Lyžařka Šárka Záhrobská je mistryní světa ve slalomu

Lyžařka Šárka Záhrobská je mistryní světa ve slalomu | foto: Reuters

Mistryně světa mluví česky aneb Zlatá pohádka lyžařky Záhrobské

  • 5
Páteční únorový večer roku 2007. Restaurace v Česku se pomalu zaplňují. Po pracovním týdnu spěchají lidé domů nebo za známými na oblíbená místa. Daleko na severu Evropy ve švédském Aare se dvaadvacetiletá lyžařka Šárka Záhrobská chystá na druhé kolo slalomu mistrovství světa. V něm o chvíli později dosáhne na životní triumf.

Do Skandinávie přijela Záhrobská jako favoritka mistrovského slalomu. Vždyť cestě do Švédska předcházely skvostné výsledky v závodech Světového poháru.

Nejprve byla třetí v Záhřebu, čímž ukončila dvacetileté čekání české sjezdařky na stupně vítězů ve SP. Za čtyři dny následovalo druhé místo ve slovinském středisku Kranjska Gora. "Jela jsem nejlépe, jak jsem jen mohla v daný okamžik," komentovala neskutečný výsledek Záhrobská.

Největší úspěchy českého sportu za posledních 20 let

Zvolte největších úspěch, kterého dosáhli čeští sportovci za posledních dvacet let. Každý den vám představíme jeden mimořádný úspěch a na vás bude, abyste vybrali ten nej. Hlasovat můžete od do 31. května ZDE.

"Ale moje cíle se pochopitelně mění. Už se nechci jen účastnit, proniknout do druhého kola nebo mezi nejlepších deset. Chci vyhrávat," prohlásila sebevědomě lyžařka, kterou trénoval otec Petr Záhrobský. Už od začátků se s dcerou vydal vlastní, neprošlapanou cestou.

Záhrobská pod jeho vedením lyžovala už ve dvou letech. Ve čtrnácti se stala neoficiální vítězkou žákovského mistrovství světa v italském Trofeo Topolino.

Dva roky před světovým šampionátem v Aare byla juniorskou mistryní světa ve slalomu, kde úspěchem šokovala v den svých dvacátých narozenin. V témže roce přitom získala i bronz mezi elitou, který by ji ve Skandinávii však neuspokojil.

Chtěla výš. Byť jen o dva stupínky, tak šlo o mílový skok vpřed.

Se sebevědomím nebyl problém. Při závodech SP před mistrovstvím světa byla devětkrát v elitní desítce. "Ve Slovinsku jsem si při slalomu ověřila, že Schildová není neporazitelná. Měla výbornou formu, ale před mistrovstvím můj odstup nebyl veliký. Šlo spíše o psychické rozpoložení a pocit," přemítala Záhrobská. "Šlo o týden, na nějž budu ráda vzpomínat. Ale ten životní snad teprve přijde," smála se v reakci na dvě medailová umístění.

Mistryně světa Šárka Záhrobská pózuje se zlatou medailí.

(zleva) Marlies Schildová, Šárka Záhrobská, Anja Pärsonová

Finiš přípravy na závody ve Švédsku nebyl vůbec optimální. Evropu zasypaly přívaly sněhu a tréninkové plány se narychlo měnily. "Dva dny jsme byli v Rakousku, dva dny ve Špindlerově Mlýně. Ale lyžovat se moc nedalo. Spíš se Šárka jen tak klouzala," posteskl si její otec.

Ale švédské Aare české lyžařce svědčilo. Formu naznačila už v kombinaci, v níž skončila čtvrtá. V obřím slalomu byla druhá po prvním kole, nakonec klesla na dvanáctou příčku.

Připomeňte si, co se tehdy psalo

Pak přišel slalom, v němž první kolo zvládla nejrychleji. Fanoušci zpozorněli, u televizních obrazovek jí v té chvíli drželo palce 700 tisíc diváků.

Mezi tyče druhého kola se rodačka z Benecka spustila jako poslední. Na Rakušanku Schildovou zpočátku lehce ztrácela, horní polovina tratě nebyla v jejím podání optimální.

Ale pak prokáže pevné nervy. Posledními brankami se protéhne jako úhoř, jede bez zaváhání. V cíli její ruce vystřelí k nebesům, kam právě vystoupala. Je mistryní světa.

"Věděla jsem, že mám formu. Ale když jsem byla v čele výsledkové listiny, lehce jsem znervózněla," přiznala po bujarém veselí, při němž cílovým prostorem křepčil otec Záhrobský s dcerou na ramenou.

Pro lyžařskou velmoc z Rakouska to byl děsivý šok.

"Šílené! Mistryně světa mluví česky," psal list Österreich. "Zlato z alpského lyžování dosud bylo v zemi hokejistů a fotbalistů nemyslitelné i v těch nejsmělejších snech," poznamenal nejčtenější rakouský deník Kronen Zeitung. "Vítězství z učebnic. Je to malá pohádka," shodli se pak další deníky. Zlato už však Záhrobské nikdo vzít nemohl.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž