San Antonio - Phoenix, Tim Duncan - Amare Stoudemire

San Antonio - Phoenix, Tim Duncan - Amare Stoudemire - Tim Duncan ze San Antonia (vpravo) se snaží prosadit přes Amare Stoudemireho z Phoenixu. | foto: Lucy Nicholson, Reuters

Stoudemire zářil v závěru, Phoenix snížil

• 677
New York - Amare Stoudemire nastřílel 31 bodů a nádherným blokem na Tima Duncana v klíčové chvíli poslední minuty pečetil první výhru Phoenixu ve finálové sérii Západní konference. Suns dokázali poprvé v sérii přehrát Spurs výrazně v rychlých protiútocích a po dramatické koncovce zvítězili 111:106, čímž snížili stav série na 1:3 na zápasy.
Finále Západní konference:

San Antonio(2) - Phoenix(1) - 106:111
(stav série 3:1)

Suns ve velmi dramatickém zápase dokázali zvládnout koncovku a unikli tak "smetení" 0:4 na zápasy a zápisu do historických statistik - ještě žádný tým s tak dobrou bilancí v základní části totiž ještě neprohrál sérii playoff bez jediného vítězství. Velkou zásluhu na výhře má Amare Stoudemire, který opět překonal hranici 30 bodů a navíc doslova "řádil" v posledních 88 sekundách.

Stoudemire v koncovce proměnil dva těžké pokusy zpod koše, doskočil dva důležité míče a v klíčové chvíli (36 sekund před koncem za stavu 106:109) fantastickým způsobem zblokoval smečujícího Tima Duncana. "Byl neuvěřitelný," prohlásil rozehrávač Steve Nash. "Dokonce i jako jeho spoluhráč musíte jen koukat a žasnout. Byl prostě všude a předvedl úžasné akce..."

Stoudemire sice tentokrát sice zaostal v obranném doskakování (ani jeden doskok za poločas), ale nakonec zaznamenal 31 bodů (11 za poslední čtvrtinu) a 5 doskoků, když proměnil 13 z 23 střel z pole a 5 ze 6 trestných hodů. Dosud ve všech letošních vzájemných zápase se San Antoniem překonal hranici 30 nastřílených bodů. Spurs se v závěru dvakrát přiblížili na rozdíl jediného bodu, ale Stoudemire vždy odpověděl košem.

Pátý zápas se hraje ve středu ve Phoenixu, a i když ještě žádný tým historie neotočil sérii ze stavu 0:3 na zápasy, Suns rozhodně nic nevzdávají. "Myslím, že můžeme doma vyhrát další zápas," prohlásil Joe Johnson, který opět nastoupil v ochranné masce a ve svém druhém zápase po těžkém zranění v obličeji podal skvělý výkon.

Johnson nastřílel 26 bodů (10/15 z pole!) a velmi dobře bránil, když často pomáhal zdvojovat v obraně Tima Duncana. Ten nedokázal navázat na svůj výkon z minulého zápasu, když se tentokrát naopak velmi trápil z čáry trestného hodu - proměnil jen 3 z 12 šestek (!), ačkoli v minulém utkání měl stoprocentní bilanci 15/15.

Duncan hrál nezvykle pasivně a ve třetí čtvrtině dokonce ani jednou nevystřelil na koš - jeho konečná bilance byla 15 bodů a 16 doskoků, když proměnil 6 z 12 střel z pole. V sobotu ve třetím zápase přitom nastřílel 33 bodů.

Střeleckou oporou domácích byl Manu Ginobili (28 bodů a 7 asistencí, 11/22 z pole), který nastřílel 11 bodů za druhou čtvrtinu a výrazně pomohl k vedení 59:52 v poločase. Po přestávce se ale Spurs začali střelecky trápit, v obraně měli čím dál více práce s rychlými protiútoky a přesnou střelbou Suns a "pustili" je až do dvanáctibodového vedení - nápor v závěru pak už na zvrat nestačil.

"Jsme smutní, jsme naštvaní," prohlásil Ginobili, "ale série pokračuje a my máme dobrou formu. Cílem je postoupit do finále a ne smést Phoenix 4:0..." Suns nastřílel 26 bodů z rychlých protiútoků (za první 3 zápasy série dohromady jen 28) a konečně se jim podařilo to, čím byli "pověstní" během celé sezony - celá základní pětka nastřílela dvouciferný počet bodů. Navíc i když náhradníci (Jackson a Hunter) přispěli jen 12 body, měli stoprocentní střelbu 5/5 (Jackson 2 trojky).

Konečně se "chytil" Shawn Marion, který sice znovu nedal za první půli ani bod, ale pak přidal 11 bodů za druhou půli, včetně trojky, která završila rozhodující šňůru 15:2, znamenající dvanáctibodové vedení Suns (83:71). Domácí Spurs měli po celý zápas obrovskou převahu v útočném doskakování (Duncan, Mohammed, Horry) a ta jim také pomohla spolu s trojkami Ginobiliho, Bowena a Horryho v závěru ke snížení náskoku, ale Suns v čele se Stoudemirem náporu odolali.

Paradoxně právě útočným doskokem pečetil výhru Stoudemire za stavu 109:106, protože po něm už domácí museli faulovat Steva Nashe a ten podle očekávání 6 vteřin před koncem nezaváhal ze šestek. Nash sice tentokrát nastřílel "jen" 17 bodů (6/10 z pole), ale opět se potvrdilo, že Suns hrají nejlépe, když diriguje hru a připravuje šance spoluhráčům - zaznamenal 12 asistencí.

čtvrtiny: 23:26, 36:26, 21:35, 26:24