Pošesté. Roman Kreuziger má z letošních českých jezdců na Tour nejvíce zkušeností (na snímku z roku 2013). König a Bárta pojedou letos podruhé, Štybar poprvé

Pošesté. Roman Kreuziger má z letošních českých jezdců na Tour nejvíce zkušeností (na snímku z roku 2013). König a Bárta pojedou letos podruhé, Štybar poprvé | foto: AP

Počty Tour: Češi jsou jedenáctí. Na etapový triumf čekají už 14 let

  • 91
Nominace jsou odtajněny, pozítří Tour de France začne. Ale už nyní je startovní listina rájem statistiků.

Kreuziger, König, Štybar a Bárta, takové je nejsilnější zastoupení Čechů v historii Tour. V žebříčku podle počtu účastníků patří letos Česku společně s Polskem, Portugalskem a JAR 11. až 14. místo.

Nejvíce cyklistů, celkem 41, prezentuje domácí Francie, z toho však 23 působí v druhodivizních francouzských týmech, které obdržely divokou kartu.

Následují: Nizozemsko 20, Itálie 16, Španělsko 15, Belgie 11, Británie, Švýcarsko, Německo a Austrálie po 10.

Co dalšího statistiky prozradily?

Země na startu. Celkem 32. Pouze jednoho cyklistu mají Argentina či Slovensko, ale také Rusko a Kazachstán, kde sídlí tři z pěti údajně nejbohatších stájí Tinkoff-Saxo, Astana a Kaťuša. O jednoho cyklistu více představí i africký stát Eritrea.

Průměrný věk jezdců. Letos činí 29,67 roku. Na Giru to bylo 28,95 let.

Debutanti na Tour. Pětačtyřicet jich bude, včetně 29letého Zdeňka Štybara. Nejstarším z nich je 31letý Němec Martens z Lotto-Jumbo, který se dočkal až po osmi letech působení ve World Tour.

Nejmladší. Benjamínkem bude 21letý Merhawi Kudus z Eritreje. „U nás je cyklistika populární jako fotbal v Brazílii,“ říká. Ze svého platu zařídil vytápění a elektrifikaci pro celou vesnici, kde žijí jeho rodiče. Dvaadvacetiletých jezdců bude v pelotonu Tour šest, včetně nečekaného německého mistra Emanuela Buchmana z týmu Bora.

Nejstarší. Ital Matteo Tossato z Tinkoff-Saxo. V 41 letech pojede jedenáctou Tour a 32. závod Grand Tour! Jedině on z letošních aktérů zažil Tour coby jezdec už v minulém století, přesněji v sezoně 1997. „Tehdy jsem ještě atakoval těsně po startu. Teď už používám svoji energii rozumněji,“ říká. Žádný další jezdec v pelotonu nebude starší než 38 let.

Nejvíce startů. Francouz Sylvain Chavanel z IAM si připíše na Tour patnáctou čárku. Dvě další účasti jej dělí od vyrovnání absolutního rekordu. Počtrnácté pojede Španěl Zubeldia a potřinácté Francouz Voeckler.

Šampioni Grand Tour. Osm jezdců, kteří už v minulosti ovládli klání Grand Tour, stane na startu. Kromě „Fantastické čtyřky“ Alberto Contador, Chris Froome, Vincenzo Nibali a Nairo Quintana mají prestižní tituly ještě Italové Basso a Scarponi, Španěl Valverde a Kanaďan Hesjedal.

Nejstarší tým. Je jím americký Trek s průměrným věkem jezdců 32 let, zatímco Tinkoff-Saxo (nejstarší na Giru) vykazuje průměr 31 let. Nejmladší je domácí Cofidis - 26 let.

O bílý dres. Dvaatřicet cyklistů se může utkat o trikot pro nejlepšího mladíka do 25 let. Pozor, mezi ně stále patří i takoví borci jako mistr světa Kwiatkowski, loňský šampion Gira Quintana, král sprinterů Sagan či domácí hvězdy Pinot a Bardet.

Vítězové etap. Celkem dvaačtyřicet cyklistů, kteří už na Tour vyhráli etapu, napočítáme letos v pelotonu. Vládne jim Mark Cavendish s 25 triumfy, nejblíže k němu jsou Švýcar Cancellara (7) a Němec Greipel (6). Co se týče zemí, historickému pořadí na Tour dominuje Francie se 663 vítěznými etapami před Belgií se 454.

České čekání. Tři etapová prvenství z Tour mají Češi na kontě, všechna zásluhou Jána Svorady. Poslední se zrodilo roku 2001. Z letošních českých aktérů byli König i Bárta v etapách Tour nejlépe třetí a Kreuziger čtvrtý.

Delší čekání na etapový triumf prožívá z předních cyklistických zemí jen Kanada, která se naposledy radovala při vítězství Bauera v roce 1998.

Změní to letošní Tour?


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa