat na dobré podmínky. Na cestu přes Kanál se pustil v nepříznivém počasí.

Navíc neměl žádné zkušenosti s plaváním v moři, brzy dostal mořskou nemoc, zvracel. Musel si sundat i špatné brýle a pokračovat bez nich. "Voda je zrádná, proniká do očí, oslepuje. Chce se mi křičet, řvát: Muka!" popisoval.

Přesto se nevzdával. Byl na dohled pobřeží, jenže kvůli silným proudům stál několik hodin na jednom místě. Z vody ho vytáhli až za tmy, jeho tělo bylo téměř bezvládné.

O jeho snaze však byl natočen dokument s výstižným názvem Poražený vítěz. Když ho lidé v Československu viděli, začali Venclovskému psát, aby se o La Manche ještě pokusil. Přidal se dokonce i tehdejší prezident Husák.

V pátek 30. července 1971 se Venclovský dočkal. Pouť z Francie na doverské pobřeží zvládl za 15 hodin a 26 minut. Když dohmátl, hanácky pronesl památnou větu: "Já su tak šťastné." O čtyři roky později se na Kanál vrátil, v opačném směru si čas vylepšil na 13:42.

La Manche nebyl jeho jediným "kouskem", výrazně o sobě dal vědět i přeplaváním sibiřského veletoku Angary.

Zemřel v prosinci 1996.

Přemožitelé Kanálu (11 Čechů, kteří zdolali La Manche)

František Venclovský
Plavání se začal věnovat až ve 30 letech na doporučení lékařů a o pár roků později už si troufl na La Manche. V roce 1970 sice ještě neuspěl, ale o rok později jako první člověk z Československa zdolal Kanál v čase 15:26. Čtyři roky poté ho ještě vylepšil na 13:42. V roce 1996 legendární plavec zemřel.

Jan Novák
Učil se od Venclovského. V roce 1974 pokořil průliv v čase 13:27, hned následující rok uspěl podruhé, v čase 12:45.

Ludmila Jelínková
První česká žena. Trénovala v pardubickém bazénu a otužovala se v Labi. V roce 1988 přeplavala La Manche ve velmi slušném čase 10:28.

Libor Laštík
První pokořitel ze samostatné České republiky. Ostravský plavec deset let po Jelínkové doplul k francouzským břehům za 15 hodin a 55 minut.

Richard Blatný
Stejně jako Laštík plaval v roce 1998, avšak stylem prsa. Ve vodě bojoval téměř celý den, přesně 23 hodin a 38 minut.

Dana Zbořilová
Bývalá cyklistka z Prostějova už před odjezdem do Anglie prohlásila: "Sama se nevzdám, museli by mě vytáhnout z vody." Do Francie se dostala v čase 11:56 (2001).

Jan Příborský
Rok se na La Manche tvrdě připravoval. Denně uplaval až deset kilometrů, 3. srpna 2003 si pak svůj sen splnil za 12 hodin a 5 minut.

David Čech
V roce 2004 se 18letý mladík z Opavy jako první Čech dostal pod deset hodin (9:45). Nyní se pokusí zdolat La Manche tam i zpět.

Richard Haan
Třikrát Kanál nad operním pěvcem a sólistou brněnského Národního divadla zvítězil. Loni už mu po 14 hodinách a 7 minutách neodolal.

Stanislav Bartůšek
Moderátor sportovních zpráv České televize v minulém roce ukázal, že není jen teoretik. A z původního hecu byl i velmi solidní čas – 10:07.

Yvetta Hlaváčová
První profesionálka. Chtěla vytvořit na průlivu dokonce světový rekord. Nepovedlo se, loňským časem 8:42 však drží ten český. I ona se letos pokusí o zdolání úžiny oběma směry.

Yvetta Hlaváčová.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž