Bauer jako mušketýr, kovboj Šebrle. Saudek potřetí nafotil Dukle kalendář

Kalendář Dukly 2011 - leden: Bronzová štafeta běžců na lyžích z olympiády ve Vancouveru | foto: Jan Saudek

26 2010
Jan Železný coby boss oštěpařské školy dohlíží na své žáky, zatímco sjezdař Ondřej Bank golfovým odpalem nekompromisně vysklívá okno. A bronzová olympijská parta kolem Lukáše Bauera se v pózách mušketýrů chystá na zteč. Hvězdy sportovního nebe se potřetí staly modely slavného fotografa Jana Saudka v novém kalendáři Dukly.

podívejte se na saudkovy předchozí kalendáře pro duklu: 2009 zde, 2010 zde

Potřetí, ale zřejmě už naposledy. "Do třetice všeho dobrého a zlého. V nejlepším se má přestat. A ne se trápit jako nějaký vysloužilý zpěvák, který neví, kdy jít od válu," vysvětlil Saudek v odpovědi na dotaz iDNES.cz.

V kalendáři se objevuje více než 40 sportovců, které Saudkovi vybrali na Dukle. Většina z nich si před objektivem slavného fotografa odbyla premiéru.

Kalendář Dukly 2011 - únor: Střelec Tomáš Caknakis

Únor: Střelec Tomáš Caknakis

Kalendář Dukly 2011 - březen: Cyklisté ASC Dukla

Březen: Cyklisté ASC Dukla

"Já si sportovce nevybírám. Dobrý řemeslník pracuje s každým kusem. Ale rozený model je Roman Šebrle," poukázal Saudek na fakt, že desetibojařský světový rekordman nechyběl v kalendáři loni ani předloni. Ba co víc - letos šestatřicetiletý Šebrle nevynechal focení dukláckého kalendáře ani jednou od roku 2002.

Ve své nejnovější roli v džínách a klobouku má olympijský vítěz z Atén ztělesňovat kovboje. Ale parťáka mu na fotce dělá v ležérním obleku jeho manažer a také někdejší olympijský šampion Robert Změlík a fotka tím získává úplně jiný nádech. "Takže spíš připomínají mafiány," usmívá se Ivana Roháčková z Dukly, duchovní autorka projektu.

Kalendář Dukly 2011 - duben: Desetibojaři Robert Změlík a Roman Šebrle

Duben: Desetibojaři Robert Změlík a Roman Šebrle

Kalendář Dukly 2011 - květen: Moderní pětibojaři David Svoboda, Ondřej Polívka a zpěvák Tomáš Klus (uprostřed)

Květen: Moderní pětibojaři David Svoboda, Ondřej Polívka a zpěvák Tomáš Klus (uprostřed)

Ostatně o spojení současných a bývalých hvězd také v kalendáři šlo. I proto Jan Železný coby šéf jen v klidu sedí a kontroluje svůj oštěpařský potěr - Petra Frydrycha, Jakuba Vadlejcha a Vítězslava Veselého.

Propojení úspěšných generací prezentují v pózách před zrcadlem i olympijské vítězky Štěpánka Hilgertová a Barbora Špotáková, které s pugétem a panenkou v ruce doplňuje střelkyně Lenka Marušková.

Kalendář Dukly 2011 - červen: Osmiveslice Dukly s kormidelníkem Oldřichem Hejduškem

Červen: Osmiveslice Dukly s kormidelníkem Oldřichem Hejduškem

Kalendář Dukly 2011 - srpen: Oštěpařská škola Jana Železného

Srpen: Oštěpařská škola Jana Železného

Další legendou je Oldřich Hejdušek - kormidelník, který už jednadvacetkrát dovedl osmiveslici Dukly k triumfu na pražských Primátorkách.

Fotit se měli i Bolt a Čáslavská

V novém kalendáři neměly být jen hvězdy Dukly. "Chtěli jsme se zaměřit i na osobnosti světového sportu. Jednali jsme i s Usainem Boltem, který v květnu přijel na Zlatou tretru. Na společné fotce by ho doplnila Bára Špotáková," prozradila Roháčková.

Kalendář Dukly 2011 - červenec: Čtyřkajak Dukly

Červenec: Čtyřkajak Dukly

Kalendář Dukly 2011 - září: Barbrora Špotáková, Lenka Marušková, Štěpánka Hilgertová

Září: Barbrora Špotáková, Lenka Marušková, Štěpánka Hilgertová

Odvážný plán na portrétování nejrychlejšího muže planety nakonec ztroskotal. Bolt si to místo do Prahy zamířil přímo do Ostravy. "Kdyby to vzal přes Prahu, bylo vše domluveno. Pak už se to nestačilo zařídit," uvedla Roháčková.

Nevyšlo ani portrétování Věry Čáslavské. Sedminásobná olympijská šampionka a nejslavnější česká sportovkyně měla na fotografii s názvem Sběratelky zlata pózovat spolu s Martinou Sáblíkovou, Barborou Špotákovou, Štěpánkou Hilgertovou a i Kateřinou Emmons.

Kalendář Dukly 2011 - říjen:Snowboardistka Šárka Pančochová

Říjen: Snowboardistka Šárka Pančochová

Kalendář Dukly 2011 - prosinec: Nová generace (potomci sportovců Dukly)

Prosinec: Nová generace (potomci sportovců Dukly)

"Ale Martina v té době odcházela z Dukly. Omluvila se, nepřipadalo jí vhodné, aby v kalendáři byla. Tím to padlo," vysvětlila autorka projektu.

Naopak hned v lednu se v kalendáři představuje Lukáš Bauer. Nejlepší český běžec na lyžích přestoupil do Dukly po olympiádě ve Vancouveru. A coby "čtvrtý mušketýr" doplnil trio Martin Jakš, Jiří Magál a Martin Koukal - své bronzové kolegy ze štafety na zimních hrách.

Kalendář Dukly 2011 - listopad: Sjezdař Ondřej Bank v roli golfisty

Listopad: Sjezdař Ondřej Bank v roli golfisty

Kalendář zamíří také do dražby

Nový kalendář vyjde stejně jako ten předchozí v nákladu 6 tisíc kusů. "Cena jednoho vyjde přibližně na 110 korun. Kromě sportovců, trenérů a zaměstnanců Armádního sportovního centra Dukla bude distribuován sportovním svazům, Českému olympijskému výboru a našim partnerům," dodává Roháčková.

Oba předchozí projekty také pomáhaly potřebným. Loňské dvě aukce kalendáře v Praze a Brně vynesly téměř 50 tisíc korun, přičemž jedna částka šla na léčebnu dlouhodobě nemocných v Praze 6, druhá na brněnskou dětskou onkologii.

"Proto předpokládáme, že letos kalendář do aukce věnujeme znovu," uzavírá Roháčková.

kalendář dukly 2011 - fotit se měl i štybar

Kalendář Dukly 2011 - přední strana: Sportovci se svými potomky a Jan Saudek

Kalendář Dukly 2011 - přední strana: Sportovci se svými potomky a Jan Saudek

Leden - běžecká štafeta z OH ve Vancouveru: Martin Jakš, Jiří Magál, Martin Koukal, Lukáš Bauer. "Námět vznikl těsně po olympiádě. Lukáš se zdráhal, že v Dukle ještě není. Řekli jsme mu, že d´Artagnan taky přišel až jako poslední," říká autorka projektu Ivana Roháčková.

Únor - střelec Tomáš Caknakis, který je po úrazu ochrnutý. "V žádném případě se nechtěl fotit na vozíku. Dorazil v jiné košili, pan Saudek ho chtěl fotit v černé. Tak mu věnoval svou."

Březen - dráhoví cyklisté Jiří Hochmann, Milan Kadlec, Alois Kaňkovský, Denis Špička, Adam Ptáčník a Tomáš Bábek. "Původní záměr byl vyfotit současné cyklisty a k nim přidat legendy Jiřího Dalera a Jaroslava Cihláře."

Na fotce měl být i cyklokrosový mistr světa Zdeněk Štybar, který před lety v Dukle začínal. "Nadšeně souhlasil. Ale nakonec jsme nesladili termíny."

Duben - desetibojaři Roman Šebrle a Robert Změlík. "Je to kopie jedné Saudkovy fotky z minulosti. Spíš než kovboje ale připomínají mafiány."

Květen - moderní pětibojaři David Svoboda a Ondřej Polívka spolu s písničkářem Tomášem Klusem. "Málokdo ví, že Tomáš Klus je bývalý pětibojař - Davidův tréninkový partner. Při focení se náramně bavili. Svoboda se ihned chopil mikrofonu, Polívka má rozladěnou kytaru. Každý zpíval něco jiného."

Červen - osmiveslice Michal Horváth, Milan Bruncvík, Jan Pilc, Ondřej Synek, Jan Gruber, Jakub Koloc, Petr Melichar, Milan Doleček a kormidelník Oldřich Hejdušek.

"Veslaři dostali pokyn, aby přišli členové osmy, ale aby v ní byl Ondra Synek. Z lodi tak "vypadl" strok David Jirka. Na focení přišli v bílých košilích, každý si od Saudka vybral jednu z jeho kravat."

Červenec - čtyřkajak Ondřej Horský, Jan Souček, Daniel Havel, Jan Štěrba. "Pan Saudek chtěl vidět kluky, kteří na sobě hodně dřou. Proto ta namakaná těla."

Srpen - oštěpaři Petr Frydrych, Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý pod dohledem kouče Jana Železného. "Původně měl před nimi trenér ležet. Při zkoušce ale vyšla lépe tahle póza."

