Janda obsadil v letní Grand Prix třetí místo

Zakopané - Čeští skokané na lyžích se po dlouhé době dočkali opět výrazného úspěchu. Jakub Janda obsadil v závodu letní Grand Prix v polském Zakopaném třetí místo. Vyhrál domácí favorit Adama Malysz, druhá příčka patří Robertu Kranjecovi ze Slovinska.

Čeští skokani se v Zakopaném představili poprvé pod vedením slovinského trenéra Vasji Bajce, který vystřídal u národního týmu Slováka Jána Tanczose a premiéra mu vyšla skvěle.

Janda se blýskl už v jednom z pátečních tréninků, v němž nenašel přemožitele. V sobotu naznačil své možnosti šestým místem v kvalifikaci a v závodě pak exceloval.

V prvním kole ho přeskočil jen polský hrdina Malysz, jenž dolétl do vzdálenosti 134 metrů. Jandův výkon měřil 131 metrů. Druhé místo sice neudržel, přesto dosáhl nejlepšího výsledku od ledna 2003, kdy byl třetí ve Světovém poháru v Liberci.

Za suverénního Malysze, jenž vyhrál všechny tři dosavadní díly letní Grand Prix, se posunul vítěz kvalifikace Kranjec. Díky vyrovnaným skokům porazil Jandu o pouhých 1,4 bodu. Český reprezentant se podělil o třetí místo s Norem Björnem-Einarem Romoerenem.

Do hlavního závodu se dokázali kvalifikovat všichni čtyři skokani, ale do bodované třicítky už se Janové Matura a Mazoch ani Michal Doležal nevešli.

Výsledky:
1. Malysz (Pol.) 267,9 b. (134+124 m), 2. Kranjec (Slovin.) 256,7 (127+127), 3. Janda (ČR) 255,3 (131+122,5) a Romoeren (Nor.) 255,3 (121,5+130), 5. Küttel (Švýc.) 254,9 (123,5+129,5), 6. Höllwath (Rak.) 253,4 (129+124), ...39. Matura 105,2 (116,5), 42. Mazoch 99,8 (113,5), 43. Doležal (všichni ČR) 99,4 (113).
Průběžné pořadí Grand Prix po třech závodech:
1. Malysz 300, 2. Höllwarth 170, 3. Morgenstern (Rak. 142, 4. Kasai (Jap.) 120, 5. Schwarzenberger (Rak.) 95, 6. Benkovič (Slovin.) 94, ...10. Janda 80, 35. Matura 11, 37. Mazoch 9.

SOUTĚŽ DRUŽSTEV

Norští skokané na lyžích vyhráli v Zakopaném soutěž družstev letní Grand Prix. Zásluhou veleskoků v druhém kole odsunuli na druhé místo rakouské kvarteto, které suverénně vedlo po první polovině.

Třetí skončili s velkým odstupem Japonci, čeští reprezentanti Jan Matura, Jan Mazoch, Michal Doležal a Jakub Janda obsadili osmé místo. Jandovi se na můstku K-120 skvěle povedl první skok, když dolétl suverénně nejdál ze všech, do vzdálenosti 133 metrů.

Nikdo z jeho kolegů se ale nedostal v závodu přes 115 a třetí muž ze sobotního závodu jednotlivců v druhém kole přidal už jen 117,5 metru. Češi dosáhli součtu rovných 800 bodů a za vítěznými Nory zaostali o 182 bodů.

Seveřanům skvěle vyšlo druhé kolo. Zatímco v prvním pouze Janda překonal 130 metrů, v druhém se to podařilo pouze Norům, a hned třem ze čtyř. Nejdál dolétl Daniel Forfang, kterému rozhodčí naměřili 139,5 metru.