Holubcová neobhájila, triumfovaly Rusky

• 11
Oberhofen - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Světovou šampionkou ve vytrvalostním závodu na patnáct kilometrů v biatlonu se stala Olga Pylevová z Ruska, na druhém místě skončila její krajanka Olga Achatovová. Obě udělaly na střelnicích pouze jedinou chybu. Česká naděje Kateřina Holubcová titul z loňského roku neobhájila, skončila až na 52. místě.

Třetí pozici obsadila Olena Petrovová z Ukrajiny.

Obavy se naplnily, Kateřina Holubcová v honu za obhajobou neuspěla. Střelba se jí dařila jen do páté rány první položky, terč dohromady minula sedmkrát a skončila hluboko v poli poražených - na 52. místě. "To byla hrůza, co?" řekla a zklamaná odešla za trenérem Vlastimilem Jakešem.

Při nájezdu do cílové rovinky jí hlasatel uvítal: "Blíží se stále ještě úřadující mistryně světa!" To už ale obhájkyně věděla, že je zle. "Zázrak se nekonal, chybí mi forma i pohoda," smutně konstatovala.

Z českého týmu překvapila jedenadvacetiletá Magda Rezlerová. Předvedla slušný běžecký výkon i střelbu (1, 1, 0, 2). "Jsem ráda, že to nakonec stačilo na bodované místo. Takže docela spokojenost," hodnotila svůj výkon v cíli.

Životní závod rozjela jedenatřicetiletá Irena Česneková. Perfektně zvládla první dvě střelecké položky a chvíli se držela i na fantastickém třetím místě.

Běžela pro velký výsledek, avšak třetí položka srazila její naděje. Minula třikrát. Za chvilku se ve vysílačce trenéra Jiřího Holubce, jenž stál na střelnici, ozvalo: "Irena měla pád. Ale už se zvedla a běží dál." Tam ovšem ztratila další vteřiny.

"Třetí položka byla absolutní krach. Vůbec nevím, co jsem provedla a ani nevím, co řekne trenér," krčila rameny. "Při pádu jsem vyjela lyží ze stopy, a pak už jsem letěla," uvedla Česneková. Její usilovný výkon stačil na 31. místo.

"Nedá se nic dělat. Je to sport o čtyřech položkách a já jednu pokazila. Je mi to líto," přiznala Česneková.

Poslední z Češek je na pětašedesátém místě Lenka Faltusová.

Velká favoritka a majitelka dvou titulů z Oberhofenu Liv-Grete Poireeová z Norska se i přes pět chyb při střelbě nakonec umístila v první desítce. Nadále však vede v průběžném pořadí Světového poháru o dvaasedmdesát bodů před druhou Martinou Glagowovou. Ta nenaplnila očekávání německých fanoušků a v závodě skončila na šestém místě, přičemž nasbírala tři trestné minuty.

Dosud vedoucí žena v individuální disciplíně Anna Bogaliová z Ruska dojela až desátá a přenechala tak první pozici vítězné krajance Pylevové.

Irena Tananajková z Ukrajiny sice jako jediná nechybovala ani na jedné střelecké položce, skončila však až na 21. místě.

ROZHOVOR S KATEŘINOU HOLUBCOVOU

Ruska Olga Pylevová sesadila z trůnu českou biatlonistku Kateřinu Holubcovou. Vyhrála vytrvalostní závod na 15 km na mistrovství světa v Oberhofu.

Ruská biatlonistka Olga Pylevová zdraví diváky.

Stupně vítězů vytrvalostního závodu na MS 2003: stříbrná Olga Achatovová, zlatá Olga Pylevová a bronzová Olena Petrovová.

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)