Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová projíždí vítězně cílem obřího slalomu v...

Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová projíždí vítězně cílem obřího slalomu v Semmeringu. | foto: AP

Shiffrinová vyhrála obří slalom v Semmeringu před útočící Vlhovou

• 40
Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová vyhrála obří slalom v rakouském Semmeringu a připsala si tak už 78. triumf ve Světovém poháru. Ve druhém kole sice zajela až pátý čas a její luxusní náskok 72 setin sekundy před Slovenkou Petrou Vlhovou se pořádně ztenčil, nakonec ale vyhrála s převahou 13 setin. Za v druhém kole nejrychlejší Vlhovou skončila třetí vedoucí žena průběžného pořadí této disciplíny Italka Marta Bassinová. Česká reprezentantka Adriana Jelínková nedokončila první kolo.

Závod v Semmeringu byl náhradou za zrušený říjnový obří slalom v jiném rakouském středisku Söldenu. Ve středu tam lyžařky pojedou další obří slalom a den nato absolvují slalom.

Vedoucí žena Světového poháru Shiffrinová založila na první výhru v obřím slalomu v tomto ročníku vynikající první jízdou, po níž vedla před Petrou Vlhovou o 72 setin sekundy. V druhém kole Američanka velkou část náskoku ztratila, ale Slovenku, jež předvedla nejrychlejší druhou jízdu, přesto o 13 setin sekundy porazila. Vedení v hodnocení disciplíny uhájila dnes třetí Marta Bassinová z Itálie, která za vítězkou zaostala o 31 setin.

Tři nejlepší lyžařky z obřího slalomu v Semmeringu. Zleva druhá Slovenka Petra Vlhová, vítězná Američanka Mikaela Shiffrinová a třetí Italka Marta Bassinová.

Obří slalom vyhrála Shiffrinová po více než roce, navíc z dosavadních sedmi závodů v tomto kalendářním roce vybojovala jen jedny stupně vítězů. „Je to pro mě hodně těžká disciplína. Ale když se daří, tak je to příjemný pocit. A dnes mi to vyšlo,“ řekla olympijská vítězka v obřím slalomu z roku 2018. „Nebyla jsem si vůbec jistá, že se mi podaří vyhrát. Musela jsem o to bojovat a o chlup to klaplo,“ dodala.

Shiffrinová si po předvánočním triumfu v super-G ve Svatém Mořici připsala druhé vítězství za sebou a celkově čtvrté v sezoně. V průběžném pořadí seriálu vede před italskou sjezdařkou Sofií Goggiaovou už o více než 200 bodů.

Celkově pátým triumfem v Semmeringu se dvojnásobná olympijská šampionka a šestinásobná mistryně světa o další krok přiblížila bývalé hvězdné sjezdařce Vonnové, jež je s 82 výhrami nejúspěšnější ženou v historii SP. Absolutním rekordmanem je Švéd Ingemar Stenmark (86).

Ani ve třetím obřím slalomu sezony se nepodařilo přejít přes první kolo české reprezentantce Adrianě Jelínkové. Sedmadvacetiletá lyžařka se na trať vydala s vysokým číslem 63, zhruba po 45 sekundách jízdy podjela jednu z branek a vypadla.

Světový pohár ve sjezdovém lyžování

Semmering (Rakousko)

Ženy - obří slalom: 1. Shiffrinová (USA) 2:07,18 (1:05,49+1:01,69), 2. Vlhová (SR) -0,13 (1:06,21+1:01,10), 3. Bassinová (It.) -0,31 (1:06,36+1:01,13), 4. Worleyová (Fr.) -0,48 (1:06,22+1:01,44), 5. Brignoneová (It.) -1,25 (1:06,47+1:01,96), 6. Mowinckelová (Nor.) -1,38 (1:06,51+1:02,05), ...Jelínková (ČR) nedokončila 1. kolo.

Pořadí obřího slalomu (po 3 z 10 závodů): 1. Bassinová 240, 2. Vlhová 190, 3. Gutová-Behramiová (Švýc.) a Hectorová (Švéd.) obě 172, 5. Shiffrinová 160, 6. Worleyová 131.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 39 závodů): 1. Shiffrinová 675, 2. Goggiaová (It.) 470, 3. Vlhová 420, 4. Holdenerová 384, 5. C. Suterová (obě Švýc.) 334, 6. Curtoniová (It.) 306, ...39. Dubovská (ČR) 68.