Pondělí 25. ledna 2021, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. ledna 2021 Miloš

Veselá má se Seattlem rekord WNBA. O play-off rozhodla poslední vteřina

  19:42
V noci z neděle na pondělí skončila základní část WNBA. Jak si jednotlivé týmy vedly? Kdo patřil k největším osobnostem ročníku? A jak se dařilo Janě Veselé, jediné Češce v soutěži?

Česká basketbalistka Jana Veselá (vpravo) ze Seattlu Storm bojuje o míč na doskoku s Běloruskou Jelenou Levčenkovou z Atlanty Dream | foto: Profimedia.cz

Odpověď na poslední otázku je pro domácího fanouška tou nejzajímavější. Šestadvacetiletá křídelnice zámoří neoslnila.

Zaznamenala průměrně 3,2 bodu, dva doskoky a 0,6 asistence na zápas, na hřišti strávila 11 a půl minuty. Za Seattle Storm naskočila do 29 utkání, v pěti případech se na hřiště nepodívala.

Nejlepší dojem zanechala Veselá v utkání s Connecticutem Sun. Vždyť odehrála 34 minut. A nasbírala osm bodů. V předposledním duelu základní části si vytvořila osobní maximum 12 bodů.

Jana Veselá na tréninku Seattlu Storm

Jana Veselá na tréninku Seattlu Storm

To jsou ale "pouhé" statistiky. Veselá je především týmovou hráčkou. Tím se nikdy netajila. A proto vynikne hlavně výsledek jejího klubu. V tomto směru může být spokojena. Protože její Seattle Storm se honosí nejlepšími výsledky v lize.

Západní konference

Seattle Storm (28 výher - 6 porážek)

Ještě zajímavějším údajem než celkový výsledek je domácí bilance Seattlu. Tým doma zvítězil ve všech 17 utkáních. Stanovil tím rekord soutěže. Neporažené byly před devíti lety také hráčky LA Sparks. Jenomže ty tehdy odehrály pouze 16 domácích utkání.

Tým se mohl spolehnout na své hvězdné trio Lauren Jacksonová, Sue Birdová, Swin Cashová - po letech konečně zdravé. Australanka Jacksonová je největší kandidátkou na titul MVP. Její kouč Brian Agler vyhlíží trofej pro trenéra roku.

Navážou Storm na svůj jediný titul z roku 2004? Ten "nejdůležitější" předpoklad klub splnil. Má v kádru Češku. Právě před šesti lety se jedinou zdejší domácí šampionkou v WNBA stala Kamila Vodičková...

Phoenix Mercury (15-19)

Západ jasně ovládl jediný tým, ostatní pokulhávají. Phoenix kráčí v tradici posledních let. Po titulu 2007 se o rok později nedostal do play-off. Po titulu v roce 2009 ano. Ale bylo to především díky mizerným bilancím většiny západních celků.

Diana Taurasiová (vlevo) z Phoenixu Mercury najíždí v duelu WNBA proti Noelle Quinnové z Los angeles Sparks

Diana Taurasiová (vlevo) z Phoenixu Mercury najíždí v duelu WNBA proti Noelle Quinnové z Los Angeles Sparks

Phoenix nadále spoléhá na Dianu Taurasiovou, která je opět nejlepší kanonýrkou ligy (22,6 bodu). Doplňují ji Penny Taylorová s Candice Dupreeovou. Stále se zlepšuje i DeWanna Bonnerová, známá z brněnského dresu. Letos zaznamenala 12 bodů na zápas.

San Antonio Silver Stars (14-20)

Poslední vteřina a poslední akce Sophie Youngové rozhodly o postupu San Antonia do play-off na úkor Minnesoty. Proti Phoenixu se podkošová hráčka texaského celku trefila za stavu 81:83. Rozhodčí navíc odpískali faul a umožnili Youngové rozhodnout z čáry trestného hodu.

Kromě Youngové tým táhne už třiatřicetiletá, ale nestárnoucí "Ruska" Becky Hammonová. V play-off však bude chybět zraněná Chamique Holdsclawová.

Los Angeles Sparks (13-21)

Ani tým z Kalifornie v play-off neschází. A je to nejspíš zázrak. Takřka celou sezonu vynechala Candace Parkerová. Tři pětatřicetileté veteránky - Tina Thompsonová, Ticha Penicheirová a DeLisha Milton-Jonesová - se ale vzepřely nepřízni osudu a vydřely postup.

Na pozici lídra se pasovala Thompsonová. Závěr sezony měla famózní a zajistila si pozici historicky nejlepší střelkyně soutěže: 6 413 bodů za 14 let v WNBA.

Tina Thompsonová (vpravo) z Los Angeles Sparks přijímá gratulace od spoluhráček DeLishy Milton-Jonesové (uprostřed) a Lindsay Wisdom-Hyltonové. Stala se nejlepší střelkyní v historii WNBA.

Tina Thompsonová (vpravo) z Los Angeles Sparks přijímá gratulace od spoluhráček DeLishy Milton-Jonesové (uprostřed) a Lindsay Wisdom-Hyltonové. Stala se nejlepší střelkyní v historii WNBA.

Stejně stará Milton-Jonesová se blýskla v průměru 15,4 bodu na zápas a vysílala dobré zprávy k pražskému USK, kde bude od příští "evropské" sezony hrát. A portugalská rozehrávačka Penicheirová má průměr 6,9 asistence na zápas. V historické tabulce tento "ženský Stockton" uniká a uniká...

Minnesota Lynx (13-21)

Milton-Jonesová slaví, Lindsay Whalenová smutní. Další hráčka z USK Praha byla vůdkyní Lynx, kam se před sezonou nechala vytrejdovat z Connecticutu. I v novém působišti jí ale play-off proklouzlo mezi prsty.

Ke smutným hrdinkám týmu z Minnesoty se přiřadila také olympijská vítězka Seimone Augustusová, podkošový tank Rebekkah Brunsonová i další hráčky známé z české ligy: Charde Houstonová s Hamchétou Maïga-Baovou.

Tulsa Shock (6-28)

Tým na sebe dokázal poutat mediální pozornost, nikoli však svými výkony. Čeřil vody hned od začátku kalendářního roku. Nejprve když se přestěhoval z Detroitu do Tulsy. A poté když na rozehrávačský post angažoval Marion Jonesovou.

Marion Jonesová na tiskové konferenci po podpisu smlouvy s týmem basketbalové WNBA Tulsa Shock.

Marion Jonesová na tiskové konferenci po podpisu smlouvy s týmem basketbalové WNBA Tulsa Shock

Bývalá královna sprintů a později také královna dopingu sice začala rozpačitě, ale nakonec se chytila. V posledním zápase sezony si vylepšila osobní maximum na 14 bodů. To už ale Tulsa sezonu dávno odepsala a dávala prostor lavičce.

Východní konference

Washington Mystics (22-12)

Silné konferenci nakonec vládl tým z hlavního města. Ten se navíc může chlubit skvělou aktuální formou, vždyť vyhrál šest duelů v řadě!

Tým posilnil o veteránku Katie Smithovou a i díky tomu slaví nejlepší sezonu v historii. Osobností číslo jedna však byla pivotmanka Crystal Langhorneová. Ano, ta Langhorneová, která tolik zatápěla v Eurolize Pražankám coby hráčka Rivasu.

New York Liberty (22-12)

Ke stejné bilanci jako Washington se propracovaly i hráčky z New Yorku.
Nákupem roku se stal zisk Cappie Pondexterové, která odchodem z Phoenixu poprvé dostala "vlastní" tým. A odvděčila se maximálně. Stala se druhou nejlepší střelkyní ročníku s průměrem 21,4 bodu.

Cappie Pondexterová (vpravo) z New Yorku Liberty obchází v utkání WNBA Tan Whiteovou z Connecticut Sun

Cappie Pondexterová (vpravo) z New Yorku Liberty obchází v utkání WNBA Tan Whiteovou z Connecticut Sun

Přidejte nestárnoucí Taj McWilliamsovou (10,6 bodu na zápas), další zkušené Plenette Piersonovou, Janel McCarvillovou a Nicole Powellovou - a máte hodně dobře fungující basketbalový stroj...

Indiana Fever (21-13)

Hráčky z Indiany letos zaostaly za loňskou supersezonou, přesto se nemají zač stydět. A účast ve finále WNBA mohou klidně zopakovat.

Zkušenému kádru dominuje čerstvá řecká reprezentantka Katie Douglasová a především Tamika Catchingsová.

Dvojnásobná olympijská vítězka v sezoně zaznamenala 18,2 bodu. Když k tomu připočtete její vyhlášenou obranu, skvělý doskok i dirigentské schopnosti... Tak už zkrátka víte, proč ji milují stavitelé americké reprezentace.

Atlanta Dream (19-15)

V úvodu sezony vyzvala Atlanta na souboj Seattle. Bojovaly spolu o pozici nejlepšího týmu ligy. V závěru však jen těsně uhájila play-off. Ale uhájila a vylepšila své historické maximum.

Candace Parkerová (nahoře) z LA Sparks a Erika De Souzaová z Atlanty Dream svádějí souboj o míč během utkání WNBA

Candace Parkerová (nahoře) z LA Sparks a Erika De Souzaová z Atlanty Dream svádějí souboj o míč během utkání WNBA

Vzestupy a pády byly spjaté s hrou Angel McCoughtryové. Loňský nováček roku letos útočil na korunu nejlepší střelkyně. Nakonec McCoughtryová posbírala 21,1 bodu na zápas a patří jí třetí pozice.

