Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Online reportáž

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších přenosů se budu těšit zase někdy na počtenou.

Průběžné pořadí po 10. etapě:

1. P. Roglič (JUV) 40:25:15
2. R. Carapaz (INE)... stejný čas
3. D. Martin (ISR) +25 s
4. H. Carthy (EF) +51
5. Enric Mas (MOV) +1:54 min
6. F. Grosschartner (BOR) +3:19
7. E. Chaves (MIT) +3:28
8. A. Valverde (MOV) +3:35
9. W. Poels (BAH) +3:47
10. M. Soler (MOV) +3:52
...
66. J. Hirt (CCC) +1:10:46 hod
117. Z. Štybar (QUI) +1:46:08

Bojovníkem dne se stal Alex Molenaar z týmu Burgos-BH.

Dochází ke změně držitele červeného trikotu! První osmička v cíli dojela ve stejném čase, zbytek, včetně Richarda Carapaze, zaostal o tři vteřiny. V celkovém pořadí mají oba na vteřinu přesný čas. V takovém případě rozhodují lepší výsledky v jednotlivých etapách, a ty má výrazně lepší Slovinec.

Pořadí 10. etapy:

1. P. Roglič (JUV) 4:14:11
2. F. Grosschartner (BOR)
3. A. Bagioli (QUI)
4. A. Aranburu (AST)
5. R. Stannard (MIT)
6. J. Simon (DIR)
7. D. Martin (ISR)
8. G. Martin (COF)... všichni stejný čas
9. J. Philipsen (UAE) +3 s
10. M. C. Nielsen (EF)... stejný čas
...
40. Z. Štybar (QUI) +23 s
108. J. Hirt (CCC) +2:25 min

Na druhém místě dojel Felix Grosschartner z Bory, třetí pozici vybojoval Andrea Baggioli z Deceunincku – Quick-Step.

Nakonec jsme skutečně měli možnost sledovat souboj závodníků jedoucích na celkové pořadí, sprinteři úplně propadli! V kopci parádně nastoupil Primož Roglič, který kromě prvenství získává i 10 vteřin na červeného Carapaze!

1 km

Cyklisté najeli do posledního kilometru. Vepředu překvapivě jezdci na celkové pořadí Roglič a Carapaz, kteří by teoreticky mohli zkusit zabojovat o bonifikační vteřiny.

3,5km

Snaha Cavagny je u konce, peloton jej pohltil zpátky do svých řad.

5 km

Rémi Cavagna v mírném stoupání utrhl Oliveiru a pokračuje v cestě vstříc vítězství! Peloton bude mít velké problémy s dostižením tohoto pětadvacetiletého závodníka.

6 km

Hlavní pole se pořádně protřídilo. Spurtéři, ale i jezdci na celkové pořadí však mají situaci pevně pod kontrolou.

9 km

Už devět kilometrů před koncem vystartoval z pelotonu Rémi Cavagna. Chytit jej dokázal jenom Ivo Oliveira (UAE), který bude chtít Francouzovi zabránit v úspěšném útoku.

10 km

Na čele ještě jede osamocený Alex Molenaar z týmu Burgos-BH, jenž usiluje o ocenění největšího bojovníka dne. peloton už má těsně za zády.

14 km

Čtyčlenný denní únik byl dostižen. Každou chvíli lze v pelotonu očekávat poziční bitvu týmů o vytváření co nejlepší možné pozice pro své sprintery.

18 km

Skutečnost, že odpadl Sam Bennett, výrazně rozšířila pole favoritů na dnešní vítězství. Druhé v řadě dnes může vybojovat Pascal Ackermann z Bory, pozadu nebude chtít zůstat ani Jasper Philipsen (UAE) nebo Jakub Mareczko (CCC).

22 km

Únik ve složení Alex Molenaar (BUR), Brent van Moer (LOT), Pim Ligthart (DIR) a Jonathan Lastra (CAJ) si užívá poslední okamžiky slávy, před pelotonem jsou o poslední půl minutu.

26 km

Cíl Mitchelton-Scottu byl úspěšný, největší favorit na vítězství Sam Bennett odpadl! Třicetiletý Ir dnes má špatný den, již na stoupání měl velké problémy s udržením se v hlavním poli.

30 km

Tempo australského týmu je drtivé, ale Bennett bojuje a stále zůstává členem pelotonu. Náskok uprchlíků spadl pod 90 sekund.

34 km

Vítr se začíná otáčet proti závodníkům. Na čelo pelotonu nastoupil tým Mitchelton-Scott, který chce bezesporu využít probémů Sama Bannetta.

38 km

Cyklisté klesají k moři. Náskok čtyřčlenného úniku má pořád sestupnou tendenci, peloton zaostává o poslední tři minuty.

42 km

Závodníci najeli na další, ale nehodnocené stoupání. Sam Bennett zůstává na chvostu pelotonu, avšak drží se v hlavním balíku s jistotou. Tempo navíc určují jeho týmoví kolegové.

46 km

Sprinterská prémie – Cabezón de la Sal:

1. B. van Moer (LOT) 4 body
2. P. Ligthart (DIR) 2
3. J. Lastra (CAJ) 1

48 km

Brent van Moer porazil protivníky i ve sprintu, moc práce s tím neměl. Belgičan zapisuje čtyři body, dva body získal Pim Ligthart a jeden zbyl na Jonathana Lastru.

50 km

Po vrchařské prémii přichází na řadu ta sprinterská. Tak uvidíme, jak si únik rozdělí body tentokrát, při stoupání zůstal na nule Jonathan Lastra.

52 km

Sam Bennett krizi zvládl. Na kopec vyšlapal na poslední pozici hlavního pole, na rovině se bude určitě snažit zase prodrat více dopředu.

56 km

Vrchařská prémie – Alto de San Cipriano:

1. B. van Moer (LOT) 3 body
2. A. Molenaar (BUR) 2
3. P. Ligthart (DIR) 1

58 km

Problémy má Sam Bennett. V průběhu stoupání propadl až na konec pelotonu a má obrovské potíže udržet se v hlavním poli!

60 km

Jako první vystoupal na vrchol Brent van Moer, který zapisuje tři body. pro dva body si dojel Alex Molenaar, bod sebral Pim Ligthart. Držitel modře-puntíkovaného dresu pro nejlepšícho vrchaře Guillame Martin může být v klidu, ani jeden z jezdců v úniku jej neohrožuje.

64 km

Vedoucí čtveřice začala stoupat na kopec Alto de San Cipriano 3. kategorie. Délka je 4,3 kilometrů, průměrný sklon 5%.

66 km

Zdeněk Štybar a Jan Hirt zůstávají i nadále pevně usídleni v hlavním poli.

70 km

Peloton zavelel k velkému útoku. I přes dobré tempo uprchlíků jejich náskok rychle klesá, spadl pod šest minut.

74 km

I dnes mají volno týmy jedoucí pro závodníky na celkové pořadí. Ty pošetří síly na zítřejší těžkou etapu, kterou lze označit za královskou.

78 km

Kromě vrchařské prémie je v průběhu etapy i jedna sprinterská, a to 40 kilometrů před finišem. Pokud peloton do té doby dostihne únik, můžeme se těšit na souboj nejlepších spurtérů.

82 km

Čtyřčlenná vedoucí skupina spolupracuje dobře, přesto jejich náskok klesá. Manko hlavního balíku spadlo pod šest minut.

86 km

Dnešní etapa nabízí, oproti té včerejší, i jednu vrchařskou prémii. Ta na jezdce čeká 50 kilometrů před cílem.

90 km

Cyklisté jedou většinu etapy po pobřeží. S tím souvisí i hrozba silnějšího větru, ten však zatím závodníky neohrožuje.

94 km

V jednu chvíli to vypadalo s únikem velmi dobře, ale nyní se zdá, že má hlavní pole situaci pevně pod kontrolou. Ztrátu drží na konstatní hranici sedm a půl minuty.

98 km

Připomeňme si, kdo jede v úniku: Alex Molenaar (BUR), Brent van Moer (LOT), Pim Ligthart (DIR) a Jonathan Lastra (CAJ).

102 km

Je možné, že dnes sledujeme poslední sprinterskou etapu. Kvůli zpřísňujícím se opatřením souvisejících s pandemií koronaviru totiž není jasné, jestli se do Madridu dojede.

106 km

Zdeněk Štybar a Jan Hirt jsou po celou dobu dosavadního průběhu etapy součástí pelotonu. První jmenovaný bude i dnes pracovat pro spurtéra Bennetta.

112 km

Tak pozor. Jakmile peloton trochu zrychlil tempo, tak ztráta na únik šla rapidně dolů. Aktuální hodnota náskoku vedoucí čtveřice je těsně přes osm minut.

