Contador tvrdě zaútočil, van Garderen dvakrát upadl a Marczynski vyhrál

Peloton v 6. etapě Vuelty. | foto: Profimedia.cz

24 2017
Bude to etapa pro únik, shodla se před jejím startem většina sportovních ředitelů. Nicméně prognózy jsou speciálně na Vueltě věcí ošidnou. Pod kotlem favoritů v šestém dějství španělské Grand Tour zatápěl Alberto Contador. A smutným „hrdinou“ dne se opět jednou stal Tejay van Garderen, druhý muž pořadí.

Třitřicetiletý Thomas Marczynski ze stáje Lotto Soudal je překvapivým vítězem této etapy s velmi turbulentními posledními 45 kilometry.

„Tolik lidí mě dnes motivovalo a říkalo mi: Všechno je možné. A skutečně. Stalo se cosi neuvěřitelného,“ nadšeně vykládal po své životní jízdě polský cyklista. Vždyt jeho největším úspěchem na etapových závodech byla dosud vítězství Kolem Maroka a Kolem Černého moře.

Z mnoha uprchlíků tohoto dne nakonec zbylo vpředu jen trio Marczynski, Poljanski (Bora) a Mas (Quick-Step). Ti si to v Seguntu rozdali o etapu a jejich spurt skončil dvojnásobným polským triumfem.

24.srpna 2017 v 17:20, příspěvek archivován: 24.srpna 2017 v 17:43

Victoria de @TMarczynski del @Lotto_Soudal en Sagunt. @PhotoGomezSport https://t.co/0WSETNrJIx

Chris Froome nadále drží červený dres lídra závodu. V jeho skupině, která dorazila do cíle 26 vteřin po uprchlících, však chyběli Tejay van Garderen, David de la Cruz a Simon Yates. Tito tři muži z první desítky celkové klasifikace přijeli až ve skupině následující.

Nejbližším Froomovým pronásledovatelem v pořadí Vuelty je tak nyní Estéban Chaves z Oriky, zaostávající o jedenáct vteřin.

Parta uprchlíků, v jednu chvíli čítající dokonce 37 jezdců, měla během etapy před pelotonem převahu až tři a půl minuty. Za nimi tým Sky v poklidu kontroloval čelo pelotonu.

Jenže takový stav věcí se nelíbil Albertu Contadorovi, lídrovi Treku.

Poslední z pěti vrchařských prémií dne (vesměs třetí či druhé kategorie) byla také tou profilově nejobtížnější, cyklisty prověřilo devítikilometrové stoupání na Alto del Garbí.

Co na tom, že z vrcholu Garbí zbývalo do cíle dlouhých 37 kilometrů? Contador rozkmital nohy, navýšil tempo a za pomoci týmového kolegy Stetiny ujížděl ostatním favoritům.

Froome se ho zachytil, stejně tak van Garderen z BMC a Betancur z Movistaru. Ze skupiny uprchlíků se poté ke Contadorovi stáhl Kolumbijec Pantano, další jezdec Treku. Přidal se ještě Polanc ze stáje Emirates.

V krátké sjezdové pasáži před vrcholem prémie však najednou van Garderen ztratil rovnováhu, padl na rameno a s sebou vzal na asfalt i Betancura.

24.srpna 2017 v 16:32, příspěvek archivován: 24.srpna 2017 v 18:48

VIDEO: Crash for Betancur & Van Garderen. AG2R rider way already laying there? #LV2017???? https://t.co/2ndBZMdpKp

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Crash for Betancur & Van Garderen. AG2R rider way already laying there? #LV2017 https://t.co/2ndBZMdpKp

Na vrcholu stoupání se osamostatnili Froome a Contador, šlapali spolu sami dva, jako za starých časů. Vypracovali si dvacetivteřinový náskok na ostatní lídry, Brit ale nechával tahat tempo Španěla.

Ve sjezdu se k nim dotáhli další jezdci z popředí celkové klasifikace v čele s Chavesem, Aruem a Nibalim. Až v další skupině naopak pokračovali de la Cruz, Simon Yates a van Garderen.

Americký lídr stáje BMC se poté v ulicích cílového města Sagunt vydal sám pronásledovat Frooma a spol., byl jim už na dosah, jenže na kruhovém objezdu upadl podruhé. Cílem projel 20 vteřin po Froomově skupině a z druhého místa pořadí sestoupil na čtvrté.

