ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Plzeňská boxerka Bernardová musí po návratu absolvovat karanténu

  • 0
Olympijská kvalifikace v Londýně skončila pro plzeňskou boxerku Lenku Bernardovou nezdarem. Po výpadku v prvním kole se však nemůže okamžitě vrátit k tréninku a chystat se na další pokus, čeká ji totiž povinná dvoutýdenní domácí karanténu kvůli příletu ze zahraničí.

Velká Británie zatím přistupuje k opatřením v důsledku současné koronavirové pandemie překvapivě ležérně. Žádné přísné zákazy, pouze různá doporučení. V kontextu s Českou republikou se tomu dá jen těžko uvěřit.

Bernardová strávila v britské metropoli rovný týden, domů se vrátila včera. „Tím, že to tam ostatní vůbec neřešili, tak to ani na mě nijak nedoléhalo. Roušku měl tak jeden člověk ze sta. Myslím, že třeba děti o tom nevěděly vůbec. Normálně chodily ze školy, jako by se nic nedělo,“ popisuje čerstvě devatenáctiletá členka Akademie individuálních sportů a plzeňského Boxing clubu Star.

Z Evropy domů. A plavci i atleti zrušili soustředění

I další sportovci, kteří patří pod hlavičku Akademie individuálních sportů, mají za sebou dobrodružné chvíle. Třeba slalomářky na divoké vodě Antonie a Barbora Galuškovy do poslední možné chvíle dřely na soustředění na jihozápadě Francie, na Mallorce byli pro změnu cyklisté Kristýna Burlová a Petr Kelemen. Všichni jsou nyní v karanténě. To atleti Škody zrušili soustředění ve Španělsku, plavci Slavie VŠPlzeň zase na Kypru. Všichni se nyní chystají doma.

Prostředí ji uklidnilo, spíš než na ochranu zdraví se tedy soustředila na svůj sportovní výkon. „Strach jsem neměla. Všichni byli v pohodě, panika žádná. Takže jsem se hlavně soustředila box,“ vysvětluje.

Až po příletu do Prahy poznala, že britské ostrovy fungují v posledních dnech v trochu jiném režimu než zbytek v Evropy. Zatímco v Londýně ani v irském Dublinu, odkud boxerská výprava mířila zpět do Česka, se oproti normálu nic nezměnilo, ruzyňské letiště jí připomínalo město duchů. „Bylo úplné prázdné. Museli jsme vyplnit speciální formulář a nasadit si roušku,“ popisuje.

Její naděje na cestu do Tokia ještě ani přes porážku neuhasla

. Není ovšem jasné, kdy dostane další příležitost o olympijskou účast zabojovat. Šanci měla mít podle původního plánu v květnu. „Už i to se ale zrušilo. Evropská kvalifikace byla ukončena předčasně. Kdy a jak se bude dokončovat, se zatím neví,“ říká Bernardová.

Vždyť o osudu olympijských her se teprve rozhodne. Přestože jsou na programu až v létě, tak je stále ve hře varianta, že se v plánovaném termínu neuskuteční. „Příležitost sice ještě bude, ale už tolik nevěřím, že se na olympiádu dostanu. Moc se tím však netrápím,“ zůstává pozitivní.

Nerozhodila ji ani londýnská prohra s běloruskou boxerkou Helinou Brujevičovou, které v ringu podlehla 1:4 na body.

„Projevil se na mně stres, nervozita... Byl to pro mě vůbec jeden z nejtěžších zápasů, dlouho jsem se na něj připravovala. Určitě mi dal hodně zkušeností do budoucna,“ hlásí.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž