Pierre Rolland | foto: Reuters

Wiggins na Tour uhájil vedení, královskou alpskou etapu vyhrál Rolland

  • 466
Ve sjezdu z Col du Mollard z nepozornosti spadl, v cílovém stoupání do La Toussuire byl však nejlepší. Jedenáctou, královskou alpskou etapu cyklistické Tour de France vyhrál domácí Pierre Rolland. Přes útoky soupeřů se v čele průběžného hodnocení udržel Brit Bradley Wiggins.

Rolland strávil v úniku většinu dne, postupně setřásl všechny své kumpány - v cílovém stoupání Chorvata Kiserlovskiho, Dána Sörensena i Bělorusa Kirijenky - a po skoro 4 a tři čtvrtě hodině zapnul svůj plandající dres a slavil triumf.

Loňský nejlepší mladík závodu připsal své stáji double, ve středeční etapě se radoval jeho kolega Thomas Voeckler. Druhé místo urval další Francouz Thibaut Pinot, třetí finišoval Wigginsův britský domestik Chris Froome.

Fotogalerie

"Úžasné, dvě vítězství za sebou. Co můžu říct? Jsem hrdý," juchal ředitel Rollandova týmu Andy Flickiger. "Pierre v dnešní etapě předvedl famózní výkon."

Byla třetí nejkratší, možná ale jednou z těch nejtěžších v tomto ročníku Tour. Na 148 kilometrech z olympijského Albertville se jedenáctý díl Tour vinul přes dva kopce nejvyšší kategorie, jeden druhé a 18kilometrové stoupání první kategorie až do cílové stanice 1 705 metrů nad mořem.

A právě na jeho svazích vypuklo největší drama. Na žlutého Wigginse zaútočil nejdřív Belgičan Van den Broeck, osmý muž průběžné klasifikace. Ovšem bez reakce vláčku Sky.

O kus dál vyrazil k samostatné akci čtvrtý Vincenzo Nibali, Wiggins se však na Itala ani nepodíval a dál ve svém tempu a schovaný za pomocníky ukrajoval kilometry k vrcholu. Froome pak přes menší krizi přivedl svého kapitána znovu do kontaktu se všemi velkými jmény a opět krutým tempem žádnému nedovolil další nebezpečné akce.

Tempo v jednu chvíli nedokázal akceptovat ani Wiggins, Froome však brzy svěsil nohy a čekal. Tak shovívavý však nebyl k obhájci žlutého trikotu Cadelu Evansovi, jehož tvář ukazovala zmučený výraz. Jen týmový kolega Van Garderen zůstal po jeho boku, Australan se protrápil k jedenácté příčce a ve výsledcích spadl z průběžných stupňů vítězů.

"Na Col de la Croix de Fer se zdálo, že Sky je pod tlakem, jenže pak měl Cadel několikrát problém udržet se za mým kolem," popisoval Van Garderen. "Je škoda, že neměl svůj den. Normálně bych odpadal já jemu. Co ale bylo pozitivní, že jsme poprvé viděli Wigginse bez pomoci svých parťáků."

Výsledkům dál jasně vévodí Wiggins, za ním už je jeho asistent Froome s mankem 2 minuty a 5 sekund, na třetí místo poskočil Nibali, který si ve 12. etapě poveze ztrátu 2 minuty a 23 sekund.

VÝSLEDKY

Cyklistický etapový závod Tour de France - 11. etapa: Albertville - La Toussuire - Les Sybelles (148 km). 1. Rolland (Fr./Europcar) 4:43:54, 2. Pinot (Fr./FDJ), 3. Froome (Brit./Sky) oba -55, 4. Van den Broeck (Belg./Lotto), 5. Nibali (It./Liquigas), 6. Wiggins (Brit./Sky) všichni -57, 7. Sörensen (Dán./Saxo Bank) -1:08, 8. Brajkovič (Slovin./Astana) -1:58, 9. Kirijenka (Běl./Movistar) -2:13, 10. F. Schleck (Luc./RadioShack) -2:23.

Průběžné pořadí: 1. Wiggins 48:43:53, 2. Froome -2:05, 3. Nibali -2:23, 4. Evans (Austr./BMC) -3:19, 5. Van den Broeck -4:48, 6. Zubeldia (Šp./RadioShack) -6:15, 7. Van Garderen (USA/BMC Racing) -6:57, 8. Brajkovič -7:30, 9. Rolland -8:31, 10. Pinot -8:51.