Mistryně Evropy 2004 - házenkářky Norska

Mistryně Evropy 2004 - házenkářky Norska. | foto: Reuters

Mistryněmi Evropy Norky, Dánsko je stříbrné

  • 2
Budapešť - Podruhé v historii se házenkářky Norska ozdobily titulem evropských šampionek. V dramatickém finále si v Budapešti poradily s Dánskem 27:25 a mistrovstvím Evropy tak prokráčely bez porážky. Bronzovou náplast si na předchozí neúspěchy přiložily domácí Maďarky. Český výběr obsadil celkovou 15. příčku.

Finále
Potřetí se ve finále evropských šampionátů potkaly Norky s Dánskem. Dvakrát odcházely poraženy, tentokrát si však triumf vzít nenechaly. Souboj severských rivalů měl strhující průběh, oba sokové se několikrát vystřídali ve vedení.

Úřadující olympijské vítězky z Dánska přijely na ME s notně omlazeným týmem. I bez mnoha strůjkyň aténského zlatého úspěchu však trenér Pytlick složil dohromady soubor, který fungoval. Až v závěru finálového duelu se na straně mladých Dánek, které tak neobhájily předchozí prvenství z roku 2002, projevily menší zkušenosti.

Pro Norsko je zisk zlata velkou satisfakcí. Nevyšlo mu loňské mistrovství světa v Chorvatsku, navíc se neprobojovalo ani na OH. Trenérka Bjerviková však přivezla do Maďarska vyrovnaný výběr házenkářek lačnících po medaili a vedený nejlepší hráčkou ME - rozehrávačkou Hammersengovou.

Jeho cesta turnajem postupně gradovala a na jejím konci zněla v budapešťské Sportaréně norská hymna na počest vítězi. Norsko zopakovalo svůj triumf z roku 1998, Dánsko potvrdilo pověst nejpřičinlivějšího sběratele cenných kovů v dějinách mistrovství Evropy.

Norsko - Dánsko 27:25 (11:11)
Nejvíce branek:
Lundeová 6/5, Riegelhuthová 5 - Jörgensenová, Thomsenová po 4. 

O bronz
Maďarky před šampionátem halasně deklarovaly, že doma je nazajímá nic jiného než titul. Po nadějném rozjezdu však musely v závěru turnaje spolknout porážku od Dánska, a především semifinálový výprask od Norek.

Ve střetnutí o bronzový stupínek proti Ruskám však sebraly zbytky motivace. Klání bylo naprosto vyrovnané do 35. minuty, pak Radulovicsová a spol. předvedly strhující nástup a svěřenkyně trenéra Trefilova už se nezmohly na odpověď.

Maďarské vicemistryně světa tak alespoň částečně odčinily neúspěch na olympijských hrách v Aténách, přesto čekaly víc. Na Rusko zbyla stejně jako před dvěma lety na ME v Dánsku nepopulární čtvrtá pozice.

Maďarsko - Rusko 29:25 (14:13)
Nejvíce branek:
Radulovicsová 12/5, Ferlingová, Mehlmannová po 4 - Turejová 7/3, Bodněvová, Dolgichová po 3. 

O páté místo
Až v prodloužení se rozhodoval souboj o pátou příčku. V sázce bylo hodně, přímý postup na příští ME, které v roce 2006 hostí Švédsko. Obrovské drama vyhrálo Německo, které udolalo Ukrajinu 25:24.

Němky tak doplnily elitní čtveřici Norsko, Dánsko, Maďarsko, Rusko a také pořadatelské Švédsko. Těchto šest týmů se před příštím mistrovtvím Evropy vyhne kvalifikačním nervům.

Olympijské medailistky z Ukrajiny přitom rozjely nedělní utkání dobře, po vyrovnané první půli odskočily soupeři na rozdíl čtyř branek. Jenomže Německo vedené střelkyní Jurackovou se z tlaku vymanilo, otočilo skóre a ještě dvacet vteřin před koncem řádné hrací doby vedlo 22:21.

Šutská si však vyrovnávacím gólem vynutila prodloužení. Rozjeté Němky se ale nepoložily, připsaly si těsnou výhru a dosáhly na velké akci nejlepšího umístění od roku 1997.

Německo - Ukrajina 25:24 po prodl. (22:22, 8:8)
Nejvíce branek:
Juracková 9/5, Baumbachová 4 - Ljapinová 7/3, Šinkarenková 6.

Individuální ocenění na ME
Nejlepší střelkyně: Bojana Radulovicsová (Maď.) - 72 gólů
Nejlepší hráčka: Gro Hammersengová (Nor.)

All-stars tým
Brankářka:
Karin Mortensenová (Dán.)
Levé křídlo: Olena Radčenková (Ukr.)
Levá spojka: Tanja Logvinová (Rak.)
Střední spojka: Gro Hammersengová (Nor.)
Pivotka: Ludmila Bodněvová (Rus.)
Pravá spojka: Grit Juracková (Něm.)
Pravé křídlo: Josephine Tourayová (Dán.)

Konečné pořadí ME
1. Norsko, 2. Dánsko, 3. Maďarsko, 4. Rusko, 5. Německo, 6. Ukrajina, 7. Rumunsko, 8. Španělsko, 9. Slovinsko, 10. Rakousko, 11. Francie, 12. SČH, 13. Chorvatsko, 14. Švédsko, 15. Česko, 16. Bělorusko.

ČSH, iDNES

Témata: ME žen 2004