Florbal, ilustrační foto

Florbal, ilustrační foto | foto: MF DNES

Čeští junioři zůstali bez světové medaile, bronz přenechali Finsku

• 0
Čeští florbalisté na juniorském mistrovství světa v Hamburku na medaili nedosáhli. V duelu o třetí místo podlehli svěřenci trenéra Jiřího Kysela Finsku 5:8, přestože vedli 3:0 a 4:2. Češi tak skončili stejně jako na minulých dvou šampionátech čtvrtí a na medaili čekají od zisku stříbra v roce 2007.

Skóre otevřel po 85 vteřinách Řehoř a v osmé minutě překonal gólmana Kirvesniemiho také Sládeček. V polovině úvodní části se Češi ubránili při Gruberově trestu a navíc potřetí udeřili, když se podruhé prosadil Řehoř.

Na konci úvodní třetiny inkasoval i Výtisk, jehož překonal Parviainen, a v 29. minutě snížil na rozdíl jediné branky Laasonen. Za necelé dvě minuty překonal gólmana Torisevu Fuchs, ale ještě v druhé části Finové stav otočili na 4:5.

V 47. minutě se sice podařilo vyrovnat Mendrekovi, ale hned za osm vteřin vrátil mistrům světa z minulého šampionátu vedení Alho. Výhru favorita pak potvrdili Kotilainen a Rautio.

"Po první třetině jsme zase měli navrch, vedli jsme o dva góly a potřetí jsme to nedovedli do konce," připomněl útočník Jan Řehoř, že český tým vedl nad Finy už v základní skupině a také se Švédy v semifinále. "Jeli jsme na krev, ale stejně to nestačilo," doplnil Řehoř.

"Měli jsme skvělou první třetinu, ale už na jejím konci tam byl takový strach z vítězství nebo nový pocit, že vedeme nad silným soupeřem. Najednou chceme jen bránit, možná nám i docházely síly. Přestali jsme se hýbat, chybělo tam napadání a chuť hrát s míčkem. To nám potom svazovalo ruce," prohlásil trenér Kysel.

Bez medaile považuje šampionát za neúspěšný. "Naše výkony byly výborné a na turnaji jsme si cenný kov zasloužili. Věřím, že do budoucna budou kluci stále lepší. Už teď se technicky těm nejlepším týmům lépe vyrovnáváme.

Věřím, že se jim přiblížíme a nějaká medaile přijde," dodal Kysel. Do All Star týmu turnaje se dostal útočník Radek Valeš.

Ve finále Švédové porazili Švýcarsko 6:2 a získali na historicky sedmém šampionátu už pátý titul.

Mistrovství světa juniorů ve florbalu

Finále:
Švédsko - Švýcarsko 6:2 (2:1, 1:0, 3:1)
16. a 48. Ekengren, 18. a 59. Lindström, 27. Wibring Lindqvist, 44. Julkunen - 11. Hartmann, 52. Mutter.

O 3. místo:
Česko - Finsko 5:8 (3:1, 1:4, 1:3)
2. a 10. Řehoř, 8. Sládeček, 32. Fuchs, 47. Mendrek - 19. a 32. Parviainen, 29. Laasonen, 35. Kotovaara, 38. Wigren, 47. Alho, 54. Kotilainen, 59. Rautio.

Konečné pořadí: 1. Švédsko, 2. Švýcarsko, 3. Finsko, 4. ČR, 5. Norsko, 6. Lotyšsko, 7. Slovensko, 8. Dánsko - sestup.

All Star tým: Ruven Gruber (Švýc.) - Jesper Kivipaasi (Švéd.), Krister Savonen (Fin.) - Manuel Staub (Švýc.), Radek Valeš (ČR), Albin Sjögren (Švéd.).

Kanadské bodování: 1. Kivipaasi (Švéd.) 5 zápasů/12 bodů (9 branek + 3 asistence), 2. Kotilainen 4/10 (4+6), 3. Pesu (oba Fin.) 5/9 (5+4), 4. Staub (Švýc.) 5/8 (7+1), 5. Sjögren (Švéd.) a Valeš (ČR) oba 5/8 (6+2), ...8. Tadeáš Chroust 5/7 (6+1), 12. Řehoř 5/7 (3+4), 16. Fuchs (všichni ČR) 5/6 (5+1).