Philadelphia - Boston, zleva: Lester Hudson, Marreese Speights (Philadelphia) a Shelden Williams | foto: AP

Týmy Bostonu, Denveru a Phoenixu si udržely neporazitelnost

• 61
Neporažených týmů v basketbalové NBA ubývá. Svůj výborný start do sezóny potvrdili i v úterý Boston Celtics, Denver Nuggets a také Phoenix Suns, naopak první porážku si na konto připsaly oba týmy z Floridy. Obhájce titulu Lakers zvládli dramatickou koncovku v Oklahoma City.

Cleveland - Washington 102:90
LeBron James nastřílel 27 bodů, Shaquille O´Neal přidal své letošní maximum 21 bodů a Cavs vyhráli třetí zápas v řadě. Ve druhé čtvrtině už sice prohrávali o 18 bodů, ale pak přitlačili v obraně a dvojice LeBron-Shaq byla pro obranu Wizards neřešitelným oříškem.

Mo Williams nastřílel 15 bodů, Daniel Gibson 14 a Cavs trefili ve druhé půli 9 trojek - čtyři z nich ve čtvrté čtvrtině ve chvílích, kdy byl James na lavičce náhradníků. Williams a Gibson měli dohromady trojkovou střelu 7/9.

Za hosty nastříleli Caron Butler a Gilbert Arenas po 22 bodech, ale šesté porážce Washingtonu na palubovce Cavaliers za sebou nezabránili.

Indiana - Denver 93:111
Carmelo Anthony nastřílel 25 bodů, Chauncey Billups 24 a Nuggets prožívají nejlepší start do sezóny za posledních 24 let. Anthony, který měl dosud průměr 38 bodů na zápas, trefil jen 6 ze 17 střel z pole, ale přidal 11 ze 14 šestek.

Nene zaznamenal 16 bodů a 13 doskoků a Denver zvýšil svou bilanci už na 4/0, což se mu podařilo naposledy v sezóně 1985/86. Bývalý hráč Denveru Dahntay Jones byl nejlepším střelcem Pacers s 20 body, Danny Granger přidal 18 bodů. Pacers mají bilanci 0/3.

Domácí přišli už v první čtvrtině o Troye Murphyho, který nepříjemně spadl na záda a musel odstoupit. Murphy byl vloni druhý v lize v doskakování a třetí v procentu úspěšnosti trojek.

Philadelphia - Boston 74:105
Paul Pierce nastřílel 21 bodů, Rasheed Wallace přidal 20 bodů a Celtics zůstávají po další jasné výhře neporaženi. Celtics už vylepšili bilanci na 5/0, i když se tentokrát nemohli spolehnout na dvojici obvyklých opor Kevina Garnetta a Raye Allena.

Allen nedal ani jeden koš ze hry až do třetí čtvrtiny (5 bodů), Garnett proměnil jedinou střelu ze sedmi a zůstal na pouhých 3 bodech. Za domácí nastřílel Andre Iguodala 17 bodů, ale Sixers zcela selhali při střelbě trojek - trefili jedinou z 16 pokusů, naopak jich inkasovali 14 z 20 (Wallace 6/8).

Detroit - Orlando 85:80
Ben Gordon nastřílel 23 bodů, Rodney Stuckey 20 a Pistons uštědřili Orlandu jeho první letošní porážku, přestože byli výrazně oslabeni. Kroměr Richarda Hamiltona totiž chyběl také "železný muž" Tayshaun Prince, kterého vyřadila ze hry záda.

Prince odehrál v NBA 496 zápasů v řadě bez přerušení - od 13.dubna 2003 (nováčkovská sezóna) - ale jeho velká série je u konce. Will Bynum nastřílel za Pistons také 20 bodů. Domácí se mohli radovat z vítězství navzdory tomu, že prohráli na trojky 0:10 - vytěžili ale 31 bodů z čáry trestného hodu, zatímco hosté jen 12.

Hostům nepomohl návrat Vince Cartera (15 bodů), citelně tentokrát chyběli Rashard Lewis (trest) a Mickael Pietrus (nemoc), protože Dwight Howard odehrál jen 17 minut a vyfauloval se (8 bodů) a navíc se vůbec nedařilo Ryanu Andersonovi (trojky 1/11).

Miami - Phoenix 96:104
Steve Nash zaznamenal 30 bodů a 8 asistencí a Suns vyhráli souboj dvou neporažených týmů díky výborné 4.čtvrtině. Amare Stoudemire zaznamenal 16 bodů a 11 doskoků a Suns překonali svůj nejvyšší deficit v dosavadním průběhu sezóny. V polovině 4.čtvrtiny rozhodli šňůrou 13:4.

Jason Richardson nastřílel v poslední čtvrtině 10 ze svých 14 bodů a Suns mají poprvé od roku 2004 úvodní bilanci 4/0. Za Miami nastřílel Dwyane Wade 23 bodů a Quentin Richardson 18. Heat nevyužili šanci na teprve druhý start 4/0 v historii klubu.

Chicago - Milwaukee 83:81
Luol Deng zaznamenal 24 bodů a osobní rekord 20 doskoků a Bulls otočili zápas, ve kterém prohrávali už o 18 bodů. Bucks měli ještě šanci v koncovce, když domácí Joakim Noah zahodil dvě šestky, ale Ersan Ilyasova minul 2 sekundy před koncem potenciálně vítěznou trojku.

Derrick Rose nastřílel 10 ze svých 16 bodů v poslední čtvrtině a Bulls získali po dvou porážkách za sebou trochu divoké vítězství. Brandon Jennings nastřílel za hosty 25 bodů.

Oklahoma City - LA Lakers 98:101 po prodl.
Kobe Bryant nastřílel 31 bodů a trefil i klíčový koš v prodloužení - a Lakers zvládli svůj první test na palubovce soupeře. Bryant trefil střelu po obrátce 2 a půl minuty před koncem a poslal obhájce titulu do vedení 99:97.

Domácí snížili jedním trestným hodem a Bryant pak 18 sekund před koncem dvěma šestkami stanovil konečné skóre. Thunder měli dvě šance na vyrovnání, ale Thabo Sefolosha a Russell Westbrook své trojkové střely minuly, takže Lakers "prošly" dvě nepřesné střely Lamara Odoma v koncovce.

Bryant doskočil míč po Westbrookově nepřesné střele, hodil ho směrem ke druhé konce palubovky a čas vypršel. Andrew Bynum zaznamenal 22 bodů a 10 doskoků, Ron Artest přidal 20 bodů. Za domácí nastřílel Kevin Durant 28 bodů, ale netrefil ani jednu z 8 trojek.

Dallas - Utah 96:85
Dallas prohrával po třech čtvrtinách o 15 bodů, ale v poslední části hry předvedl nevídaný nápor. Dirk Nowitzki nastřílel ve 4.čtvrtině 29 (!) ze svých 40 bodů (klubový rekord) a Mavs smetli svého soupeře 44:18. Rekord Dallasu dosud držel Mark Aguirre, který v roce 1984 nastřílel v zápase proti Denveru za čtvrtinu 24 bodů.

Dallas prohrával ještě 10 minut před koncem 56:72, ale Nowitzkiho "tříbodová akce" odstartovala v polovině čtvrtiny šňůru 19:6 a německý reprezentant už necelé tři minuty před koncem vyrovnával na 83:83.

Utah se z toho vůbec nevzpamatoval a propadl i v koncovce - Nowitzki 2 minuty a 5 sekund před koncem poslal svůj tým definitivně do vedení (85:83) a hosté ještě stihli nabrat dvoucifernou ztrátu. Deron Williams nastřílel za Jazz 22 bodů, Mehmet Okur přidal 14 bodů a 14 doskoků.

Portland - Atlanta 91:97
Jamal Crawford nastřílel jako náhradník 27 bodů a Hawks dobyli palubovku Portlandu. Smeč Ala Horforda 56,6 sekund před konce zvýšila náskok hostů na 95:89 a zpečetila výhru. Horford zaznamenal 11 bodů a 13 doskoků.

LaMarcus Aldridge, který neměl do zápasu kvůli problémům s kolenem vůbec nastoupit, zaznamenal za domácí 20 bodů a 14 doskoků, Brandon Roy a Travis Outlaw přidali po 19 bodech.