Plánek prvního českého golfového hřiště v Karlových Varech.

Plánek prvního českého golfového hřiště v Karlových Varech. | foto: archiv Muzea Karlovy Varypro iDNES.cz

Karlovy Vary byly první, pokud ovšem nebyly první Mariánské Lázně

Prvním golfovým hřištěm postaveným na území České republiky bylo staré hřiště v Karlových Varech. Staré proto, že o zhruba třicet let později bylo otevřeno hříště nové.

(Únorová kapitola z historie českého golfu pojednává o tom, jak český golf popohnala poptávka zahraničních lázeňských hostů.)

Hřiště v Karlových varech bylo založeno v roce 1904, čímž není řečeno, že již v tomto roce bylo otevřeno. V roce 1904 se rozhodl místní Pánský šermířský klub rozšířit svoje sportovní aktivity o golf a tenis.

Z toho důvodu změnil své jméno na Mezinárodní sportovní klub (Internationaler Sport Club Carlsbad – I.S.C.C.). Oficiálně k tomu došlo c.k. místodržitelským povolením ze dne 29. září 1904.

Podle golfového historika Řezáče začal klub okamžitě budovat šest tenisových kurtů a devítijamkové golfové hřiště. Výstavba měla podporu městské rady, která dala k dispozici pozemek města, další pozemek poskytl Grand Hotel Pupp.

Spory o pozemek

Studie pánů Podráckého a Svobody Green Story z roku 2008 však poukázala na problémy, které zůstaly po více než sto let utajeny. Pozemky města a hotelu Pupp pro výstavbu hřiště nestačily. Proto bylo třeba jednat s manžely Schmalwieserovými, kterým patřilo oblíbené výletní místo Freundschafts-Saal, o pronájmu dalšího pozemku.

Majitelé požadovali od radnice velmi náročné podmínky pro pacht svého pozemku, nejen finanční. Tento pozemek byl radnicí získán pachtovní smlouvou až v květnu 1905. Z toho vyplývá, že hřiště mohlo být dohotoveno a otevřeno až po květnu 1905, tedy zhruba v době, kdy již bylo dohotoveno hřiště v Mariánských Lázních.

Odkrývání historie je trvalý, nikdy nekončící proces. Za dobu 110 let proběhlo totiž tolik událostí, že je ani nelze vyčerpávajícím způsobem popsat. Seriálem, který touto statí otevíráme, se pokusíme k tomuto procesu přispět.

Tato úvaha zřejmě nezmění vžité pořadí výstavby obou hřišť, ale vnáší do soupeření lázeňských měst nové pohledy.

V roce 1905 byla v Karlových Varech vybudována klubovna ve švýcarském stylu z hrazeného zdiva.

Od roku 1906 začal na hřišti čilý sportovní ruch. Kdo však byli hráči, kteří hřiště využívali? Je naprosto zřejmé, že hřiště bylo postaveno k rozšíření sportovního vyžití lázeňské klientely. Tou byli převážně hosté z USA a Velké Britanie. A tak mezi hráči, kteří se zapsali do výsledkových listin, najdeme jen zřídka někoho z jiné země.

Nejvýznamnější soutěží, která se zde hrála, bylo Amatérské mistrovství Rakouska. Hrálo se zde pětkrát v létech 1906 až 1910. Hřiště je však nejčastěji spojováno s nejtradičnější soutěží o Fürstenbergův pohár, která se s určitou přestávkou hrála od roku 1906 až do počátku druhé světové války.

kdo hrál v čechách golf za rakouska?

Hráčská úroveň lázeňských hostů zřejmě nebyla nijak oslnivá. Konalo se zde však amatérské mistrovství jedné z největších zemí Evropy a to mohlo přilákat i hráče kvalitní. Skutečnost dává za pravdu oběma variantám. V roce 1906 zvítězil v amatérském mistrovství S.B. Whitehead jr. z USA. O jeho výkonnosti nemáme žádné informace a zřejmě se jednalo o lázeňského hosta, který se do mistrovství přihlásil.

V letech 1907 a 1908 zvítězil v mistrovství James D. Standish jr. z Detroitu. Zřejmě se jednalo o syna lázeňských hostů, protože v době svého prvního vítězství mu bylo 15 let. Tento hráč se později zapsal do historie golfu USA a patřil mezi nejlepší americké amatéry před první světovou válkou. Snímek ho zachycuje v roce 1915.

James D. Standish, dvojnásobný vítěz amatérského mistrovství Rakouska v Karlových Varech, na fotografii z roku 1915.

V letech 1909 až 1911 zvítězil v mistrovství Rakouska Peter Gannon. Tento hráč rovněž patřil mezi špičkové amatéry a zapsal se významně do historie evropského golfu. U něho můžeme předpokládat, že jeho účast nebyla dána příležitostí, která se naskytla při lázeňském pobytu, ale že speciálně na mistrovství

přijel.