Barros vyhrál finále MotoGP

Valencie - Druhé vítězství v sezoně získal ve finále mistrovství světa silničních motocyklů, v královské třídě MotoGP, Brazilec Alex Barros. Jezdec stáje West Honda Pons na dráze Ricarda Torma potvrdil svou parádní formu v závěru sezony. Rossi, který si titul zajistil již čtyři závody před koncem roku, se snažil, ale tentokrát na značkového kolegu nestačil. Třetí skončil Max Biaggi, nejlepší závodník značky Yamaha, který je v šampionátu druhý před Rossiho stájovým kolegou Tohru Ukawou a Barrosem, jemuž na bronzovou příčku chybělo pět bodů.

Rossimu se tak nepodařilo vyrovnat rekord v počtu výher v sezoně, který drží jeho současný trenér Australan Mick Doohan, jenž v roce 1997 zvítězil dvanáctkrát. "Mojí jedinou šancí bylo, že Alex udělá chybu a to se nestalo," mrzelo Rossiho.

Ale i tak překonal dvě historické statistiky: Jako jediný dokázal být v sezoně královské třídy patnáctkrát na stupních vítězů a navíc získal nejvíce bodů v jednom roce. Nedělní vítěz Barros nechyběl na stupních počtvrté za sebou.

Úvod posledního závodu roku poznamenala ošklivá havárie. Domácí Carlos Checa špatně odstartoval a z roštu se jen velmi pomalu rozjížděl. V tom zezadu uháněl na plný plyn další Španěl Jose Luis Cardoso, který do Checy ve vysoké rychlosti narazil.

Checa odešel do boxů po svých, ale Cardosa museli odnést zdravotníci. Jeho zdravotní stav zatím není znám.

Výsledky GP Valencie, MotoGP: 1. Barros (Braz./Honda) 47:22,404, 2. Rossi (It./Honda) 47:22,634, 3. Biaggi (It./Yamaha) 47:37,617, 4. Kato (Jap./Honda) 47:44,908, 5. Ukawa (Jap./Honda) 47:57,569, 6. Nakano (Jap./Yamaha) 48:12,573, 7. Van de Goorbergh (Niz./Honda) 48:26,218, 8. McWilliams (Brit./Proton) 48:27,483, 9. Jacques (Fr./Yamaha) 48:30,716, 10. Abe (Jap./Yamaha) 48:30,716.
Konečné pořadí MS: 1. Rossi 355, 2. Biaggi 215, 3. Ukawa 209, 4. Barros 204, 5. Checa (Šp./Yamaha) 141, 6. Abe 129, 7. Kato 117, 8. Capirossi (It./Honda) 109, 9. Roberts (USA/Suzuki) 99, 10. Jacques 81.
Pohár konstruktérů: 1. Honda 390, 2. Yamaha 272, 3. Suzuki 143.