Předehra F1 v Monaku: ulicemi knížectví burácely historické skvosty

Grand Prix de Monaco Historique: Ve stylu Grahama Hilla: Andy Middlehurts na Lotusu-Climax v zatáčce Portier. | foto: Roman Klemm

17 2014
Před Velkou cenou formule 1 se konala klasická Grand Prix de Monaco Historique. Závodní vozy všech epoch se utkaly v ulicích knížectví často na ostří nože a nejeden z nich krotil i bývalý jezdec F1.

Jedna z bývalých hvězd, Paolo Barilla, se prosadil v podniku F3, zatímco se nejrychlejším mužem víkendu stal Brit Michael Lyons na Heskethu-Ford, když vyhrál závod zlaté epochy let 1973-1978.

Co roku 1997 začalo jako jednorázový dárek Monackého Autoklubu k 700letému výročí dynastie Grimaldiů, se vyvinulo v nejlepší podnik svého druhu evropské pevniny. Svou Grand Prix HIstorique pořádá Automobile Club de Monaco od té doby každý druhý rok těsně před velkou cenou F1 a nadšení účastníků i fandů narostlo i při jejím letošním 9. konání. Pořadatel se mohl těšit z více než 50 000 diváků.

Fotogalerie

Význam podniku ovšem stále silněji rozeznávají i velké automobilky, které v Monaku předvádějí své klenoty: předválečný Auto Union projel ulicemi tradičně geniální Jacky Ickx a i domácí výrobce Renault letos sáhl opravdu hluboko do škatule svých pokladů: Alain Prost burácel knížectvím ve svém turbo-monstru RE40 z roku 1983 a první vítěz značky, Jean-Pierre Jabouille, předvedl pionýra přeplňované éry, typ RS01/2.

Nebezpečné drama nejstarších vozů

V závodě nejstarších vozů podniku, monopostů postavených před válkou, zuřil duel Američana Paddinse Dowlinga (ERA B z roku 1936) a Brita Matthewa Grista (Alfa Romeo Tipo B z roku 1934). Oba jezdci ukázali skutečně neobyčejnou odvahu, nikde jinde není nebezpečí automobilového sportu ještě dnes tak očividné, jako v této třídě, kde nepřipásaní jezdci krotí nervózní vozy s úzkými pneumatikami. Oba hrdinové předvedli, jak rychlé jízdy je 80 let stará technika ještě dnes schopna a Gristova Alfa slavila ve foto finiši těsného vítězství.

Třída formulí postavených před rokem 1961 předvedla divákům 38 účastníků a byla tak jednou z nejobjemnějších. Závod vyhrál Roger Wills na Cooperu T51, se kterým roku 1960 závodil Bruce McLaren. Britovi při tom k dobru přišla nepovedená kvalifikace Franka Stipplera. Bývalý tovární jezdec Audi-DTM se prodíral v Maserati 250F, ve kterém roku 1958 závodil Američan Carroll Shelby, polem jako horký nůž máslem, skončil ale nakonec 3 sekundy za vítězem. V této třídě nastoupil i jeden z nejcennějších vozů podniku, Ferrari 246, které patří Tonymu Smithovi, manažerovi Phila Collinse.

Roku 1952 v Monaku nevypsali Velkou cenu pro formule 1, ale pro sportovní vozy, proto nabízí i Monaco Historique třídu sporťáků postavených v letech 1952-1955. Jaguar C Type Alexe Buncombeho byl již v kvalifikaci o 3 sekundy rychlejší, než ostatní a Brit si i v závodě dojel pro neohrožené vítězství. John Ure na Cooperu Bristol a Gavin Pickening na Jaguaru D-Type se krajana dokázali držet jen v prvním kole. V poli poražených skončila i legenda Le Mans Alain de Cadenet, který nastoupil na Jaguaru C-Type nahlášeným věhlasnou Ecurie Ecosse. S tímto vozem slavil svého času velké úspěchy Jimmy Stewart, starší bratr Jackieho.

Grand Prix de Monaco Historique: Fotofiniš ve třídě předválešných monopostů.

Grand Prix de Monaco Historique: Fotofiniš ve třídě předválešných monopostů.

Podobně jako "král Monaka" Graham Hill v šedesátých letech, dominuje v Monte Carlu jeho "následník" v továrním týmu Classic Lotus. Andy Middlehurst třídu vozů vyrobených v letech 1961-65 jasně ovládl. Jediným vážným soupeřem jezdce Cliva Chapmana byl Američan Colasacco na Ferrari 1512 (roku 1964 s ním jezdil John Surtees), rudý vůz ovšem již po jediném kole postihl defekt. Za druhým Sidneyem Hoolem celý závod zuřil souboj desetičlenné skupiny o třetí místo, ve kterém se nakonec prosadil Tommaso Gelmini na voze Scirocco F1.

Těžká havárie a zdemolovaný skvost

Tým Classic Lotus, v zásadě jediná organizace, která právem toto jméno používá, měl také v závodě monopostů postavených v letech 1966 až 1972 v ohni velmi horké želízko: zkušený Japonec Kubota postavil klasický JPS-72 s velkým náskokem na pole-position a byl favoritem závodu. Jen horkokrevný mladý Angličan Michael Lyons se po startu dokázal držet pod mohutným zadním spoilerem černozlatého lotusu, jeho Surtees TS9 ale později začal trpět technickými problémy a propadl se polem.

Po špatném startu to byl především Američan Duncan Dayton na Brabhamu BT33, kdo se prodíral kupředu. Bývalý jezdec Le Mans rychle z Kubotova náskoku ujídal - na útok na špičku mu ale nezbyl čas. V předposledním kole se bohužel zase jednou potvrdilo, že kvalifikace některých jezdců spočívá především v jejich peněžence: nepozorný John Goodman na rovince (!) přehlédl, že jej právě předjíždí March 721G Richarda Smeetona a natlačil jej do boxové zídky. Srážka poslala Meinersovo Ferrari 312 B2 do svodidel, kde byl vůz nevyčíslitelné hodnoty težce zničen. Přitomný Jacky Ickx se asi nestačil divit...

Monacký závod formulí 3 vychoval hvězdy jako Alaina Prosta, Elia de Angelise nebo Toma Pryce, proto patří i tato nabitá třída pevně do programu. Nastoupili do něj hned dva bývalí jezdci F1, Paolo Barilla a Tiff Needel. Nejrychleji ovšem vyrazil David Shaw na Raltu RT1 po Nelsonovi Piquetovi - jak se ale ukázalo, odpíchl se Brit příliš brzy a byl později penalizován.

Grand Prix de Monaco Historique: Tohle nemuselo být: zničený vůz Ferrari 312B2

Grand Prix de Monaco Historique: Tohle nemuselo být: zničený vůz Ferrari 312B2 Johna Goodmana.

Do vedení se tak dostal bývalý pilot Minardi F1 a vítěz Le Mans, Paolo Barilla. Majitel nudlového impéria musel špičku hájit nejprve před Italem Leonem (March 783) a později před rychlou Lolou T670 Olivera Hancocka. Barilla a jeho profesionálně připravený Chevron B34 týmu Ombra ale předvedl všechny své triky a dojel si pro vytoužené vítězství. Tiff Needel, který se v Monaku na Ensignu F1 snažil až roku 1980, byl pátý.

Vrcholem víkendu je tradičně závod vozů F1 z let 1973 až 1978 a fandové se těšili na souboj Michaela Lyonse (Hesketh 308E) a Sama Hancocka (Fittipaldi F5A), které v kvalifikaci dělila necelá sekunda. Vtěsnat po startu 38 vozů - tedy téměř dvojnásobek dnešního pole F1 - do vlásenky St. Devote, je věda sama o sobě. Až na jeden McLaren M26 se to ovšem podařilo a 23letý Lyons v bývalém voze Ruperta Keegana se těšil z vedení. Ještě více jej asi těšilo, že Hancock vyrazil jen špatně, daleko za ostatními. Ani tak ale Lyons nepolevil a sázel na dráhu rekordní časy. Jedním z nejlepších výkonů celého podniku vyhrál letos za slunečna, tak jako v dešti před dvěma lety.

