Lee Westwood - Abu Dhabi Golf Championship, první kolo.

Lee Westwood - Abu Dhabi Golf Championship, první kolo. | foto: AP

Evropská jednička Westwood je možná první „obětí“ nových pravidel

Lee Westwood odletěl z Abú Zabí jako opařený. Turnaj, ve kterém se v této sezoně European Tour představil coby loňská evropská jednička poprvé, opustil záhy a ze rtů mu slynula věta, kterou bude golfový svět ještě asi nějakou dobu omílat: "Měl jsem pocit, že mám v rukou rybářské pruty."

Odpovídalo to jeho rozpoložení a náladě. Nejenže se zkušený Angličan ani trochu nepřiblížil svému famóznímu listopadovému výkonu z Dubaje a poroučel se už po dvou kolech, on totálně propadl. "Vůbec jsem nebyl schopen hrát," kroutil hlavou po druhém kole.

Na relativně snadném hřišti National Course Petera Harradinea přitom Westwood v prvním kole zapsal solidních 69 ran. I když nebyl v úplně špičce, zdálo se, že mu dlouhá pauza nijak zvlášť neuškodila. Ve druhém kole většina golfových fanoušků očekávala jeho velký útok.

Lee Westwood, Dubai

Jenže jeho úvod byl hrozivý - čtyři jamky a čtyři bogey. Celkem jich posbíral sedm a své první (a jediné) birdie zahrál Westwood až na sedmnácté jamce.

Propadl se z 25. až na 105. místo, se skóre +3 pochopitelně neprošel cutem, na který bylo třeba zahrát výkon o pět ran lepší.

Změny v nevhodnou chvíli

Nebývá zvykem, že golfista v takové chvíli odvádí pozornost od vlastní hry. Westwood to udělal. Měl prý pocit, že mu jeho dodavatel vybavení Ping možná připravil do turnaje špatné shafty holí. "Měl jsem z holí divný pocit, nechovaly se stejně jako předtím. Nevím, asi si nechám poslat novou sadu, přešaftujeme je a uvidíme, jestli to pomůže."

race to dubai 2010

(v eurech)

1. Schwartzel (JAR)       488 850

2. Kaymer (Něm.)         250 000

3. Martín (Šp.)              190 950

4. A. Hansen (Dán.)         172 100

5. Poulter (Angl.)          166 660

Westwood by možná měl soustředit pozornost spíš na hlavy holí a zvážit, zda se nestal obětí nových pravidel. Ta od letošního roku předepisují užší drážky ve tvaru V, aby se především z roughu nedal míčku udělit tak výrazný spin (zpětná rotace) jako dřív.

Většina hráčů se s touto změnou vyrovnala celkem rychle, protože už v závěru loňské sezony nové hole používala, maximálně s výjimkou wedgí, tak jako třeba Westwoodův krajan Ian Poulter.

Westwood ale měnil kompletní sadu holí a neměl dostatek času si na svá nová železa zvyknout. "Není to zrovna ideální čas na výměnu holí, když hrajete svůj nejlepší golf," lamentoval, "měnili jsme úplně všechny. Drajvy byly celkem v pořádku, ale na železech musím pořádně zapracovat."

Ironie golfového designu

Vysledoval příčiny svého nezdaru zcela přesně. Podle přesnosti drajvů obsadil v katastrofálním druhém kole 16. místo ze 126 hráčů, ale absolutně se nebyl schopen trefit další ranou na green - ve statistice "greeny v regulaci" byl až na 110. místě. V prvním kole to nebylo o mnoho lepší, ale zachránilo ho excelentních 26 patů.

Golfové hole Ping - sada želez.

Westwood je přitom považován za absolutní světovou špičku ve hře železy. "Sandwedgkou hraju obvykle zhruba 105 metrů, tentokrát jsem s ní zkusil zahrát hned na první jamce a míček dolétl sotva na 90 metrů," kroutil hlavou. "Vím, že firma Ping měla docela velké potíže se přizpůsobit a udělat nové hole pro novou sezónu včas."

Je to docela ironie, protože právě výrobce Ping představil v 80. letech drážky ve tvaru U a vlastně táhl revoluci v designu holí.

Westwood tak už netrpělivě očekává další dvě sady holí, které by měly přicestovat z Velké Británie, a doufá, že s nimi bude hrát už od čtvrtka na dalším turnaji v Dauhá.

, pro iDNES.cz