118 km

Ve včerejším závodě projel jako první cílovou čárou Sam Bennett, avšak kvůli strkání do Liepinse byl po zásahu jury přeřazen na konec pelotonu. "Včera to bylo divné. Nejprve si užíváte moment vítězství a pak... Liepins v klidu přijal mou omluvu, neprotestoval. Proto jsem byl překvapený, že se měnilo pořadí v můj neprospěch. Dnes to bude o poznání těžší etapa, ale doufám, že moje nohy vydrží až do konce," řekl třicetiletý Ir.

122 km

Na čele pelotonu momentálně pracuje Movistar. Ten v kopcovitých etapách dokázal skvěle ničit šance na úspěšný dojezd uprchlíků, dnes na rovině a se současnou ztrátou to ovšem bude mít výrazně těžší.

128 km

Pětadvacetiletý Polák Michal Paluta vzdal samostatnou jízdu za uprchlíky a vrátil se do pelotonu, jehož ztráta již činí více jak 12 minut.

132 km

Průměrná rychlost etapy je 44,6 km/h.

138 km

Richard Carapaz se dnes nemusí bát o ztrátu červeného trikoku. V úniku, jenž si na peloton vybudoval už jedenácti minutový náskok, je na tom nejlépe 53. Jonathan Lastra se ztrátou přesahující 58 minut.

144 km

Michal Paluta (CCC) pokračuje v samostatné jízdě. Na uprchlíky už má ztrýátu přesahující pět minut, na peloton má zase tři minuty k dobru.

148 km

Denní únik pokračuje ve výborném tempu! Během pár kilometrů dokázal na peloton najet více jak šest minut, což je velmi nadějný náskok.

154 km

Ve Španělsku panuje příjemné počasí. Na závodníky svítí slunce, teplota ukazuje 17 stupňů a vítr fouká rychlostí 3 km/h.

160 km

Únik pokračuje v navyšování náskoku, ten vzrostl na hranici dvou minut. 90 vteřin za uprchlíky jede ještě Paluta, jenž si z přední skupiny vystoupil.

168 km

Vypadá, to že denní únik má svou konečnou podobu. A je v něm čtveřice Cavagna, Lafay, Wright a Salmon. Ostatní se vrátili do pelotonu.

174 km

Jonathan Lastra ujel svému soupeři a úspěšně se přidal do čelní skupiny. Jaureguie naopak dojela čtveřice Cavagna, Lafay, Wright a Salmon, která chce rovněž dojet jezdce v těch nejpřednějších pozicích.

178 km

Kvarteto se vydali stíhat další dva jezdci, a sice Quentin Jauregui a Jonathan Lastra. Zatím to vypadá, že by jejich mise mohla být úspěšná. Peloton ztrácí na čelo čtvrt minut.

182 km

Krátce po startu dopředu vystartovala čtveřice závodníků. Jsou jimi Michal Paluta (CCC), Brent van Moer (LOT), Pim Ligthart (DIR) a Alexander Molenaar (BUR).

Desátá etapa španělské Vuelty odstartovala.

Etapa

Dnešní etapa by měla přinést podstatně více zábavy než ta čtvrteční, která byla víceméně celou dobu po rovině. I desátá, 185 kilometrů dlouhá etapa je označena jako rovinatá, avšak nachází se v ní i jedna vrchařská prémie 3. kategorie. A to není jediný kopec dne, jezdci ještě budou stoupat na kopec poslední dva kilometry, který je nehodnocený a průměrný sklon činí 5%. Šance na úspěšný únik určitě existuje, ale nebude to jednoduché.

Průběžné pořadí před 10. etapou:

1. R. Carapaz (INE) 36:11:01 hod
2. P. Roglič (JUV) +13 s
3. D. Martin (ISR) +28
4. H. Carthy (EF) +44
5. E. Mas (MOV) +1:54 min
6. F. Grosschartner (BOR) +3:28
7. E. Chaves (MIT) +3:28
8. A. Valverde (MOV) +3:35
9. M. Soler (MOV) +3:40
10. W. Poels (BAH) +3:47
...
65. J. Hirt (CCC) +1:08:24 hod
122. Z. Štybar (QUI) +1:45:48

Všem fanynkám a fanouškům cyklistiky přeju krásné páteční odpoledne! Vítám vás při sledování 10. etapy španělské Vuelty, na cestě z Castro Urdiales do Suances.

Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 12:45.