Eberharter s glóby za vítězství ve sjezdu a super-G

Eberharter s glóby za vítězství ve sjezdu a super-G - Obhájce vítězství ve Světovém poháru Stephan Eberharter pózuje po vítězství v posledním superobřím slalomu s glóby za vítězství ve sjezdu a super-G | foto: Reuters

Eberharter vyhrál a uhájil sjezdařský trůn

Lillehammer - Vládce světových sjezdařů zůstává na trůnu. Rakouský lyžař Stephan Eberharter obhájil vítězství ve Světovém poháru. Ve finále celého seriálu v norském Kvitfjellu vyhrál superobří slalom a dva závody před koncem seriálu má náskok 273 bodů, který už jeho největší soupeř Bode Miller z USA nemůže dohnat. Ten marně hledá nedávnou pohodu a stejně jako ve středečním sjezdu nebodoval. "Snažil jsem se nemyslet na body a koncentrovat se jen na jízdu. Jsem šťastný,“ prohlásil Eberharter, který je první v i hodnocení superobřího slalomu. „Vyhrát super-G byl můj cíl," prohlásil.

Eberharter tentokrát porazil o 41 setin vteřiny Lasseho Kjuse. Třetí skončil další Rakušan Hannes Reichelt. Marco Büchel z Lichtenštejnska, který před závěrečným závodem vedl pořadí super-G, svoji jízdu pokazil, skončil až sedmnáctý a o malý globus přišel.

Eberharter, mistr světa v superobřím slalomu ze Svatého Mořice, zajel bez chyb a po dojezdu zvedl ruce nad hlavu, zatnul pěst a objal trenéra. Bylo to jeho jubilejní 25. vítězství ve Světovém poháru. To ho řadí na osmé místo v historii. Jediná výhra ho dělí od slavného krajana Franze Klammera. Žebříček vede Švéd Ingemar Stenmark, který vyhrál 86 závodů Světového poháru.

Rakousko tak vládne mužské části poháru už čtvrtou sezonu: před Eberharterem patřil Křišťálový globus třikrát Hermannu Maierovi, jeho šňůru přerušil jen v roce 1999 Nor Lasse Kjus. Eberharter od roku 1998 skončil v SP postupně třetí, čtvrtý, šestý, druhý a loni první.

"Jezdil jako netvor. Je neuvěřitelné, co dokáže," uznal s úsměvem druhý Kjus. Vítězovy kvality uznal i zklamaný Miller: "V jeho věku vyhrát tři ze čtyř závodů na konci sezony, to je úžasné. To dělá šampiona, a tím on je," řekl Miller.

Vítěz, který 24. března oslaví čtyřiatřicáté narozeniny a miluje hru na harmoniku, golf a skupinu Metallica, však už možná žádný tirumf nepřidá. Pomalu myslí na sportovní důchod. V Salt Lake City prohlásil, že to byly jeho poslední olympijské hry, zda bude pokračovat, nebo ukončí kariéru na vrcholu, si rozmyslí po skončení sezony.

"Teď si vychutnávám současné krásné chvíle," řekl a k otázkám o konci kariéry dodal. "Teď končit nemusím, když mám skvělou formu," smál se. Nakonec přiznal, že se rozhodne později. "Na začátku léta," udal termín.

Superobří slalom: 1. Eberharter (Rak.) 1:36,97 min., 2. Kjus (Nor.) -0,41, 3. Reichelt (Rak.) -0,43, 4. Aamodt (Nor.) -0,53, 5. Trinkl (Rak.) -0,70, 6. Kernen -0,73, 7. Hoffmann -0,82, 8. Cuche (všichni Švýc.) -0,87, 9. Knauss (Rak.) -0,94, 10. Cavegn (Švýc.) -1,06, 11. Raich -1,17, 12. Gruber -1,20, 13. Franz -1,27, 14. Walchhofer -1,39, 15. J. Strobl (všichni Rak.) -1,47.
Konečné pořadí superobřího slalomu (po 6 závodech): 1. Eberharter 356 b., 2. Büchel (Licht.) 280, 3. Cuche 270, 4. Aamodt 251, 5. Reichelt 194, 6. Gruber 185.
Průběžný stav SP (po 35 závodech): 1. Eberharter 1333, 2. Miller (USA) 1060, 3. Aamodt 920, 4. Cuche 709, 5. Rahlves (USA) 647, 6. Palander (Fin.) 598, 7. Defago (Švýc.) 579, 8. Kostelič (Chorv.) 578, 9. Walchhofer 574, 10. Kernen 561.