Před začátkem hry se soupeři informují, jakým míčem hrají. Později v roughu je identifikace horší.

Před začátkem hry se soupeři informují, jakým míčem hrají. Později v roughu je identifikace horší. | foto: Martin Kabát

Seriál o golfových pravidlech - díl IX. Identifikace míče

  • 0
Každý ví, že míč se smí hledat maximálně pět minut. Když se to nestihne, přechází se do smutné kapitolky "Ztracený míč". Dnes to bude o něčem jiném. O tom, co se při hledání smí a co ne.

Při hledání může hráč holí ohýbat křoviny a vysokou trávu, dotýkat se jich, ale jen aby míč našel.

Aby si tímto způsobem vylepšoval polohu míčku, nebo získával prostor pro svou ránu, to nikdy. Přesně to zní "nezlepšit si polohu míče, prostor zamýšleného postoje nebo švihu nebo směr hry".

Někdy je evidentní, kam míček dopadl, ale vidět není (zakryl ho písek, listí, posekaná tráva a jiné volné přírodní předměty). Je-li to v překážce, je dovoleno hrabání holí a jiné prohledávání (kopat nohou se nedoporučuje). Smí se odstranit jen tolik volných přírodních předmětů, aby bylo vidět část míče.

Seriál o golfových pravidlech - odstraňování překážek kolem míče.

Pokud se odstraňování "přežene", nebo se míček při něm pohne, je třeba částečně jej znova přikrýt, případně vrátit do původní pozice. To je bez trestů, vždyť někdy je ta situace trestem sama od sebe. Pravidla dokonce zdůrazňují, že hráč nemá nutně právo na to, aby při úderu viděl na svůj míč.

Když totéž nastane v závadě či půdě v abnormálním stavu, míč se vrátí na původní místo a využije se beztrestná úleva podle toho, kde ležel. Ve vodní překážce je to obdobné, ale když se při nalezení míček pohne, je třeba jej vrátit na původní místo, nebo postupovat podle pravidla o vodní překážce – s jednou trestnou dropovat mimo ni.

Obecně: pohnutí míčem není trestné, když to má přímou souvislost s jeho hledáním.

Zvednout ano, vylepšit ne!

Ale tím story nekončí: míč je potřeba identifikovat! Většinou leží tak, že identifikace je na první pohled zřejmá. Ale spousty trestných ran za hru nesprávným míčem varují – raději si dát o kousek víc práce a identifikovat jednoznačně, než dodatečně zjistit omyl.

Zvednutí míčku k identifikaci je beztrestné, ale musí se napřed označit místo, oznámit úmysl spoluhráči, nebo v jamkovce soupeři. Míč musí být vrácen na původní místo a nesmí být očištěn víc, než je nutné k identifikaci.

Seriál o golfových pravidlech - identifikace míče.

Pokud hráč zvedne míč, aniž by označil místo, kde ležel, nebo zvedne míč bez toho, že by to bylo k identifikaci potřeba, následuje trest jedné rány. A pokud ho vrátí jinam než na původní místo (čti: pokud si vylepší jeho polohu), dostane dvě trestné.

Toto pravidlo je porušováno dnes a denně, většinou úmyslně. Letmá identifikace (často bez označení polohy) a rychlé vrácení, aby soupeř ještě nebyl moc blízko, je vidět často. Nikdo nepoloží míč hůř, než ležel předtím...

Ti, kdo si míček neoznačí nějakou svou značkou, riskují. Každý odpovídá za to, že hraje správným míčkem. Pravidle sice vágně říkají, že hráč "by si měl" míč označit, ale při nemožnosti jednoznačné identifikace nastávají potíže. Najednou leží vedle sebe libovolný počet míčů stejné značky i čísla, a co pak s tím?

Seriál o golfových pravidlech - identifikace míče.

(Fotografie byly pořízeny v areálu golfového driving range Rohanský ostrov v Praze.)