Barum rallye je na vrcholu

  • 1
Zlín - Automobilová Barum rallye se loni proměnila v nejhodnotnější podnik mistrovství Evropy. Zlínští pořadatelé pracují na udržení výsadní pozice. Pokud by organizátoři rallye byli pověrčiví, asi by od pořadatelství 32. ročníku své soutěže odstoupili. Závod totiž začíná v pátek 13. září. V organizačním týmu si z toho však nic nedělají. Naopak usilovně chystají netrpělivě očekávanou premiéru. Zlínská soutěž se letos poprvé pojede s nejvyšší bodovým koeficientem 20.

Kritéria jako pro světovou rallye
„Požadavky na zabezpečení dvacítkové soutěže jsou stejné jako v mistrovství světa. Hlavní důraz se klade na bezpečnost,“ uvedl ředitel závodu Miloslav Regner. „Naším cílem je vylepšení loňského ročníku, abychom se přiblížili svému snu. Tím je mistrovství světa.“

Do startu sice zbývá více než osm měsíců, ale podoba soutěže už je v hrubých obrysech známá. Nejzásadnější změnou bude prodloužení trati a také roztažení závodu na tři dny. Rallye bude měřit přes 700 kilometrů, rychlostní zkoušky zaberou zhruba 300 kilometrů. Testovací shakedown, vydařená novinka z loňského roku, zůstane v programu zachována.

Přibydou nové úseky
„Chystáme nové úseky, ale na jejich prozrazení je ještě brzy. Čeká nás ještě spousta jednání. Jisté je, že se pojede také na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku,“ poznamenal Regner. „Servisní zóna bude po všechny tři dny u továrny Barum v Otrokovicích.“

Posun do evropské soutěžní elity s sebou přinese také zvýšení nákladů.
Rozpočet závodů zřejmě převýší cifru dvanácti milionů. Pořadatelé proto chystají zavedení vstupného na jednotlivých rychlostních zkouškách.

Přemítání nad vstupenkami
„Je to citlivá záležitost, ale uvažujeme o tom. Například pořadatelé Britské rallye získali v přepočtu od diváků více než 70 milionů korun,“ poznamenal Regner. „Lidé si musí na vstupné zvykat, ve světě je to obvyklé. Sponzorů ubývá, navíc to pomůže pořadateli,“ dodal Radovan Novák, člen Světové rady Mezinárodní automobilové federace FIA pro automobilový sport.

Svou pomoc přislíbilo také město Zlín, přestože letošní rozpočet s tím nepočítá. Podle primátora Zdeňka Dostála by případný příspěvek mohl odpovídat částce, kterou město přispívá na pořadatelství Dětského filmového festivalu. Ta se pohybuje kolem milionu korun.

Primátor: S rallye pomůžeme
„Zatím jsme žádný požadavek od pořadatelů nedostali, ale je nám jasné, že město by se mělo na takové akci podílet,“ naznačil primátor Zlína Zdeněk Dostál. „Mohlo by jít o pomoc přímou i nepřímou.“ Výraznou novinkou, která určitě potěší řadu odpůrců soutěže, bude omezení tréninku. Podobně jako v soutěžích mistrovství světa bude počet seznamovacích jízd snížen na tři.

To znamená, že po tratích rychlostních zkoušek by se před závodem neměli prohánět závodníci, kteří se snaží zapamatovat trať nazpaměť a ruší tím místní obyvatele. Při přistižení při nepovoleném tréninku slibuje Regner vyloučení ze závodu. „Za sebe můžu říct, že každého, koho chytnu, nepustím na start. Navíc ho zveřejním a udělám mu ostudu v médiích,“ slíbil Regner.

Konkurence má být veliká
Zvýšení bodového koeficientu v rámci mistrovství Evropy slibuje mnohem vyšší konkurenci, než bývalo v minulých letech obvyklé. Pokud chce závodník usilovat o zisk titulu mistra Evropy, musí bodovat na sedmi "dvacítkových" soutěžích.

Zlínskému závodu hraje do karet geografická poloha, protože další podniky této série se jezdí například v Řecku, Turecku, na Kanárských ostrovech nebo na Azorech. Ani by nemuselo vadit, že týden po zlínské soutěži se uskuteční Rallye San Remo, které láká spoustu evropských pilotů.

„Nahrává nám omezení počtu startujících v mistrovství světa. Závodit může třicet neprioritních jezdců a dá se předpokládat, že většinu budou tvořit Italové,“ podotkl Novák. Naopak jistá je neúčast dvojnásobného vítěze Romana Kresty, který se bude v termínu zlínského závodu chystat na Rallye San Remo.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž