TRIUMF V KRÁLOVSKÉ ETAPĚ. Nairo Quintana vládl osmnácté etapě s Izoardem a...

TRIUMF V KRÁLOVSKÉ ETAPĚ. Nairo Quintana vládl osmnácté etapě s Izoardem a Galibierem. | foto: AP

Královská etapa přes Galibier pro Quintanu. Alaphilippe uhájil žlutý dres

  • 340
Tour definitivně dorazila do Alp. Triptych etap v místních horách zahájila ta osmnáctá s legendárními vrcholy Vars, Izoard a Galibier. A vládl jí Nairo Quintana, který strávil celý den v úniku. Díky tomu se posunul zpátky do první desítky průběžného pořadí. Tour dál vládne Francouz Julian Alaphilippe, který znovu odolal všem nástrahám svých rivalů.

Přes 5 tisíc výškových metrů přichystali organizátoři na menu 18. etapy Tour.

Třikrát jezdci vystoupali nad dva tisíce metrů – na průsmycích Vars, Izoard a Galibier, než sjeli do údolí Valloire.

ONLINE

Královskou etapu jsme sledovali podrobně

„Je to nejtěžší etapa ze všech na této Tour,“ říkal o ní před startem Thibaut Pinot.

Možná i proto byli dlouho favorité na celkové prvenství opatrní.

Nechali odjet únik i s Nairem Quintanou, který se chvíli virtuálně tlačil až na pódium, než se i v pelotonu začalo jet.

A byl to právě kolumbijský střízlík, kdo z původně 34členného úniku 8 kilometrů před vrcholem Galibieru zaútočil.

Vydali se za ním Romain Bardet s Alexejem Lucenkem, ale s každým dalším kilometrech ztráceli čím dál víc.

Na vrcholu měl k dobru téměř dvě minuty a takový náskok mu s přehledem stačil i do následného 19kilometrového sjezdu do Valloire. Vyhrál svou třetí etapu na Tour a ze své skoro 10minutové ztráty na první místo ukrojil více než pět minut a posunul se na 7. místo.

„Je to odměna za všechnu tu práci, kterou jsem tady odvedl. A taky zadostiučinění za to, že jsem v Pyrenejích ztratil tolik času,“ řekl v cíli Quintana.

TRIUMF V KRÁLOVSKÉ ETAPĚ. Nairo Quintana vládl osmnácté etapě s Izoardem a Galibierem.

Až za Kolumbijcem se odehrávala bitva zbytku favoritů.

A byl to jeho krajan Egan Bernal, kdo z ní jako první 3 kilometry pod vrcholem zaútočil. Vytvořil si půlminutový náskok, když za ním vystřelil jeho týmový kolega Geraint Thomas.

Zdálo se, že to bude velký den Ineosu, jenže k Thomasovi se na vrcholu Galibieru přidali i Pinot, Kruijswijk, Buchmann, Landa, Uran a Porte.

Chyběl žlutý muž Julian Alaphilippe, který ztrácel 20 sekund.

Jenže co je 20 sekund pro možná nejlepšího sjezdaře současného pelotonu? Nic. V polovině kopce skupinu dojel, dostal se na první místo a chvíli dokonce všem ujížděl.

Nakonec neujel, ale s přehledem si v první alpské etapě pohlídal žlutý dres.

Egan Bernal přijíždí do cíle osmnácté etapy.

V celkové klasifikaci má k dobru přesně minutu a 30 sekund na Egana Bernala, který udržel svůj půlminutový náskok na Alaphilippovu skupinu i ve sjezdu a o pět sekund se posunul na druhé místo před Gerainta Thomase.

Dalších dvanáct sekund ztrácí Steven Kruijswijk, o další tři vteřiny je zpět Thibaut Pinot a Emanuel Buchmann je šestý s odstupem 2:14 minuty na Alaphilippa.

Roman Kreuziger přijel do cíle na 24. místě se ztrátou desíti minut na Quintanu a v průběžném pořadí zůstal na patnáctém místě.

V pátek je na programu druhá alpská zkouška – pouze 126kilometrová etapa i s nejvyšším bodem letošní Tour – Iseranem.

Jak se vše odehrálo.

Po osmi letech. Poprvé od roku 2011 byly v jedné etapě naskládány tři dvoutisícové průsmyky. A jaké! Nejprve předkrm v podobně devítikilometrového Col du Vars (průměr 7,5 %), poté hlavní chod a Col d´Izoard (14,1 km, 7,3 %), no a nakonec třešnička v podobně slavného Galibieru (23 km, 5,1 %). Cíl pak byl po 20kilometrovém sjezdu z v lyžařském středisku Valloire. To vše na 208 kilometrech.

Bez Rowea a Martina. Odvolali se, ale bez úspěchu. Po středeční strkačce byli Luke Rowe s Tony Martinem vyloučeni z Tour. Oba se objevili i na startu čtvrteční etapy, ale v civilu. „UCI udělala rozhodnutí a my s tím musíme žít,“ řekl sportovní ředitel Ineosu Servais Knaven.

Kontrola před startem. Hodinu před startem etapy přišli dopingoví komisaři zkontrolovat Stevena Kruijswijka, George Bennetta a Laurense De Pluse do autobusu Jumba. Ráno byli také u Juliana Alaphilippa a dua Ineosu – Gerainta Thomase a Egana Bernala.

Čekání na únik. Přesně o půl dvanácté osmnáctá etapa oficiálně odstartoval. A od úvodu se tvrdě závodilo. Do úniku se snažila dostat většina pelotonu, včetně Petera Sagana, Thomase De Gendta a dalších. Dlouho ale bylo vše marné. Ani po úvodní vrchařské prémii 3. kategorie, ani na bonifikační prémii, o kterou tentokrát sprinteři nebojovali, nebylo o úniku dne rozhodnuto.

Julian Alaphilippe v osmnácté etapě Tour.

Tah Quintanou. Až po 50 kilometrech odjela velká 34členná skupina, v níž nechyběl dvanáctý muž pořadí Nairo Quintana, ale také Romain Bardet, Michael Woods, Adam Yates nebo lídr vrchařské soutěže Tim Wellens.

Wellens a další body. Na Col du Vars se náskok vedoucí skupiny rapidně zvýšil až na osm minut. Quintana se v tu chvíli virtuálně posouval na pódium. Na vrcholu byl první Wellens, který si před Romainem Bardetem dojel pro dalších 10 bodů do vrchařské soutěže.

Problém pro Kruijswijka. Při sjezdu z Col du Vars nepříjemně upadli Nicolas Roche s Georgem Bennettem, což byl problém především pro Stevena Kruijswijka. Jeho superdomestik do hor se i s tržnými ranami na těle ale vrátil zpět do balíku.

Caruso první na Izoardu. Byli to Greg van Avermaet s Julienem Bernardem, kdo vyjížděli na Izoard s náskokem skoro dvou minut na zbytek skupiny uprchlíků. Jenže ta pak začala zrychlovat a dojela nejprve Van Avarmaeta a těsně před vrcholem i Bernarda. Čtyřicet bodů do soutěže o puntíkatý dres sebral Damiano Caruso, 30 pak Bardet.

Movistar zrychluje. Byl to Marc Soler, kdo začal trhat peloton na cucky v polovině Izoardu. Peloton očesal na sotva 20 jmen. Ztráceli Dan Martin a také Roman Kreuziger. Český cyklista se v následném sjezdu vrátil zpět. A to i po následných problémech s kolem.

Bardet bere puntíky, Quintana etapu. Osm kilometrů před cílem se z vedoucí skupiny vydal vpřed Quintana, na jehož zrychlení nikdo nestačil. Dojel si tak pro třetí vítězství na Tour. Za ním byl na Galibieru i v cíli druhý Bardet, který se tak převléká do puntíkatého dresu.

Bernal stáhl půlminutu. Dlouho se čekalo, až tři kilometry pod vrcholem Galibieru přišel první útok ze skupiny hlavních favoritů. Byl to Bernal, který také jako jediný získal na své konkurenty čas. Cílem projel o půlminutu před Alaphilippem a spol a posunul se na druhé místo.

Tour de France

18. etapa (Embrun - Valloire, 208 km):

1. Quintana (Kol./Movistar) 5:34:15, 2. Bardet (Fr./AG2R La Mondiale) -1:35, 3. Lucenko (Kaz./Astana) -2:28. 4. Kämna (Něm./Sunweb) -2:58, 5. Caruso (It./Bahrajn-Merida) -3:00, 6. Benoot (Belg./Lotto-Soudal), 7. Woods (Kan./EF Education First), 8. Bernal (Kol./Ineos), 9. Pauwels (Belg./CCC) všichni -4:46, 10. Kruijswijk (Niz./Jumbo-Visma) -5:18, ...24. Kreuziger (ČR/Dimension Data) -10:12.

Průběžné pořadí: 1. Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quick-Step) 75:18:49, 2. Bernal -1:30, 3. Thomas (Brit./Ineos) -1:35, 4. Kruijswijk -1:47, 5. Pinot (Fr./Groupama-FDJ) -1:50, 6. Buchmann (Něm./Bora-hansgrohe) -2:14, 7. Quintana -3:54, 8. Landa (Šp./Movistar) -4:54, 9. Urán (Kol./EF Education First) -5:33, 10. Valverde (Šp./Movistar) -5:58, ...15. Kreuziger -17:00.


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa