VE VYSNĚNÉM DRESU. Jaroslav Kulhavý pózuje ve švýcarském Champery v dresu

VE VYSNĚNÉM DRESU. Jaroslav Kulhavý pózuje ve švýcarském Champery v dresu mistra světa. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Biker Kulhavý suverénně ovládl anketu o nejlepšího armádního sportovce

• 8
Jaroslav Kulhavý sklízí další plody své veleúspěšné sezony. Mistr světa a Evropy v cross country na horských kolech ovládl s velkým náskokem hned ve své první sezoně v barvách ASC Dukla anketu o Armádního sportovce roku. Za šestadvacetiletým bikerem skončil druhý skifařský vicemistr světa Ondřej Synek, třetí místo obsadila stříbrná oštěpařka z mistrovství světa Barbora Špotáková.

Výsledky 16. ročníku ankety byly vyhlášeny ve středu v podvečer v Praze. Během slavnostního večera byl také pokřtěn nový nástěnný kalendář Dukly 2012 z dílny fotografa Jana Saudka.

Kulhavý letos ovládl nejen mistrovství světa a mistrovství Evropy, ale vyhrál také coby první Čech celkové hodnocení Světového poháru v cross country horských kol. Mezi 117 tipujícími, kteří odevzdali hlasovací lístky, tak byl jasnou volbou.

Vítězové ankety 1996-2011

2011 - Jaroslav Kulhavý (cyklistika - MTB)
2010 - Martina Sáblíková (rychlobruslení)
2009 - Martina Sáblíková (rychlobruslení)
2008 - Barbora Špotáková (atletika)
2007 - Martina Sáblíková (rychlobruslení)
2006 - Kateřina Neumannová (lyžování)
2005 - Kateřina Neumannová (lyžování)
2004 - Roman Šebrle (atletika)
2003 - Štěpánka Hilgertová (vodní slalom)
2002 - Aleš Valenta (akrobatické lyžování)
2001 - Tomáš Dvořák (atletika)
2000 - Štěpánka Hilgertová (vodní slalom)
1999 - Tomáš Dvořák (atletika)
1998 - Kateřina Neumannová (lyžování)
1997 - Tomáš Dvořák (atletika)
1996 - Miroslav Šimek (vodní slalom)

Kulhavý získal 1 071 bodů a druhého Ondřeje Synka porazil o více než 200 bodů.

Zároveň po šesti letech sesadil z trůnu příslušnice něžného pohlaví - armádní sportovkyně totiž anketě dominovaly od roku 2004 (třikrát rychlobruslařka Martina Sáblíková, dvakrát lyžařka Kateřina Neumannová a jednou oštěpařka Barbora Špotáková). Posledním vítězem - mužem byl v roce 2004 desetibojař Roman Šebrle.

Stříbrný skifař Ondřej skončil těsně pod vrcholem v armádní anketě podruhé v řadě, podobně dopadla i vítězka z roku 2008 Špotáková, která stejně jako v loňském roce obsadila bronzovou pozici.

Čtvrté místo obsadil sportovní střelec David Kostelecký - držitel dvou bronzů z MS a zlatý a bronzový z ME. Na páté příčce skončila stříbrná z MS snowboardistka Šárka Pančochová, šestý pak mistr světa a Evropy kajakář Kamil Mrůzek.

Do nejlepší desítky se vešli ještě karatista Jakub Tesárek, výškař Jaroslav Bába, cyklistka Jarmila Machačová a čtyřnásobný mistr Evropy parašutista Jiří Gečnuk. Alespoň jeden bod v anketě získalo 41 sportovců.

Nejlepším trenérem se stal Kulhavého kouč Viktor Zapletal. Nejlepším juniorským sportovcem je snowboardcrossařka Eva Samková, mezi kolektivy se z prvenství radovali parašutisté Dukly Prostějov - dvakrát zlatí na ME.

Celkově v letošním roce sportovci ASC DUKLA vybojovali na světových a evropských mistrovstvích seniorů a juniorů 73 medailí, z toho 24 zlatých, 30 stříbrných a 19 bronzových, vytvořili 2 české seniorské rekordy a 3 juniorské, získali 96 titulů mistra republiky v kategorii seniorů a 30 v kategorii juniorů.