Z boje o celkovou klasifikaci definitivně vypadl Romain Bardet z AG2R. Třetí cyklista letošní Tour nabral sedmiminutovou ztrátu.

Jak se vše odehrálo

Prognóza ředitele. Kiko Garcia, technický ředitel závodu, před šestou etapou věštil: „Zvolili jsme profil, který znemožní hromadný dojezd, s velmi strmým stoupáním 37 kilometrů před cílem. Očekávám dojezd skupiny se zhruba 30 až 40 jezdci a den plný překvapení.“ V tom druhém se rozhodně nemýlil.

Kdo do úniku? Nedlouho po startu, u stadionu fotbalistů Villarealu, se začalo nastupovat, jeden pokus o únik stíhal druhý. Při prvním stoupání na Alto de Veo se vytvořila dvacetičlenná skupina, kde šlapali i Trentin, Caruso, Soler, G. Bennett, Visconti nebo Villella.

Bude nás víc. Mezi pronásledovateli, kteří posléze dokázali dojet uprchlíky, byli také Pantano, Jungels, Atapuma či Monfort. A další zdařilý „výlet“ z pelotonu směrem vpřed podniklo duo Astany Lucenko - L. L. Sánchez. V popředí se sjelo 37 jezdců.

To je ale rychlost. První dvě hodiny absolvovali cyklisté průměrem 42,8 km/h, rychleji než byl nejrychlejší vypsaný itinerář.

Body pro puntíky. Davide Villella z Cannondalu si připočítával další body do vrchařské soutěže. Úvodní dvě prémie vyhrál, na další dojel druhý. Celkem zapsal 13 bodů a jistil puntíkatý dres nejlepšího vrchaře.

Trochu se protřídíme. Z úniku začali odpadat první jezdci, mezi nimi Trentin či středeční vítěz Lucenko. Před ostatní si odskočili Jungels a Monfort, získali k dobru 48 vteřin, jenže opět byli dojeti. Akcelerace Pantana způsobila pro změnu další redukci, odpadl už i Villella.

Contadorova hra. Akce Treku, která naopak rozpohybovala hlavní pole, byla logisticky dokonale připravena. V nejstrmější pasáži posledního stoupání na Alto del Garbí vytáhl trojnásobného šampiona Vuelty dopředu jeho pomocník Stetina a když už Američan nemohl, z úniku se ke Contadorovi stáhl Pantano.

Rychle za Albertem. Froome ani na chvíli neváhal, zda Contadora stíhat či ne. „Musím být na Albertově zadním kole přilepený vždy, když nastoupí. Sice ztratil nějaké minuty v Andoře, ale stále je velmi nebezpečný,“ řekl Brit.

Pád na místě pádu. V klesající pasáži před vrcholem Alto del Garbí nejprve z party uprchlíků padli Axel Domont a Jesper Hansen a na tom samém místě poté poslal van Garderen k zemi sebe i Betancura. Najel snad na nějaké „harampádí“ z předchozího pádu, nebo šlo vyloženě o jeho chybu?

24.srpna 2017 v 18:28, příspěvek archivován: 24.srpna 2017 v 18:57

"I’m not angry... it’s just the way it is." Stage 6 reactions from Contador, Froome, Marczynski + more #LV2017 https://t.co/ywiY2fUZi0 https://t.co/TsMIaiFunk

Pojeď, Chrisi. Nepojedu. Contador marně očekával, že s ním Froome bude spolupracovat. Později, když se znovu sjela početnější skupina favoritů, se lídr Treku dočkal větší podpory jen od jezdců Sunwebu. „Cítil jsem se dobře a chtěl se dnes o něco pokusit, ale nenašel jsem u ostatních pochopení,“ posteskl si Španěl.

Dojeti? Tak ne... Devatenáct kilometrů před metou mělo zbylých pět uprchlíků před Froomovou skupinou náskok pouze šest vteřin. V tu chvíli vzdali své úsilí Luis Leon Sánchez a Pedrero, naopak trio Marczynski, Poljanski, Mas se pokusilo o poslední vzdor - a uspělo. Znovu se začali ostatním vzdalovat.

24.srpna 2017 v 18:57, příspěvek archivován: 24.srpna 2017 v 18:59

REPORT: “It was probably the hardest day of the race so far.” #LV2017 stage 6 report: https://t.co/9RiRUbqpYA https://t.co/YY9s92bLFx

Na lišáka nevyzrajete. Teprve 22letý Enric Mas rozjel spurt o etapu, ale ten s přehledem ovládl o 11 let starší Marczynski. Třiatřicetiletý cyklista byl v sezonách 2007 a 2015 mistrem Polska, ještě předloni jezdil jen ve druhé divizi a teď slavil své sedmé a nejcennější vítězství profesionální kariéry.

Jak se ti to líbilo? Před cílem si Contador a Froome na trati dokonce chvíli popovídali, tempo polevilo. Skupina s de la Cruzem, Simonem Yatesem a van Garderenem tak na ně z téměř minutového manka umazala desítky vteřin. Následky pro ni mohly být mnohem horší.

Cyklistická Vuelta

6. etapa Villarreal - Sagunt (204,4 km): 1. Marczynski (Pol./Lotto-Soudal) 4:47:02, 2. Poljanski (Pol./BORA-hansgrohe), 3. Mas (Šp./Quick-Step Floors) oba stejný čas, 4. L. Sánchez (Šp./Astana), 5. Polanc (Slovin./SAE Team Emirates) oba -8, 6. Barguil (Fr./Sunweb), 7. Visconti (It./Bahrajn-Merida), 8. Froome (Brit./Sky), 9. Aru (It./Astana), 10. Haig (Austr./Orica-Scott) všichni -26.

Průběžné pořadí: 1. Froome 22:54:37, 2. Chaves (Kol./Orica-Scott) -11, 3. Roche (Ir./BMC) -13, 4. Van Garderen (USA/BMC) -27, 5. Nibali (It./Bahrajn-Merida) -36, 6. De La Cruz (Šp./Quick-Step Floors) -40, 7. Aru -49, 8. A. Yates (Brit./Orica-Scott) -50, 9. Woods (Kan./Cannondale-Drapac) -1:13, 10. S. Yates (Brit./Orica-Scott) -1:26.

Autor:

Vuelta a España 2019

Etapový závod Vuelta a Espaňa se jezdí každoročně během tří týdnů na přelomu srpna a září ve Španělsku a v sousedních zemích. Na trase 74. ročníku v roce 2019 čeká na cyklisty 21 etap o celkové délce 3 257 kilometrů. Startuje se 24. srpna týmovou časovkou v Torrevieja, vrcholí 15. záři v Madridu. Závodníky čeká osm horských dojezdů a 59 kategorizovaných stoupání.

24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je...

Tys mě zničil, říkal Pozzovivo řidiči. Cyklistů sražených auty přibývá

Domenico Pozzovivo

V pátek podstoupil šestatřicetiletý Domenico Pozzovivo další operaci, druhou během týdne. Lékaři...

Plíšková podlehla Kuzněcovové a po Cincinnati jedničkou nebude

Karolína Plíšková v duelu se Světlanou Kuzněcovovou.

Česká tenistka Karolína Plíšková prohrála ve čtvrtfinále v Cincinnati se Světlanou Kuzněcovovou z...

Sparta - Ostrava 2:0, hotovo už do půle, oba góly dal Hašek

Martin Hašek ze Sparty (vpravo) hlavou přehazuje brankáře Ostravy a dává gól.

VIDEO Sparťanští fotbalisté po vyřazení z kvalifikace Evropské ligy zápas v domácí soutěži s přehledem...

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné...

Další z rubriky

Kukrle v poslední etapě prohnal favority a na Czech Tour skončil třetí

Michael Kukrle ze stáje Elkov-Author se snaží uniknout zbytku startovního pole...

Cyklistickou Czech Tour ovládl jihoafrický rychlík Daryl Impey z worldtourové stáje...

Štybar pomohl Kolumbijci Hodegovi porazit ve finiši Bennetta

Zdeněk Štybar na společném mistrovství ČR a SR v Trnavě.

S pomocí českého cyklisty Zdeňka Štybara vyhrál Kolumbijec Álvaro Hodeg v hromadném spurtu pátou...

Impey vévodí Czech Tour i před poslední etapou, spurt pro Daineseho

Ital Alberto Dainese z týmu SEG Racing Academy se raduje z vítězství ve třetí...

Daryl Impey z Jižní Afriky udržel žlutý trikot vedoucího závodníka i po třetí etapě Czech Cycling...

Najdete na iDNES.cz