Září - oštěpařka Barbora Špotáková, střelkyně Lenka Marušková, vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová. "Tady byl jen problém dát je všechny tři dohromady, fotka vznikla jako úplně poslední. Na rozdíl od prvního kalendáře pro rok 2009, kdy měla trochu obavy, se tentokrát Štěpánka na focení těšila."

Říjen - snowboardistka Šárka Pančochová. "Nevěsta stojící na svém prkně. Pořád se smála. Napoprvé z focení sešlo - snowboard si totiž zapomněla s sebou vzít."

Listopad - sjezdař Ondřej Bank. "Rád hraje golf, proto golfista. Kulisa rozbitého okna se doplnila až nakonec. Rázem to fotku hodilo do úplně jiné polohy."

Prosinec - děti hvězd Dukly. Milan Kadlec, Kateřina Šebrlová, Filip Sychra, Daniel Capalini, Julie Štěpánková a Saudkova dcera Anna Marie. "Foceno těsně před začátkem školního roku. Nejvíc se styděla malá Šebrlová, protože jediná přišla bez tatínka. Ten zrovna dělal zkoušku ve škole v Ostravě."

Přední strana - děti hvězd spolu se svými tatínky: cyklista Milan Kadlec, pětibojař Libor Capalini, střelec Jan Sychra, vodní slalomář Ondřej Štěpánek a fotograf Jan Saudek.

Která fotka z nového kalendáře Dukly se vám líbí nejvíc?

celkem hlasů: 4443

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:00 28. října 2010. Anketa je uzavřena.

Jan Železný se svými svěřenci 1718
Mušketýři (Bauer a spol.) 619
Dámy před zrcadlem (Špotáková, Marušková, Hilgertová) 318
Posádka čtyřkajaku Dukly 309
Snowboardistka Pančochová 284
Kovbojové Šebrle se Změlíkem 227
Tatínkové se svými ratolestmi 208
Pětibojaři a písničkář Klus 187
Sjezdař Bank v roli golfisty 132
Cyklisté ASC Dukla 121
Střelec Tomáš Caknakis 115
Osmiveslice Dukly 105
Nová generace (děti sportovců) 100

Sport v roce 2019

27. - 7. 7. (Lotyšsko a Srbsko)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Ngadeu odchází, napsal Tvrdík. Utekl jako uličník, zlobí se šéf Slavie

Slávistický stoper Michael Ngadeu Ngadjui (vpravo) a Patrik Žitný z Teplic

Fotbalovou Slavii opouští další defenzivní opora. Simona Deliho následuje další stoper Michael...

KOMENTÁŘ: Sparta a její mizerný start. Chaos trvá, ani náznak změny

Sparťanský trenér Václav Jílek během zápasu se Slováckem

Ještě v neděli odpoledne jste si na to, že dokráčí k titulu, mohli vsadit v kurzu 4,5:1. Stačilo...

Triky s jídlem i s postelemi. Kreuziger vypráví, jak se mění zákulisí Tour

CHVÍLE KLIDU. Roman Kreuziger odpočívá na hotelu, kde se usadila jeho stáj...

Rivieres (Od našeho zpravodaje) Závodí na své deváté Tour, v pátém různém týmu. V barvách stájí Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff,...

Strýcová: Bál šampionů? Nepopsatelné. Konec kariéry si promyslím

Tenistka Barbora Strýcová pózuje s pohárem pro vítězku čtyřhry ve Wimbledonu.

VIDEO Prahu měla pod sebou jako na dlani – a sedí to, vždyť Barbora Strýcová v tenisu opravdu vystoupala...

Pád v závěru, poté hromadný finiš. Těsný sprint na Tour ovládl Ewan

Caleb Ewan se raduje z vítězství v 11. etapě Tour de France.

V příštích dnech už budou cyklisté zdolávat vrcholky Pyrenejí. Jedenáctá etapa Tour de France tak...

Další z rubriky

Plavec Kozubek byl na MS šestnáctý na desítce, olympiáda mu unikla

Matěj Kozubek

Plavec Matěj Kozubek po čtvrtém místě na pětce obsadil na mistrovství světa v Koreji šestnáctou...

Občas je potřeba dostat facku. Baseball v Olomouci spadl mimo elitu

Kudy dál, Skokani? Nejzkušenější olomoucký baseballista Jakub Voják zažil se...

Před čtrnácti lety pomohl Jakub Voják jako mladíček olomouckým baseballistům k postupu do...

Dlouhá cesta za snem. Slavná baseballová liga je pro Čecha obří cíl

Viktor Večerka, brněnský baseballista, podepsal smlouvu s Kansas City

Na misi, kterou zatím žádný Čech nedotáhl do konce, se vydává Viktor Večerka. Brněnský baseballista...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz