Welschův výborný výkon nestačil

• 6
New York - NBA měla na programu celkem 12 zápasů. Jiří Welsch nastřílel 19 bodů, ale premiéru novému kouči Celtics pokazil Detroit, který vyhrál v Bostonu 106:103. Série výher Dallasu i Memphisu jsou u konce a prohrála i Minnesota. Po zranění se vítězně vrátili na palubovku Shaquille O´Neal i Jamaal Mashburn.
Boston - Detroit 103:106
Boston pod vedením nového kouče Matta Carrolla podal velmi dobrý výkon a přestože nakonec odešel z palubovky s prázdnou, bývalý asistent Celtics měl jen slova chvály: "Byl to jeden z nejlepších večerů, jaký jsem jako basketbalový trenér zažil," prohlásil po zápase. "Jsem opravdu hrdý, jaký výkon pro mě hráči podali."

Celtics dotáhli čtrnáctibodový náskok (54:68) a měli šanci na výhru, když se 3 minuty před koncem ujali díky Welschovi vedení 93:90. Hosté však v dalším průběhu trefili 11 trestných hodů z 12 pokusů a dovedli zápas do vítězného konce - Ben Wallace (v sezoně jen 51%!) proměnil v koncovce dokonce všechny 4 své pokusy! Chauncey Billups nastřílel 8 ze svých 21 bodů během posledních 5 minut, Mehmet Okur přidal také 21 bodů (8/12 z pole) a Wallace celkem 14 bodů, 15 doskoků a 3 bloky.

Nejlepším střelcem Bostonu byl Paul Pierce (26 bodů a 7 asistencí, 7/17 z pole), kterému sekundoval Jiří Welsch - ten se po několika nevydařených zápasech střelecky našel a proměnil 3 ze 6 trojkových pokusů, 2 ze 4 dvojkových a všech 6 trestných hodů. Welsch celkem nasbíral 19 bodů, 3 doskoky a 3 asistence a střílel i velmi důležité body v závěru, když čtyřmi body v řadě poslal svůj tým do vedení 93:90. Pak ale přišla šňůra Pistons 7:0, během níž Billups trojkou získal pro hosty definitivně vedení (93:95) - a vše dokonala "šestkařská exhibice." .

V závěru (10 s před koncem) vykřesal trojkou naději pro domácí Mike James (103:104), ale jeho další trojkový pokus o vyrovnaní v poslední sekundě neuspěl. Detroit přerušil sérii 3 porážek, která následovala po jejich třináctizápasové vítězné šňůře, naopak Boston prohrál pošesté z posledních 8 zápasů. Nyní ho čeká v noci z pátku na sobotu důležité "televizní" utkání proti New Yorku, které bude soubojem dvou týmů bojujících o poslední postupové pozice do play-off z Východní konference.
Střelci:
Celtics
- Pierce 26, Welsch 19, Mihm 16, M.Blount 12
Pistons - Billups a Okur 21, R.Hamilton 17, B.Wallace 14 bodů a 15 doskoků
střelba: 43,8% - 44,4% (trojky: 9/18 - 5/13)
trestné hody: 30/33 - 37/43
doskoky: 41 - 36
ztráty: 19 - 13
14042 diváků

Washington - Orlando 100:104
Tracy McGrady nastoupil i přes potíže s palcem a předvedl další střeleckou exhibici - zaznamenal 39 bodů, 9 doskoků a 5 asistencí a Magic po dvou porážkách znovu vyhráli. McGrady zahájil zápas "čtyřbodovou" akcí (trojka + faul) a za první čtvrtinu nastřílel 18 bodů. Juwan Howard nastřílel proti svému bývalému týmu 21 bodů (10/15 z pole) a další bývalý hráč Wizards, veterán Rod Strickland, přidal 14 bodů a 10 asistencí.

Domácí měli oporu v Larry Hughesovi (21 bodů), který překonal problémy s kolenem a šňůrou 12 bodů v řadě (!!) sám dotáhl náskok hostů na 90:96 zhruba 3 minuty před koncem. McGrady však odpověděl šesti body za sebou a Magic výhru bez problémů uhájili. Trojka domácího Dixona (20 bodů) v poslední sekundě už znamenala jen kosmetickou úpravu skóre. Hosté měli výbornou úspěšnost střelby z pole (52%), a to přesto, že se jim vůbec nedařily trojky - 3 z 18!
Střelci:
Wizards
- Hughes 21, Dixon 20, K.Brown 15 bodů a 15 doskoků, Jeffries 14, Knight 11
Magic - McGrady 39, J.Howard 21, Gooden 15, R.Strickland 14 bodů a 10 asistencí
střelba: 42% - 52% (trojky: 6/16 - 3/18)
trestné hody: 20/24 - 15/20
doskoky: 42 - 42
asistence: 16 - 25
ztráty: 13 - 12
14799 diváků

Cleveland - Miami 94:93
Cleveland byl citelně oslaben o Carlose Boozera, který odcestoval na pohřeb ke své rodině, ale dvojice Zydrunas Ilgauskas - LeBron James ho dokázala nahradit a za pomoci obranného zákroku Iry Newbla získala pro Cleveland už čtvrtou výhru z posledních 5 domácích zápasů. Ilgauskas a James dohromady nastříleli 57 bodů!, když Ilgauskas (30 bodů a 11 doskoků) proměnil 14 ze 16 střel z pole!! Cavaliers hráli bez Boozera letos celkem 7 zápasů, ale teprve poprvé bez něj vyhráli.

Hostům se do sestavy po zranění zápěstí vrátil nováček Dwyane Wade, který nastřílel 15 bodů, ale hrdinou koncovky se nestal - jeho potenciálně vítěznou střelu z nájezdu v poslední sekundě totiž zblokoval Newble a domácí vyhráli poslední čtvrtinu 24:14. Hosté, kteří v divokém zápase nejprve prohrávali o 14 bodů, pak vedli o 11 a nakonec výhru ztratili, se po poslední Wadeově akci hodně zlobili, že nebyl odpískán faul. Hostům na pozici pivota citelně chyběl Brian Grant (koleno), ale přesto měli celkem 6 dvouciferných střelců.
Střelci:
Cavaliers
- Ilgauskas 30 bodů a 11 doskoků, L.James 27, Wagner 10
Heat - E.Jones 16, Odom a Wade 15, M.Allen 14, Haslem 11 bodů a 10 doskoků, C.Butler 10

Indiana - Phoenix 101:79
Indiana letos ještě ani jednou neprohrála 3 zápasy v řadě, a i tentokrát odpověděla na 2 prohry z minulých zápasů velmi důrazně. Utkání bylo rozhodnuté už na začátku druhé půle, jejíž první 4 minuty vyhráli domácí 14:2 a získali dvacetibodový náskok. Veterán Reggie Miller pak ještě trefil 3 trojky v řadě za sebou a náskok Pacers se vyhoupl až na rozdíl 27 bodů. Miller za 3.čtvrtinu nastřílel 15 ze svých 18 bodů a zaznamenal celkem 5 trojek.

Nejlepším střelcem zápasu byl náhradník A.Harrington (24 bodů), Ron Artest i přes potíže s palcem na ruce přidal 14 bodů a Jermaine O´Neal 13 bodů a 7 doskoků. Phoenix ztratil během utkání celkem 23 míčů a prohrál počtvrté z posledních 5 zápasů - zatímco minulé porážky byly velmi těsné, tentokrát neměl žádnou šanci. Jeho nejlepším střelcem byl Joe Johnson, který opět překonal dvacetibodovou hranici.
Střelci:
Pacers
- A.Harrington 24, R.Miller 18, Artest 14, J.O´Neal 13
Suns - J.Johnson 23, Marion 16, Voskuhl 14
střelba: 46% - 44% (trojky: 7/18 - 4/15)
trestné hody: 20/25 - 9/12
doskoky: 38 - 40
asistence: 26 - 15
ztráty: 11 - 23
16111 diváků

Toronto - Philadelphia 94:84
Raptors už nutně potřebovali přerušit sérii porážek (5 v řadě) a oslabená Philadelphia (bez Iversona a Colemana) byla pro ně tou pravou příležitostí. Ve vyrovnaném poli střelců měli domácí celkem 5 hráčů mezi 12 a 19 body, navíc Jalen Rose přidal 9 bodů a 13 asistencí. Nejlepším střelcem byl Donnyel Marshall, který nastřílel 10 z prvních 11 bodů svého týmu a nakonec se jeho konto zastavilo na 19 bodech a 10 doskocích.