V cíli mladík prozradil takemství svého úspěchu: "Jde tady o to dobře nastavit vůz, se kterým můžeš klouzat mezi svodidly. Musíš ale mít sebedůvěru: když si myslíš, že auto bouchne do hrazení, tak z toho bude opravdu velká rána. Když ovšem pevně věříš, že to vyjde, tak se o svodidlo jen otřeš a budeš rychlý." Filizofie mladíka by jistě mnohým velikánům zlaté éry sedmdesátých let dělala radost. Lyons a publikum se již jistě těší na Monaco Historique 2016!

Předválečné monoposty:
1.Matthew Grist(Brit.)Alfa Romeo Tipo B P3 – 1934
2.Paddins Dowling(USA)ERA B – 1936
3.Nicholas Topliss(Brit.)ERA A - 1935
Monoposty postavené do roku 1961:
1.Roger Wills(Brit)Cooper T51 – 1959
2.Frand Stippler(Něm)Maserati 250F – 1958
3.Tony Wood(Brit.)Tec-Mec 250F – 1959
Sportovní vozy let 1952-1955:
1.Alex Buncombe(Brit.)Jaguar C-Type – 1952
2.John Ure(Brit)Cooper Bristol T24 – 1953
3.Frederic Wakeman(Brit.)Cooper T35 – 1955
Formule 1 postavené v letech 1961-1965:
1.Andy Middlehurts(Brit.)Lotus 25 – 1962
2.Sidney Hoole(Brit.)Cooper T66 – 1963
3.Tommaso Gelmini(It.)Scirocco - 1963
Formule 1 postavené v letech 1966-1972:
1.Katsuaki Kubota(Jap.)Lotus 72 – 1971
2.Duncan Dayton(USA)Brabham BT33 – 1970
3.Robert Hall(Brit.)Matra MS120B – 1971
Formule 3:
1.Paolu Barilla(It.)Chevron B34 - 1976
2.Valerio Leone(It.)March 783 – 1978
3.Oliver Hancock(Brit.)Lola T670 – 1978
Formule 1 postavené v letech 1973-1978:
1.Michael Lyons(Brit.)Hesketh 308 E – 1977
2.Patrick D´Aubreby(Fr.)March 761 – 1976
3.Nick Padmore(Brit.)Williams FW05 – 1976
Autor:

Sport v roce 2019

27. - 7. 7. (Lotyšsko a Srbsko)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Sparta na úvod selhala, Plzeň začala přesvědčivě, Slavia šťastně

Joel Kayamba z Plzně se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti Olomouci.

VIDEO Fotbalisté Slovácka hned v prvním kole nejvyšší soutěže obstarali velké překvapení - vyloupili...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

VIDEO Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na...

Strýcová je světovou jedničkou ve čtyřhře, ve Wimbledonu získala titul

Barbora Strýcová a Tchajwanka Sie Šu-wej se radují z výhry ve wimbledonské...

VIDEO Ve Wimbledonu předváděla životní výkony. Dařilo se jí v singlu i ve čtyřhře. A nakonec povedený...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

VIDEO Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a...

Vítr trhal peloton. Favorité v desáté etapě ztráceli, triumfoval Van Aert

ŠAMPION. Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu Wout van Aert ovládl desátou...

Před šesti lety na stejném místě kraloval ve spurtu menší skupiny Peter Sagan. „I letos očekávám...

Další z rubriky

Napínavý závod v Británii ovládl domácí Hamilton. Slaví rekordní triumf

Lewis Hamilton z Mercedesu během Velké ceny Británie.

Předjíždění, nečekané zvraty, nechyběla ani nehoda. Závod na anglickém Silverstonu přinesl...

Rychlíci z ostrovů míří do Těrlicka. Prosadí se Červený?

Motocyklový závodník Marek Červený v seriálu IRRC

Třetím závodem pokračuje o víkendu seriál IRRC, tedy neoficiální mistrovství Evropy na přírodních...

Kvalifikace v Silverstonu pro Bottase, Hamilton ztratil šest tisícin

Fin Valtteri Bottas z Mercedesu během kvalifikace na Velkou cenu Británie.

Do nedělní Velké ceny Británie formule 1 odstartuje z prvního místa Valtteri Bottas. Na druhém...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz