Cyklistika se mění. Chce být akční

  • 3
Palma de Mallorca, Praha - Scratch. Madison. Omnium. Cyklistický fanoušek, který by se po desetiletém spánku probral k životu, by zřejmě zíral, v jakých disciplínách nyní bojují dráhaři o tituly mistrů světa. Dávno pryč jsou tandemy či závody za vodiči, z olympijského programu vypadl už i pevný kilometr. Dráhová cyklistika hledá jinou, akční tvář. Aby neumírala.

"Pánové z federace UCI zjistili, že dráha kráčí k neatraktivitě, a tak vykopali staleté disciplíny a udělali mistrovské z jiných," říká bývalý reprezentant Petr Kocek. "Když má totiž divák sledovat, jak dvacet lidí po sobě jede pevný kilometr, je to přece jen trochu nuda."

Do role revolucionáře se obsadil Belgičan Patrick Sercu. Někdejší král cyklistických šestidenní, vítěz etap na Tour a vrstevník legendárního Merckxe, teď protlačuje na šampionáty nové, kontaktní disciplíny.

A tak se stal Alois Kaňkovský na ostrově Mallorka historicky prvním mistrem světa v omniu.

"Super úspěch! Po 21 letech konečně české mužské zlato z dráhy," oceňuje i Jiří Mikšík, český trenér Rakušanů. Zároveň však upozorňuje: "Konkurence nebyla nic moc."

Oč vlastně v omniu jde?

Je cyklistickou obdobou atletického víceboje. Sčítají se výsledky z pěti disciplín: letmého sprintu na 200 m, scratche na 5 km, stíhacího závodu na 3 km, bodovacího závodu na 15 km a pevného kilometru.

Nové trendy ve starých sportech

Co se povedlo

Cyklistika: keirin, bodovací závod dvojic (madison), fourcross horských kol

Atletika: tyč a trojskok žen

Lyžování: skiatlon, závody s hromadným startem, skikros

Biatlon: hromadné závody

Rychlobruslení: stíhací závod družstev

Skoky do vody: synchronní skoky

Volejbal, stolní tenis: sety bez ztrát

Co není atraktivní

Atletika: 3000 m překážek žen

Lyžování: skoky družstev na středním můstku, družstva sjezdařů

Biatlon: mix štafety

Tenis: turnaje se základními skupinami

Není to úplná moderna. Naopak. "Omnium bývalo pravidelně součástí šestidenních závodů. Je divácky atraktivní, slučuje sprintery i stíhače, ty rychlé i ty vytrvalé," zdůrazňuje Kocek.

Ovšem na mistrovství světa bylo při letošním debutu opomíjenou Popelkou. "Nikdo nevěděl, co z toho závodu vzejde. Některé země, třeba Němci nebo Dánové, do omnia nasadili pouze náhradníky pro stíhačku družstev," připomíná Mikšík.

Šlo jen o "porodní bolesti"?

Možná. "Podívejte se, jak se už i na olympiádě chytly třeba keirin nebo madison (bodovačka dvojic)," poukazuje Mikšík.

Kocek dokonce věští: "Za pár let bude titul z omnia cennější než ze sprintu a vyrostou tu specialisti jen na omnium." Univerzál Kaňkovský, který závodí ve dráze, v terénu i na silnici, může mezi nimi hrát prim.

Pronikne však omnium až na olympijskou scénu? "Mezinárodní olympijský výbor nestojí o další navyšování účastníků her," obává se Mikšík. Muselo by vytěsnit některou ze zavedených disciplín.

Kdo se má bát tentokrát?