ZNOVU PROTINOŽEC. Australský cyklista Simon Gerrans ovládl slavný jednorázový

ZNOVU PROTINOŽEC. Australský cyklista Simon Gerrans ovládl slavný jednorázový závod Milán - San Remo a navázal na loňský triumf krajana Gosse. | foto: Reuters

Závod Milán-San Remo vyhrál díky Gerransovi opět Australan

• 14
Nejdelší jednorázový cyklistický závod Milán-San Remo vyhrál druhý rok po sobě Australan, neboť na loňský triumf Matthewa Gosse dnes navázal Simon Gerrans. Po 298 kilometrech měl nejvíce sil v tříčlenném spurtu. Člen stáje GreenEdge zvládl 103. ročník bez 36 sekund za sedm hodin.

Druhý skončil švýcarský časovkářský specialista a úřadující olympijský vítěz Fabian Cancellara, třetí byl domácí Ital Vincenzo Nibali, který v úterý oslavil triumf na etapovém závodu Tirreno-Adriatico. Těsně za nimi dojel Slovák Peter Sagan, jenž se nejlepší trojice neudržel při posledním stoupání na Poggio, zhruba sedm kilometrů před cílem.

V jiném kopci po dvou třetinách trasy na La Manie odpadl překvapivě britský favorit, vítěz ze San Rema z roku 2009 a poslední mistr světa Mark Cavendish a navzdory velké snaze týmových spolujezdců ze Sky Procycling už vedoucí skupinu nedojel.

Gerrans začal sezonu vítězstvím na národním šampionátu, pak ovládl úvodní závod WorldTour doma v Austrálii Tour Down Under. "Už od začátku roku mi skvěle šlapou nohy," pochvaloval si. Cancellarovi triumf unikl stejně těsně jako loni. "Zariskoval jsem a nevyšlo to, ale druhé místo má taky svoji cenu," řekl.

Závod začal minutou ticha, kterou cyklisté uctili památku 28 obětí nehody autobusu belgických školáků na jihu Švýcarska. Další smutný okamžik přišel při sjezdu z Le Manie, kdy skončil na zemi kolumbijský jezdec Carlos Julian Quintero. S podezřením na poranění hlavy byl převezen do nemocnice, kde vyšetření vyloučila poškození mozku. Má však zlomenou lícní kost a také levou lopatku.

VÝSLEDKY

Jednorázový cyklistický závod Milán-San Remo (WorldTour) - 298 km: 1. Gerrans (Austr.) 6:59:24, 2. Cancellara (Švýc.), 3. Nibali (It.) všichni stejný čas, 4. Sagan (SR), 5. Degenkolb (Něm.), 6. Pozzato (It.) všichni -2.