Roman Kreuziger

Roman Kreuziger | foto: Michal Sváček, MAFRA

Kreuziger si najal českého právníka. A chce zase závodit

  • 132
Po 42 dnech bez závodů by se v neděli v Gdaňsku mohl Roman Kreuziger opět postavit na start. Kauza jeho biologického pasu se nadále řeší, cyklista je nicméně v nominaci týmu Tinkoff-Saxo pro závod Kolem Polska.

Vedení stáje Tinkoff-Saxo se rozhodlo, že chce Kreuzigera opět nasazovat do závodů. „Nebylo by fér, aby zůstával mimo,“ tvrdil už v průběhu Tour sportovní ředitel Philippe Mauduit.

„Musím poděkovat týmu, který za mnou po celou dobu stojí,“ říká sám cyklista. Suspendován nebyl, teoreticky mohl jet i na Tour. Po oboustranné dohodě se šéfy jeho týmu však v červnu dospěli k názoru, že by to nebylo vhodné.

„Mám respekt k závodu, jakým je Tour,“ líčí pro MF DNES. „Kdyby proti mně UCI (Mezinárodní cyklistická unie) v jeho průběhu začala bojovat, týmu by to uškodilo. Alberto Contador byl kandidátem na vítězství, a tým by se tak kvůli mně ocitl pod tlakem. Zároveň by i pro mě bylo psychicky náročné Tour jet. Ta kauza vyžaduje spoustu strategického postupu a přemýšlení.“

Velký rozhovor s Romanem Kreuzigerem čtěte v sobotní MF DNESČtěte v sobotu 2.8. 2014

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Zdůrazňuje, že hodnoty jeho biologického pasu nikdy nevybočily z povolených mezí. Nikdy také nebyl pozitivně testován. „Nic jsem neudělal, a jestli spravedlnost existuje, měla by se ukázat.“

Experti UCI mu přesto vyčítají některá data v biologickém pasu z let 2011 a 2012. Na jeho obhajobu naopak postupně vystoupili tři nezávislí experti ze tří různých zemí: Belgie, Itálie a Británie.

„Jim jsme poslali údaje pod kódem a beze jména. Každý takový expert vám potom může říci: Vidím tam nebezpečí, odmítám to řešit. Nebo vám řekne: V tom případu je cosi absurdního, proto vám rád pomohu. Teprve pak se dozví jméno závodníka. A všichni tito tři experti prohlásili: Nevidíme v těch údajích žádný problém.“

Ke stejnému závěru dospěli lékaři týmu Tinkoff-Saxo. Kreuziger zvažuje, že na svoji podporu angažuje i dalšího experta. Zároveň vyměnil právníka, který jej v této kauze zastupuje. „Měl jsem právníky ze zahraničí, ale zjistil jsem, že bariérou je řeč. Chci detailně rozumět všemu, co se na různých úrovních řeší nebo neřeší. Proto jsem přešel na českého právníka.“

Stal se jím Jan Šťovíček, jenž má s podobnými případy zkušenosti. V roce 2012 zastupoval kanoistu Jana Štěrbu, kterému hrozilo, že kvůli spornému nálezu stimulantu beta-metylfenyletylamin přijde o londýnskou olympiádu. Šťovíček u Sportovní arbitráže spor vyhrál a Štěrba si se čtyřkajakem dojel pro bronzovou medaili.

„Sportovní právo je specifické a pan doktor Šťovíček je v něm jeden z nejlepších,“ tvrdí Kreuziger. „Ví, jak komunikovat se svazy, a hodně mi situaci ulehčuje. Konečně jsme nabrali správný směr. Věřím, že do Vánoc bychom mohli vědět mnohem víc.“

Do té doby si s týmem naplánoval, že bude dál závodit. „Chceme začít Kolem Polska s tím, že potom uvidíme, co dál. Mým cílem je stát na startu Vuelty.“