Česko - Portugalsko: Horák střílí - Český házenkář Pavel Horák po střelbě v utkání s Portugalskem. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Čeští házenkáři se s kvalifikací o ME rozloučili prohrou v Portugalsku

• 0
Čeští házenkáři zakončili kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy porážkou 28:31 v Portugalsku. Účast na šampionátu však měli jistou už před utkáním. Ve skupině skončili na druhém postupovém místě za Francií.

V dusné atmosféře zaplněné haly se nehrála příliš pohledná házená. Oba týmy produkovaly technické chyby. Česká sestava, která chvílemi připomínala juniorskou reprezentaci bojovala, ale mladí hráči byli evidentně nervózní a svou daň si vybralo i neskutečné horko, které v hale panovalo.

Úvod utkání vyšel domácímu celku, který vedl v 7.minutě 5:1. Postupem času jsme ale srovnali krok a po brance Mičkala to bylo ve 20.minutě již jen 10:8. Místo dalšího snížení ale přišly technické chyby a uhlídat se nám nedařilo ani portugalského pivota Costu. V poločase prohrávali naši hráči 9:14.

Začátek druhé půle pro naše barvy příliš optimisticky nevyzněl a soupeř si i nadále udržoval výraznější brankové vedení. Českému celku se vydařil úsek mezi 41.-45.minutou, kdy jsme dokonce po brance Čípa snížili na rozdíl jediné branky 23:22.

Srovnání ale zkušenější Portugalci nedovolili a opět odskočili na čtyřbrankový rozdíl. Další technické chyby pak definitivně vzaly naději na další snížení. Čeští házenkáři bojovali a zkušenějšímu soupeři, který nastoupil v nejsilnější sestavě, podlehli 28:31.

Trenér Martin Lipták:
"Odehráli jsme celkem dobré utkání, v prvním poločase bylo vidět že Hrstka a Petrovský jsou noví v týmu, ale fungovala nám velmi dobře obrana s brankářem Slabým. Když jsme se rozkoukali, byl náš výkon dobrý.  Zbytečnými chybami jsme ale dali možnost soupeři získat náskok. Druhý poločas byl z naší strany lepší, hráli jsme v tempu a pokračovali v dobré obraně.

Trochu jsme se trápili na obranu 1:2:3 a postihl nás desetiminutový výpadek. To je škoda, protože jsme mohli dosáhnout jiného výsledku. Ale celkové moje hodnocení je pozitivní, byl to z naší strany dobrý zápas a chlapci ukázali, že s nimi můžeme počítat do budoucna."

Portugalsko - ČR 31:28 (14:9)

Sestava a branky ČR:
Mrkva, Slabý - J. Hrstka 2, Mičkal 2, Zdráhala 2, Vraný 6, Číp 6/2, Horák, Linhart 3, Petrovský 1, M. Hrstka 4, Stehlík 1, Hynek, Požárek 1.

Nejvíce branek Portugalska:
Magalhaes 5, Carneiro 5, Solha 4. Rozhodčí: Gjeding, Hansen (oba Dán.). Sedmimetrové hody: 2/1 - 2/2. Vyloučení: 3:4. Diváci: 4000.