Indický kriketista Virat Kohli patří podle žebříčku ESPN mezi nejslavnější...

Indický kriketista Virat Kohli patří podle žebříčku ESPN mezi nejslavnější sportovce planety. | foto: Profimedia.cz

Sport, sláva, peníze. Přichází doba indická

  • 7
Nejslavnějším sportovcem planety je Cristiano Ronaldo. Ale doba se mění, a tak je v elitní stovce najednou jedenáct zástupců Indie.

Narodil se v Dillí, za manželku má známou bollywoodskou herečku Anushku Sharmaovou, na Facebooku ho sleduje 37 milionů lidí. Nevadí, že jste jméno Virata Kohliho pravděpodobně ještě neslyšeli - tento kriketista je 11. nejslavnějším sportovcem planety.

Budoucnost se občas ukáže tam, kde ji nečekáte. Třeba v anketě.

Poté, co magazín Forbes roky zveřejňuje sledované žebříčky těch nejbohatších sportovců na Zemi, to televize ESPN zkouší jinak a ještě obšírněji.

Zaměřuje se na slávu, což je poměrně těžko změřitelný pojem, zvolila proto součet tří údajů: jak často koho hledáme na internetu, kdo je žádaný v reklamě a kolik lidí komu fandí na sociálních sítích.

Výsledkem je změna pořádků.

Cristiano a ti druzí

Nejlepší desítce vévodí giganti, Cristiano Ronaldo už potřetí za sebou hrdě shlíží na konkurenci. Za ním jsou klasická esa jako LeBron James, Lionel Messi, Neymar či Roger Federer a Rafael Nadal. Tiger Woods je pořád magnetem zájmu, stejně jako jiná golfová legenda Phil Mickelson.

Zajímavosti z ankety

Nejslavnější sportovci

Žebříček prestižní americké televize ESPN sčítá tři kritéria: vyhledávání Googlem, příjmy z reklamy podle magazínu Forbes (tedy ne plat) a počet followerů na sociálních sítích (nejde o součet, ale o nejoblíbenější ze všech účtů).

Elitní desítka
1. Cristiano Ronaldo (fotbal)
2. LeBron James (basketbal)
3. Lionel Messi (fotbal)
4. Neymar (fotbal)
5. Roger Federer (tenis)
6. Tiger Woods (golf)
7. Kevin Durant (basketbal)
8. Rafael Nadal (tenis)
9. Stephen Curry (basketbal)
10. Phil Mickelson (golf)

Počet národností v Top 100
1. USA 31
2. Indie 11
3. Brazílie 6
4. Čína 5
4. Španělsko 5

Nejčastější sporty v Top 100
1. fotbal 33
2. basketbal 13
3. tenis 12
4. kriket 10
5. golf 8

Rozdělení podle pohlaví
muži 88
ženy 12

Počet followerů (v milionech)
1. Cristiano Ronaldo 121,7
2. Neymar 90,2
3. Lionel Messi 88,1
4. LeBron James 40,8
5. Virat Kohli (kriket) 36,9

Reklamní příjmy (miliony dolarů)
1. LeBron James 55
2. Phil Mickelson 50
3. Tiger Woods 45
4. Cristiano Ronaldo 40
5. Roger Federer 40

Počty followerů jsou k 19. březnu. U čínských sportovců jsou užita data ze sociální sítě Weibo a vyhledávače Baidu.

Ale na 11. místě už je Virat Kohli.

Takhle vypadá svět roku 2018. Časy se mění. V prvním žebříčku ESPN byli předloni tři Indové a žádný Číňan. Loni čtyři Indové a tři Číňané. Těch je letos už šest a indický sport je s jedenácti zástupci v anketě druhý nejúspěšnější po USA.

„Naše tvrdá práce se začíná vyplácet. Jsme na cestě stát se sportovní velmocí,“ pronesl v dubnu šéf indických olympioniků Narinder Dhruv Batra - poté, co Indie získala na Hrách Commonwealthu 66 medailí včetně 26 zlatých. „Všichni doma na vás byli hrdí,“ vzkázal krajanům premiér Naréndra Módí.

To je nejspíš zatím jen záchvěv optimismu, vždyť na poslední olympiádě v Riu dobyla druhá nejlidnatější země planety dva cenné kovy. I když tamní vláda do sportu investuje, úspěchy zdaleka nejsou úměrné potenciálu Indie.

Ale něco se děje, to je jasné.

Každá anketa má z podstaty své limity, ovšem ta o „nejslavnější sportovce planety“ docela dobře postihuje ducha doby. Čísla jsou nepopiratelná. Kohli je na sociálních sítích pátý nejúspěšnější ze všech a v elitní stovce je dalších osm (!) kriketistů. Sport pro pohrobky bývalého britského impéria si prostě bohatě vystačí s Indií a Pákistánem. To, že ho většina planety nechápe, nikomu nemusí vadit, když jen v těchto dvou zemích žije 1,5 miliardy lidí.

Prudký je také vzestup sportovců říše středu. Plavec Sun Jang je při vší úctě osobností pro fajnšmekry, leč na čínské sociální síti má 32 milionů fanoušků, takže na dálku drtí fotbalová esa Zlatana Ibrahimoviče či Karima Benzemu a převyšuje i bojovníka MMA Connora McGregora nebo boxera Floyda Mayweathera (mimochodem, golfový bard Mickelson oficiální účet ani nemá).

Naše badmintonová superstar

List India Today potěšeně dodává, že se do stovky vešly rovněž „badmintonová superstar Saina Nehwalová a tenisové eso Sania Mirzaová“. První má doma olympijský bronz a ještě se nestala mistryní světa, druhá je ryzí deblistkou.

Sania Mirzaová

Na druhou stranu je manželem bývalé světové tenisové jedničky pakistánská kriketová modla Shoaib Malik a pár, který v dubnu oznámil, že očekává narození prvního potomka, aspoň okrajově spojuje dlouhodobě znesvářené země.

A tak už tolik nepřekvapí, že se Mirzaová i Kohli podle časopisu Time ocitli mezi stovkou nejvlivnějších lidí planety.

Trendy Googlu loni spočítaly, že z deseti nejsledovanějších voleb světa byly na šestém místě ty v indickém státě Uttarpradéš, osmé byly městské volby v Bombaji. A sport prostě jen kopíruje svět. Ne že by se Ronaldo měl bát o trůn, ale doba indická pozvolna startuje.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž