Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

  • 37
Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do předposledního kola držel za vedoucím Michaelem Borošem o devatenáct sekund. Medaili měl cyklistický bard z Loštic blízko blizoučko, navíc v jedenačtyřiceti letech by to z národního šampionátu byla jeho první.

Jenže tenhle sportovní příběh měl nešťastný a bizarní konec. O naděje totiž Hekele přišel v depu.

Závodní trať ve středočeských Holých Vrších se postupem času měnila na blátivou lázeň, a tak si cyklokrosaři při průjezdu depem měnili kolo za čisté.

Když Hekele v předposlední rundě odložil zablácený bicykl a skočil na umytý, zabral v pedálech tak silně, že mu praskl řetěz. A byl konec.

„Vrátil jsem se v depu, že si vezmu třetí kolo, ale rozhodčí mi řekl, že nemám pokračovat dál,“ vysvětloval do kamery České televize rozezlený závodník.

„Omlouvám se všem fanouškům, ale musím říct, že cyklokros řídí mafie a rozhodčí byl na mě nasazený. Nevyhovuje jim, že jsem byl na druhém místě a porážel jsem profesionály, byť jsem amatér. To je špatně,“ nebral si servítky Hekele.

Loštický samorost často kritizuje podmínky v českém cyklokrosu a teď cítil velkou křivdu. „Opravdu nevím, co za tím je, zasloužil jsem si medaili a rozhodčí nedělají, co mají,“ pálil rozhořčeně ostrými.

Český cyklistický svaz v úterý zveřejnil stanovisko hlavního rozhodčího závodu Jiřího Šťastného i s klíčovými body pravidel. Z nich vyplývá, že závodník může během jedné návštěvy depa vyměnit více kol, pokud ho však už opustí, nemůže se vrátit zpět.

„Závodník, který projel koncem úseku, ve kterém je vyznačeno materiálové depo, musí pokračovat až do dalšího depa, aby zde mohl provést případnou výměnu celého kola nebo pouze předního či zadního kola nebo přijmout jinou mechanickou pomoc,“ zmiňují pravidla.

Emil Hekele na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Klíčové tedy bylo, zda Hekele už s novým kolem depo opustil, či nikoliv, přičemž hranici určuje žlutá vlajka. Takový záběr sice kamery České televize nenabídly, dle rozhodčího to však dokládá video jednoho z diváků zveřejněné na Facebooku. Na něm je vidět, že Hekele s největší pravděpodobností zadním kolem opravdu přejel za žlutou vlajku o několik decimetrů, a vyloučení tedy proběhlo v souladu s pravidly.

Půl metru připravilo loštického závodníka o šanci na životní úspěch. „Věřil jsem si, mám dobrou sezonu, byl jsem třináctkrát na stupních vítězů. Do těchto těžkých podmínek jsem nastupoval s tím, že jedu o medaili. Mám formu, bohužel se stalo,“ litoval Hekele, kterému tak na závod, ve kterém proháněl aktuálně nejlepšího Čecha Michaela Boroše, zbudou místo medaile jen vzpomínky.

„Jsem rád, že jsem odvedl na trati maximum, Michael jel výborně, rád jsem si zazávodil i se Zdeňkem Štybarem, je to výborný člověk a profesionál, ale štěstí bohužel někdy není. Doufám, že si mě lidi budou pamatovat za to, jak jsem závodil. Bohužel medaile nevyšla,“ litoval závodník, jenž v březnu oslaví 42 let.

Emil Hekele na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Svou kariérou jde proti toku času, poprvé startoval na mistrovství světa seniorů pár týdnů před čtyřicátými narozeninami, a i když trénuje až po zaměstnání, stále dokáže držet krok i s o dvacet let mladšími závodníky. Letos však už na prahu sezony tvrdil, že v kariéře nechce pokračovat, odjede jen vybrané závody a v lednu skončí.

Loučit se tak nejspíš bude s trpkými pocity, navíc rozhodčí Jiří Šťastný vybídl ke zvážení, zda Hekele emotivními výroky neporušil etický kodex Českého svazu cyklistiky.