Lyžaři hledají silného sponzora

  • 1
Praha - Ani sezona snů se sedmi medailemi z mistrovství světa nepomohla Svazu lyžařů sehnat generálního sponzora. "Už jsme parafovali smlouvu a poslali první fakturu. A oni nám oznámili, že se rozmysleli," uvedl Aleš Vaněk, předseda svazu. Minulý týden zrušila předjednaný kontrakt na 54 milionů korun na čtyři roky Marila.

Na jaře, před svazovou konferencí, odmítla jiná firma, údajně za 60 milionů Kč. "Neměli jistotu, že peníze přijdou těm, s nimiž se domluvili. Taková situace kvůli volebnímu systému ve svazu bohužel může nastat každý rok."

Svazový rozpočet přesto zůstává v rozmezí 73-75 milionů korun. "Celá příprava probíhá v pohodě," řekl běžec Dušan Kožíšek. Se zpožděním splácí pouze Sazka, z celkové sumy okolo 5 milionů korun však nehrozí komplikace.

S reklamními právy nakládají zvlášť jednotlivé úseky. "Po olympiádě ale chceme, aby vše podstatné kontroloval svaz. Aby třeba někdo neřekl, že Janda nemá nic a sjezdaři všechno," vysvětluje Vaněk.

Všichni sportovci už podepsali reprezentační smlouvy. Opět se čekalo i na Kateřinu Neumannovou. "Požadovala mít ve smlouvě, že její trenér Frühauf i servisman Olsson dostanou akreditaci na olympiádu. Což je samozřejmost," tvrdí Vaněk. "Smlouva je podobná jako loni, pro nás dost nevýhodná, ale Katka chtěla mít klid a nepatlat se v tom," říká Jan Dvořáček z manažerské firmy Neumannové Bolider.

Prestiž českého lyžování podporuje i pořadatelství Světových pohárů - letos by tu měly proběhnout ve všech disciplínách. Jen boule zatím nemají jisté místo konání, neboť Špindlerův Mlýn je z komerčních důvodů nechce.

"Museli bychom na týden uzavřít černou sjezdovku a pak pro výstavbu boulí navrtat ledový podklad. Tím by z ní dřív odtál sníh a přišli bychom o dost peněz," vysvětluje Jiří Beran, šéf Skiareálu. "Svaz je tam pouze minoritním akcionářem, nemůže jim nic nařídit," říká Vaněk. Jedná se proto s libereckým Ještědem.

Do kolotoče Světového poháru skočí o víkendu sjezdaři a běžci. Slalomář Ondřej Bank trénuje poslední dny s rakouským národním týmem. "Na olympiádě bychom byli spokojeni se třemi medailemi. To je základ, na který určitě máme. Ostatní by bylo navíc," přeje si šéf svazu.

Bolest je součástí boje, tvrdí akrobati

Praha - Padáte na hlavu. Modřiny hnědnou. Rozlámané tělo trpí. Ale musíte vstát a trénovat dál. Lyžařská akrobacie je sportem pro tvrdé nátury. Nikola Sudová i Aleš Valenta, české olympijské naděje, mohou vyprávět. "Pády jsou běžné. Poprvé vás to opravdu bolí. Ale posté? Už si zvyknete. Bolest se stává součástí boje," říká Valenta, vynálezce skoku Ledový dech.

Boulařka Sudová piluje svůj trumf pro olympiádu: nový, lépe hodnocený skok mimo osu. "Nijak se nejmenuje. Ani Ledová Nikola. Ale já z něj občas byla ledová," povídá. Na sněhu ho zkoušela poprvé loni a většinou dopadla na hlavu. Po letním nácviku do vody počítá s dalšími karamboly. Patří však k její řeholi.

"Nejhorší je, když jsem ve vzduchu hlavou dolů, zaberu a zjistím, že už to neutočím," líčí Sudová. Po střemhlavých letech do sněhu dochází také k dočasným výpadkům paměti. A možná i k otřesu mozku. "Třeba byl, třeba nebyl. S každou bolístkou k doktorům nelítám," pokyvuje hlavou reprezentantka.
Jiným případem je její rakouská sparingpartnerka Marblerová. "Ta ho měla najisto. Nepoznala pak ani vlastního manžela."

Valenta léčil otřes mozku a polámaná žebra po pádu v Breckenridge 1997. "Tehdy jsem se ztratil ve vzduchu a udělal šipku," vzpomíná. Na konci minulé sezony se zřítil při světovém šampionátu v Ruce. Paradoxně však tvrdí: "To bylo štěstí! Kdybych se díky tomu nedostal do nemocnice, neobjevili by mi prasklinu v obratli, mohla se zaseknout a já bych skončil na vozíku." Po operaci mu zbyly dvě památky: jizva na krku a titanová destička, která zpevňuje obratle. "Zase můžu létat bez problémů," ujišťuje. A beze strachu? "Ten nemám. Jen respekt."

Sudová naopak přiznává: "Strach je tam vždycky. Každý náš můstek je jiný. Před prvním skokem nevím, co se mnou udělá. Proto si beru chrániče na zuby i na páteř."

V olympijském Turíně patrně na oba akrobaty čeká vabank závod. Boj o olympijské kovy si žádá odvahu a novinky. Zvládnou nový, těžší skok? "Bude to buď anebo. Můžu být na bedně i poslední," tuší Sudová.

MF DNES, TOMÁŠ MACEK


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž