Florbal - ilustrační foto

Florbal - ilustrační foto | foto: Karel Pešek, MAFRA

Čeští florbaloví junioři udolali Švédy a získali světový bronz

• 2
Po osmi letech a třech čtvrtých místech se čeští florbaloví junioři dočkali na mistrovství světa medaile. V souboji o bronz porazili svěřenci trenéra Luďka Beneše v Helsingborgu domácí výběr Švédska 7:6 v prodloužení. Novým šampion je Finsko, které ve finále deklasovalo Švýcary 13:3.

Mladí Češi dosáhli na MS na cenný kov potřetí v historii. Ve sbírce zatím měli čeští junioři stříbro z roku 2007 ze Švýcarska a bronz z roku 2003 z Prahy. Naopak pětinásobní mistři světa Švédové, kteří na historicky osmém šampionátu poprvé chyběli ve finále, jsou premiérově bez medaile.

Obhájci titulu totiž v sobotním semifinále prohráli se Švýcarskem 6:7 po samostatných nájezdech, zatímco čeští junioři podlehli Finsku hladce 2:6.

MSJ florbalistů

2015

Konečné pořadí: 1. Finsko, 2. Švýcarsko, 3. ČR, 4. Švédsko, 5. Slovensko, 6. Polsko, 7. Lotyšsko, 8. Norsko - sestup.

All Star tým: Miro Tuomala - Eemil Ukkonen (oba Finsko), Micha Baumgartner (Švýcarsko) - Rasmus Kainulainen, Olli Kinnunen (oba Finsko), Jan Zaugg (Švýcarsko).

Seveřany dostal v 11. minutě do vedení Mäkinen a vzápětí zvýšil Kinnunen. V druhé třetině Finové přidali ještě čtyři góly a bylo rozhodnuto; dvakrát se trefil Lastikka, jednou Sorri a Nuutinen. Češi v závěrečném dějství zkorigovali výsledek díky brance Kielera v přesilovce a gólu Kolstrunka.

V nedělní bitvě o třetí místo však dokázali přetrhnout medailovou šňůru domácích a oplatili jim i porážku 4:5 ze skupiny.

V zápase plném zvratů reprezentační tým celkem čtyřikrát prohrával o gól. V 57. minutě ale David Šimek dovršeným hattrickem vyrovnal na 6:6 a vynutil prodloužení. V něm při trestu Joela Ingessona po přihrávce Ondřeje Vítovce rozhodl v čase 64:32 syn hlavního kouče Marek Beneš.

„Je to fakt neskutečné. V téhle kategorii jsme je porazili poprvé v historii a ještě k tomu v boji o třetí místo, kdy jsme tu medaili opravdu hrozně moc chtěli. Je to také taková satisfakce za to prohrané semifinále a je to super pocit,“ citovaly Marka Beneše oficiální stránky České florbalové unie.

„Je to neuvěřitelný pocit porazit Švédy a ještě k tomu na jejich domácím mistrovství. My jsme si na ně fakt věřili. Bylo vidět, že nejsou tak bezkonkurenční, a my hráli vážně výborně,“ jásal útočník Jakub Kordoš.