Sixers jsou teď ve velkých problémech, prohráli už počtvrté za sebou a postupové pozice do play-off se jim náhle začínají vzdalovat. Nejvíce bodů za hosty nastřílel Glenn Robinson (16), který si po minulém utkání v New Jersey stěžoval, že mu kouč Ayers nedává dost minut na hřišti - tentokrát jich dostal 36, ale proměnil za ně jen 4 ze 14 střel z pole.

New Orleans - Milwaukee 101:100
Velký návrat Jamaala Mashburna - to bylo hlavní včerejší téma v New Orleans. Střelec domácích nastoupil po operaci kolena teprve k prvnímu letošnímu utkání, ale představil se ve vrcholné formě. Mashburn nastřílel posledních 13 bodů Hornets v koncovce, celkem jich nasbíral 24 a byl hlavním strůjcem "dramatické" výhry domácích. Jeho návrat zastínil i další vynikající výkon hostujícího Michaela Redda, který už podruhé letos nastřílel 40 bodů! Mashburn se v první půli "rozehříval" (střelba 2/9), ale ve druhé půli trefil 8 ze svých 10 střel a byl hrdinou koncovky.

Redd, který naopak trefil 10 ze 17 střel v první půli, ale ve druhé jen 6 z 16, ještě poslal Bucks do vedení 100:99, ale Mashburn trefil rozhodující koš z otočky 12 sekund před koncem. Velmi výrazně domácím pomohl také návrat rozehrávače Barona Davise, který vynechal kvůli kotníku tři poslední zápasy, a který zaznamenal 23 bodů a 10 asistencí. Jamaal Magloire přidal double-double 16 bodů a 11 doskoků, za hosty se 14 body a 10 asistencemi blýskl Damon Jones. Zápas byl velmi vyrovnaný a ani jeden tým v něm nevedl o více než 7 bodů. Bucks prohráli poprvé po třech výhrách v řadě.
Střelci:
Hornets
- Mashburn 24, B.Davis 23 bodů a 10 asistencí, Magloire 16 bodů a 11 doskoků, P.J.Brown 11, D.Armstrong 10
Bucks - Redd 40, D.Jones 14 bodů a 10 asistencí, D.Mason 12 (J.Smith 10 doskoků)
střelba: 46% - 42% (trojky: 9/23 - 8/20)
trestné hody: 22/31 - 12/14
doskoky: 41 - 46
ztráty: 12 - 10
body zpod koše: 24 - 46
14007 diváků

Memphis - Portland 76:88
Nejdelší vítězná šňůra v historii Grizzlies je minulostí - po osmi výhrách v řadě podlehli překvapivě na domácí palubovce Portlandu, který letos hraje venku jinak velmi bídně (dosud bilance 4/16!). Domácí ale včera velmi špatně stříleli (32% z pole) a naopak hosté, jejichž oporami byli Zach Randolph (21 bodů) a Rasheed Wallace (16 bodů a 10 doskoků), dokázali ve 4.čtvrtině předvést rozhodující šňůru 11:0, díky níž si vypracovali čtrnáctibodový náskok.

Nejlepším střelcem domácích byl náhradník Bonzi Wells, který se proti svému bývalému týmu "vyhecoval" k 20 bodům, ale spoluhráči mu příliš nepomohli. Pau Gasol zaznamenal 13 bodů a 11 doskoků, ale trefil jen 4 z 15 střel z pole.
Střelci:
Grizzlies
- Wells 20, Gasol 13 bodů a 11 doskoků, Posey 10 (Wright 10 doskoků)
TrailBlazers - Randolph 21, R.Wallace 16 bodů a 10 doskoků, D.Anderson a Patterson 12, Stoudamire 10
střelba: 32% - 40% (trojky: 3/20 - 7/14)
trestné hody: 21/29 - 17/20
doskoky: 47 - 51
ztráty: 16 - 15
11472 diváků

Houston - Sacramento 94:99
Sacramentu se zatím na "turné" po palubovkách soupeřů moc nedařilo (bilance 1/2), ale v Houstonu získalo po velmi dobrém výkonu ve 4.čtvrtině cennou výhru. Jejím strůjcem byl především Mike Bibby (28 bodů), který zaznamenal 5 bodů během klíčové šňůry 8:0 - ta znamenala vedení 88:83 pro hosty. Náhradník Bobby Jackson přidal 21 bodů, Peja Stojakovič 19 a hosté vyhráli poslední čtvrtinu 28:18.

Domácím nestačil k výhře ani mimořádný výkon Jima Jacksona, který se proti svému bývalému týmu blýskl famózní střelbou 11/12 z pole a zaznamenal 28 bodů. Rozehrávač Steve Francis nasbíral 13 asistencí, ale střelba se mu vůbec nedařila - trefil jen 3 ze 17 střel!
Střelci:
Rockets -
J.Jackson 28, Mobley 19, Taylor 18 bodů a 14 doskoků, Yao 12 bodů a 11 doskoků, Francis 7 bodů a 13 asistencí
Kings - Bibby 28, B.Jackson 21, Stojakovič 19, B.Miller 16
střelba: 47,5% - 46,8% (trojky: 9/23 - 7/15)

Denver - Chicago 115:99
Současné Chicago je tím pravým soupeřem pro někoho, kdo chce ukončit šňůru porážek a "spravit si náladu." Denver po 3 prohrách v řadě neměl tentokrát žádné problémy, už za 1.čtvrtinu nastřílel 37 bodů a Bulls jeho výhru po celý průběh vážně neohrozili. Nuggets měli 6 střelců mezi 12 a 24 body, ale "výkon dne" byl k vidění při doskakování - Marcus Camby totiž doskočil celkem 24 míčů (!) a vylepšil si osobní rekord.

Náhradník Rodney White byl nejlepším střelcem s 24 body, Carmelo Anthony přidal 21 - hvězdný nováček domácích nastřílel dvouciferný počet bodů dosud ve 45 z 48 odehraných zápasů. Bulls prohráli už 8 z 9 posledních zápasů a šestkrát za sebou venku. Eddy Curry a Jamaal Crawford překonali hranici 20 nastřílených bodů, ale celý tým propadl v doskakování - domácí na doskoky díky Cambymu vyhráli 52:29!

Utah - Dallas 91:88
Další velká vítězná série je u konce - unavený Dallas po 9 výhrách v řadě na mladý bojovný tým Jazz tentokrát v závěru nestačil. Oporami domácích byl především Andrej Kirilenko (23 bodů, 10 doskoků a 5 asistencí ve druhém zápase po zranění kotníku) a také Raja Bell, který proti svému bývalému týmu nastřílel 18 bodů, včetně dvou důležitých trestných hodů 12 sekund před koncem. Bell výrazně pomohl svému týmu dotáhnout osmibodovou ztrátu (70:78), kterou měl ještě ve 4.čtvrtině.

Klíčem k úspěchu Jazz bylo výborné doskakování - celkový poměr vyzněl 45:24 (!) v jejich prospěch, z toho na útočné doskoky domácí vyhráli dokonce 17:4! Dallas měl v závěru možnost dvakrát trojkou vyrovnat a vynutit si prodloužení, ale ani jednou neuspěl. Michael Finley nastřílel 29 bodů, včetně tří trojek v řadě, které znamenaly osmibodové vedení Mavericks, ale jeho pokus v posledních sekundách se odrazil jen od obroučky - hosté kupodivu dokázali právě v tuto chvíli získat jeden ze svých mála útočných doskoků a vyhodili míč na Antoina Walkera, ale ani jeho pokus v poslední sekundě v koši neskončil. Walker nastřílel včera jen 6 bodů (3/10 z pole).
Střelci:
Jazz
- Kirilenko 23 bodů a 10 doskoků, Bell 18, Ostertag 12 bodů a 11 doskoků, Arroyo 12 (Ruffin 11 doskoků)
Mavericks - Finley 29, Nowitzki 17, Jamison 13
střelba: 49% - 47% (trojky: 5/12 - 8/23)
trestné hody: 18/24 - 12/22
doskoky: 45 - 24 (útočné 17 - 4)
ztráty: 16 - 10
19515 diváků

L.A.Lakers - Seattle 96:82
Marodka Lakers se vyprazdňuje - do sestavy se vrátil Shaquille O´Neal, a i když nebyl zdaleka ve své obvyklé formě a odehrál jen 17 minut (7 bodů a 5 doskoků), jeho přítomnost byla znát. Vůbec poprvé se letos na palubovce objevil také Rick Fox, který konečně doléčil zranění z loňského play-off. Lakers už tak z hlavních opor chybí jen Karl Malone, jehož návrat se ale nečeká před All-Star přestávkou.

Hlavní pozornost byla včera samozřejmě upřena na Garyho Paytona, který proti týmu, ve kterém strávil téměř celou kariéru, nastřílel 24 bodů (11/16 z pole, 5 asistencí) a trochu tak "zastínil" i triple-double hostujícího Raye Allena. Zápas nebyl pro Lakers vůbec lehký a po 3 čtvrtinách byl stav jen 71:70 a na začátku poslední dokonce prohrávali 71:72, ale pak přišla šňůra 12:0 a domácí dokázali poslední čtvrtinu vyhrát 25:12, když jejich výborná obrana donutila Sonics k 7 ztrátám míče.

Nejlepším střelcem Seattlu byl Rashard Lewis (22 bodů, 10/19 z pole), Ray Allen zaznamenal třetí triple-double v kariéře - 18 bodů, 10 doskoků a 10 asistencí - ale také ztratil 6 míčů. Hosté nastoupili bez Brenta Barryho, který bude kvůli zlomenému prstu chybět zřejmě až 5 týdnů.
Střelci:
Lakers -
Payton 24, K.Bryant 14, Fisher 11, H.Grant 8 bodů a 10 doskoků, S.O´Neal 7
Sonics - Lewis 22, R.Allen 18 bodů, 10 doskoků a 10 asistencí, R.Murray 13
střelba: 47% - 42% (trojky: 5/16 - 5/20)
trestné hody: 11/19 - 15/18
doskoky: 39 - 43
asistence: 26 - 17
ztráty: 7 - 15
18997 diváků

Golden State - Minnesota 97:90
Také vítězná série Minnesoty (5 výher v řadě) je u konce, a to přes další skvělý výkon Kevina Garnetta - ten dokonce nasbíral málokdy vídaný triple-double 20 bodů, 20 doskoků (!) a 10 asistencí, ale jeho týmu to nebylo nic platné, protože tentokrát prohrál poslední čtvrtinu 20:31. Hvězdné trojici hostů opět nikdo příliš nepomohl, navíc Latrell Sprewell na svých 27 bodů spotřeboval 27 střel (9/27 z pole) a Sam Cassell ztratil 7 míčů - a ještě se minutu a půl před koncem vyfauloval, takže v koncovce svému týmu hodně chyběl. Špatnou zprávou je pro Minnesotu i další obnovení zranění kotníku Troye Hudsona.

Domácí mají také spoustu zdravotních problémů - stále nehrají Van Exel a Murphy, navíc jen se sebezapřením nastoupili Cliff Robinson a Eric Dampier, který byl ale přes potíže s kolenem znovu velkou oporou. Tentokrát zaznamenal 21 bodů a 19 doskoků, důležité body střílel i v koncovce a dělá si naděje na svou letošní účast v All-Star Game. Nadále překvapivě září i náhradník Brian Cardinal, který přispěl už ke druhé letošní výhře Warriors nad Minnesotou také 21 body.