Thomas de Gendt v puntíkatém dresu krále vrchařů na Vueltě.

Thomas de Gendt v puntíkatém dresu krále vrchařů na Vueltě. | foto: Unipublic / Luis Ángel Gómez

Posezonní odpočinek? De Gendt pojede domů tisíc kilometrů na kole

  • 5
V této sezoně byl v úniku v závodech World Tour častěji než celý tým Sunweb. Že by z toho ale byl cyklista Thomas de Gendt zničený? Ani nápad. Příští sobotu plánuje z posledního závodu sezony – Kolem Lombardie – jet spolu s týmovým kolegou Timem Wellensem domů do belgického městečka Semmerzake 1 000 kilometrů na kole.

Někdo po sezoně nechce kolo ani vidět.

Někdo odjede na rodinnou dovolenou za teplem.

Někdo zase tráví čas v lázních, kde regeneruje tělo i ducha.

A pak je tu Thomas de Gendt. Belgický nezmar, který pokud není v úniku, těžko se skupina před pelotonem dá nazývat únikem.

Z Lombardie do Belgie

1. etapa: Como-Fluelen (183 km, 4 047 výškových metrů)

2. etapa: Fluelen-Saint Louis (150, 2 734)

3. etapa: Saint Louis-Luneville (191, 2 436)

4. etapa: Luneville-Gonderange (156, 1 714)

5. etapa: Gonderange-Chevron (120, 2170)

6. etapa: Chevron-Semmerzake (200, 2076)

Jednatřicetiletý cyklista během kariéry vyhrál etapu na Giru, Tour i Vueltě. Na italské Grand Tour (jak jinak než po úspěšném úniku) skončil v roce 2012 celkově třetí.

Více než celkové pořadí v závodech ho však vždy lákaly jízdy před pelotonem. Jízdy v osamění, po kterých mohl v cíli zvedat ruce nad hlavu.

Letos se mu to povedlo během 87 závodních dní dvakrát. Urazil při tom 12 583,22 kilometrů.

A pořád nemá dost.

Spolu s Timem Wellensem – týmovým kolegou z Lotto-Soudal – chtějí jet po posledním Monumentu sezony, závodu Kolem Lombardie (příští sobotu), na kole až domů do Belgie.

Čeká je tak šestidenní pouť přes Alpy, Švýcarsko, francouzské Vogézy, Lucembursko až do rodné Belgie. Nejdelší bude poslední den, kdy najedou 200 kilometrů.

„Končíme v Semmerzake, kde bydlím. Tim žije v Monaku, to by měl z Lombardie kousek, ale pojede za rodiči,“ popisoval de Gendt.

Podle jeho příspěvku na Twitteru už je všechno naplánováno, hotely jsou zamluveny a bagáž na šestidenní jízdu byla otestována před dvěma měsíci.

„Všechna svá zavazadla navěšíme na kola a budeme cestovat z hotelu na hotel. Jen tak lehce, žádné velké tempo,“ prozradil pro belgický list Het Neiuwsblad v městečku Gavere na akci, která se konala jako pocta jeho puntíkatému dresu pro nejlepšího vrchaře, který si přivezl ze španělské Vuelty.

Na ceremonii dostal plný koš piv a starostovi města předal právě jeden ze svých puntíkatých a podepsaných trikotů. Doma pro něj prý ještě nenašel místo.

„Ten, který si nechám, je stále jen položený na křesle,“ popisoval.

Podobnou posezonní dovolenou před třemi lety zvolil také Ital Alessandro Vanotti.

Ten si tehdy naplánoval skoro 700 kilometrů dlouhou trasu od hradu Rocca di Soncino až do Vatikánu, kde předal dres své stáje Astana papeži Františkovi.

Italský cyklista Alessandro Vanotti předává dres papeži Františkovi. Na své pouti do Vatikánu ujel téměř 700 kilometrů.

Letos v září zase Conor Dunne s Larry Warbassem jeli osmidenní cestu z Itálie do Francie – kolem 1100 kilometrů.

„Ale tím jsme se neinspirovali, plánovali jsme to od května. Tim se jen bavil s Larrym na tréninku, tak od něj dostal nějaké tipy,“ vysvětloval de Gendt.

Sezonu, kterou začal na lednovém Tour Down Under a oficiálně ji ukončí 13. října v Lombardii, si tak ještě o něco prodlouží.