Connecticut Sun (17-17)

Když je řeč o loňském nováčkovi roku, pojďme zmínit toho letošního. Tina Charlesová sice ještě korunována nebyla. Ale to je jenom otázka času.

Jednička draftu zaznamenala ne jeden, ale hned dva rekordy NBA. Doskočila celkem 398 míčů. Dosavadní rekord Cheryl Fordové vylepšila o 35 úspěchů. Jejím osobním maximem bylo 23 doskoků v jediném zápase. O jediný zůstala za rekordem soutěže.

A získala taky 22 double-doublů (dvojciferných výsledků ve dvou statistických ukazatelích, v tomto případě bodů a doskoků). Předchozím maximem bylo 19 úspěchů Natalie Williamsové z roku 2000. To vše stihla v jednadvaceti letech a 34 zápasech. Co ukáže Charlesová příště?

Chicago Sky (14-20)

I jediný východní tým s pasivní bilancí má olympijskou šampionku. Sylvia Fowlesová se snažila. Předvedla v průměru 17,8 bodu a 9,9 doskoku na zápas.

Tina Charlesová (vlevo) z Connecticutu Sun zastavuje v utkání WNBA blokem Sylvii Fowlesovou z Chicaga Sky

Tina Charlesová (vlevo) z Connecticutu Sun zastavuje v utkání WNBA blokem Sylvii Fowlesovou z Chicaga Sky

Ostatní hráčky - od Jiy Perkinsové až po dceru slavného otce Abi Olajuwonovou - však své pivotmance příliš nepomohly. Výsledkem je poslední pozice na východě a slušné naděje v draftu 2011.

Do ligy se hrne Maya Mooreová, jediná členka americké reprezentace hrající na univerzitě...

wnba - dvojice pro play-off

Západ:
Seattle Storm - Los Angeles Sparks
Phoenix Mercury - San Antonio Silver Stars

Východ:
Washington Mystics - Atlanta Dream
New York Liberty - Indiana Fever

Autor:

Sport v roce 2021

9. - 21. 2. (Pokljuka, Slovinsko)
21. 5. - 6. 6. (Minsk a Riga)
11. 6. - 11. 7. (13 měst)
17. - 27. 6. (Francie a Španělsko)
29. 6. - 4. 7. (Srbsko, Litva, Chorvatsko, Kanada)
23. 7. - 8. 8. (Tokio)
  • Nejčtenější

Skandál v Lahti: Rus Bolšunov ve finiši štafety udeřil soupeře hůlkou, pak ho srazil

Skandální závěr měla štafeta mužů na Světovém poháru běžců na lyžích v Lahti. Vedoucí muž seriálu Rus Alexandr Bolšunov...

Slavný Ir McGregor padl, a poprvé na K.O. Muradov vyhrál v UFC potřetí

Irský zápasník Conor McGregor nezvládl návrat do klece UFC, s Dustinem Poirierem prohrál ve druhém kole, vůbec poprvé v...

Ledecká opět na pódiu, ve sjezdu v Crans Montaně obsadila druhé místo

Výborný výsledek zaznamenala Ester Ledecká v prvním sjezdu v Crans Montaně. Česká lyžařka obsadila druhé místo a opět...

Skvělý úvod, poté však pád. Ledecká sjezd v Crans Montaně nedokončila

V úvodu trati se jí znovu dařilo. Znovu to vypadalo, že při sjezdu v Crans Montaně bude atakovat nejvyšší příčky. Poté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povyk okolo Voráčka. Nařkl Růžičku, vyjel na reportéra, v týmu čelí tlaku

Premium Hokejista Jakub Voráček má za sebou teprve dva zápasy nevšední sezony. Posbíral v nich dvě asistence. S Philadelphia...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Basketbalisté Lakers v NBA vyhráli v Milwaukee, s 34 body zazářil James

Basketbalisté Los Angeles Lakers zahájili sedmizápasovou šňůru na palubovkách soupeřů výhrou 113:106 v Milwaukee. K...

Ostravský Zvolánek je nejmladším hráčem v historii basketbalové ligy

Basketbalisté Kolína zvítězili ve 20. ligovém kole v Hradci Králové 102:96 a posunuli se na třetí místo tabulky....

Basketbalisté Pardubic vyhráli s novým trenérem i třetí zápas

Basketbalisté Pardubic vyhráli pod novým trenérem Adamem Konvalinkou v lize i třetí utkání. Druhou Opavu porazili 76:73...

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Euroligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance svých 23 obchodů. Podle poslední účetní závěrky ve...