Valenta začal sezonu SP neúspěšně

• 8
Čchang-Čchun - Český akrobat na lyžích Aleš Valenta svoji nezačal sezonu Světového poháru šťastně. Do závodu konaném v čínském Čchang-Čchunu se vůbec nekvalifikoval. Olympijský vítěz se Slat Lake City se ziskem 113,94 bodu obsadil v Číně čtrnáctou příčku a do finálové dvanáctky se nevešel. Závod vyhrál Warren Shouldice z Kanady.

Valenta vynechal po jarní operaci zad oba zářijové podniky v Austrálii. Při dvanáctistupňovém mrazu v Čchang-Čchunu získal prvních osmnáct bodů do hodnocení pohárového seriálu.

"Skáče se mi v pohodě, záda drží a pomalu se dostávám na závodní úroveň," napsal Valenta. "Není to špatný návrat. Měl jsem z jeho skoku radost a myslím, že nám nikdo ze špičky výrazně neutekl a brzy tam budeme," dodal trenér Pavel Landa.

Valenta předvedl v kvalifikaci trojné salto se čtyřmi vruty a ve vzduchu se mu skok vydařil. "Roztočil to dobře i přesně ukončil, byl napnutý a měl ideální rychlost," popsal Landa. Body vedoucí do finále ztratil až hlubokým dopadem, při kterém si skoro sedl na lyže. "Dopady postupně přijdou," věřil kouč.

Dvaadvacetiletý Kanaďan Shouldice ve finále potvrdil pozici vítěze kvalifikace a o více než dva body porazil Dmitrije Daščinského z Běloruska. Třetí skončil další Kanaďan Kyle Nissen, který se díky tomu dostal do čela celkového pořadí Světového poháru.

O vedení přišel obhájce celkového vítězství Američan Jeret Peterson, který obsadil sedmou příčku.

Kategorii žen ovládla domácí akrobatická skokanka Ťiao Wang před krajankou Čao Šan-šan a Švýcarkou Evelyne Leuovou. V čele Světového poháru je i nadále mistryně světa Li Ni-na, která se závodu před domácím publikem nezúčastnila.

Další závod Světového poháru se v Číně uskuteční v neděli.