Český reprezentant v severské kombinaci Pavel Churavý (vlevo) při závodě SP v Liberci

Český reprezentant v severské kombinaci Pavel Churavý (vlevo) při závodě SP v Liberci | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Severská kombinace se změnila: jeden skok a kratší běh

  • 1
Mezinárodní lyžařská federace (FIS) přistoupila u severské kombinace od nadcházející sezony k několika výrazným změnám. Jejich cílem je snaha zatraktivnit disciplínu pro diváky.

Všechny novinky v severské kombinaci vycházejí ze snahy FIS pořádat seriál SP co možná nejúsporněji. První z řady novinek je, že v místech, kde to umožňují podmínky, se budou pořádat společné závody skokanů na lyžích a v severské kombinaci. Pořadatelé tak budou mít snadnější organizaci závodů i zajištění televizních přenosů.

"V Česku je to už dlouhou dobu běžná a osvědčená praxe," říká k první novince Radek Cikl, předseda Úseku severské kombinace Svazu lyžařů České republiky.

Závody v severské kombinaci se budou konat ve dvou úrovních. První úroveň závodů v severské kombinaci představuje Světový pohár, druhou je Kontinentální pohár (bývalý Světový pohár B).

"Důležité je, že mezi Světovým a Kontinentálním pohárem se současně zlepší propojení a návaznost, protože kvóty pro jednotlivé země se už nebudou vztahovat jen na konkrétní jména, ale na vyjetý počet míst," vysvětluje Cikl.

"Trenéři tak budou moci nasazovat opravdu nejlepší závodníky podle aktuální formy. Česká republika má jistá čtyři místa. V souvislosti se zvýšením kvót může nastoupit do kvalifikace rovněž větší počet závodníků než doposud. Sportovně na tom vyděláme, ale ekonomicky se nám to poněkud prodraží," hodnotí nový systém Radek Cikl.

Nový formát závodů

Závody Světového poháru jsou po zásahu FIS atraktivnější pro diváky. První den je na programu oficiální trénink a kvalifikační kolo ve skoku na lyžích (tzv. provisional round – provizorní kolo).

Druhý den se uskuteční závod ve skoku na lyžích na jedno soutěžní kolo. Následuje vlastní závod v běhu na lyžích (většinou odpoledne po závodu ve skoku) volnou technikou na 10 km (dříve 15 km).

Start do závodu v běhu probíhá tzv. Gundersenovou metodou. Bodové rozdíly mezi závodníky po skoku se přepočítávají na časový odstup od vítěze skoku. Patnáct bodů rozdílu po závodu ve skoku odpovídá jedné minutě odstupu v běhu. Vítězem závodu se stává závodník, který první protne cíl.

Vzhledem k častým problémům s konáním skokanské části (povětrnostní podmínky, nemožnost posouvat čas skoku s ohledem na následující závod v běhu) nyní pravidla umožní při nepřízni počasí využít výsledků kvalifikačního kola z prvního dne k vytvoření startovní listiny pro závod v běhu na lyžích a tím uspořádat celý závod v severské kombinaci.

Závody v severské kombinaci se tak výrazně zrychlí i zpřehlední. Jednokolový závod ve skoku trvá zhruba 40 minut, běh přibližně stejnou dobu. Navíc při loterii jednoho skoku a kratšího běhu nejsou vyloučena ani častější překvapení ve výsledkových listinách.

"Pár závodů jsme si už vyzkoušeli, ale až ostré starty opravdu ukážou, zda to pro nás bude zisk. Spíše je to zatím pro všechny velká neznámá. Když někdo ztratí ve skoku, těžko to bude na kratší trati dohánět. Na druhé straně se však startovní pole v běhu smrskne, víc závodníků bude jezdit pohromadě a diváci uvidí dramatičtější souboje," domnívá se trenér české reprezentace Luděk Šablatura.

Přinese nový formát závodů v severské kombinaci úspěchy i českým reprezentantům?

Program severské kombinace na MS Liberec 2009

V programu mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 jsou čtyři závody v severské kombinaci.

ZÁVOD JEDNOTLIVCŮ
- skok na můstku HS 100
- běh 10 km volnou technikou

ZÁVOD JEDNOTLIVCŮ
- skok na velkém můstku HS 134
- běh 10 km volnou technikou

ZÁVOD DRUŽSTEV
- skok na velkém můstku - 4 x HS 134
- běh 4 x 5 km volnou technikou
Poznámka: 45 bodů ztráty družstva po skoku odpovídá jedné minutě odstupu na startu běžecké části

ZÁVOD S HROMADNÝM STARTEM
- běh na 10 km volnou technikou
- skok na můstku HS 100
Poznámka: Tento závod je atypický tím, že jako první je v něm na programu běh na lyžích a teprve poté následuje skok. Po běžecké části, do níž všichni aktéři vyrazí na trať v hromadném startu, se přepočtou časové rozdíly v cíli na metry. Před skokanskou částí jsou tak známy odstupy mezi jednotlivými účastníky. Při skoku se nehodnotí styl, ale pouze jeho délka a odečítají se pouze body za pád či neprovedení telemarku při doskoku


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž