Český basketbalista Jan Veselý střílí přes Anteho Tomiče z Chorvatska.

Český basketbalista Jan Veselý střílí přes Anteho Tomiče z Chorvatska. | foto: Reuters

Chorvatské basketbalové prokletí trvá, rýpli si do sousedů Srbové

  • 3
Čeští basketbalisté se v neděli radovali z úspěchu, když na mistrovství Evropy vyřadili obávané Chorvaty. Mohl mít z jejich vítězství o 21 bodů radost ještě někdo jiný? Těžko říct. Nicméně srbský deník Blic s jistou dávkou škodolibosti poznamenal, že chorvatský basketbal záměrně sestoupil z medailových stupňů před dvaceti lety a jeho prokletí trvá.

Ten 2. červenec roku 1995 někomu přinesl nadšení, a někomu ne tak docela, uvedl bělehradský list. Srbští basketbalisté, kteří se tehdy po sankcích vrátili na mezinárodní scénu, získali titul mistrů Evropy. Chorvaté, kteří vybojovali bronz, tehdy při vyhlašování medailistů opustili stupně, aby nemuseli poslouchat jugoslávskou hymnu. A na „bednu“ se už nikdy nevrátili, napsal Blic.

Poté, co v roce 1991 vyhlásili vystoupení ze svazku tehdejší Jugoslávie, získali Chorvaté třikrát medaile na vrcholných akcích. „Ale jakmile v roce 1995 opustili pódium, zůstaly jim jen oči pro pláč. Tak je to i na současném mistrovství Evropy, kde je v osmifinále vyřadili Češi, náš středeční soupeř,“ konstatoval deník, který si vzápětí položil otázku.

Proč chorvatští basketbalisté na ME v Aténách 1995, kde v semifinále prohráli s Litvou, kterou jsme potom my jako tehdejší Jugoslávie ve finále porazili, opustili závěrečný ceremoniál? Protože jim to nařídili. Byla jiná doba, v zemi se ještě střílelo, hráči cítili vlastenecký náboj a poslechli rozkaz, napsal Blic a citoval tehdejšího kapitána chorvatského týmu Stojka Vrankoviče.

„Byla jiná doba,“ připomněl Vrankovič. „Jugoslávci ve finále porazili Litvu a my, kdybychom zůstali na stupních, bychom poslouchali jugoslávskou hymnu. Po finálovém zápase padlo rozhodnutí, že u toho nebudeme. Všichni jsme souhlasili s příkazem, který přišel shůry.“

Rozkaz je rozkaz. Od té doby Chorvati splácejí zmíněné rozhodnutí, trvá to už dvacet let, uvedl Blic, deník ze země, jejíž basketbaloví reprezentanti získali na loňském mistrovství světa stříbrné medaile..

Po účasti ve finále olympijského turnaje v Barceloně 1992 získali Chorvaté bronz na mistrovství světa v roce 1994, kde Srbové (tehdy Jugoslávci – pozn.) chyběli rovněž. „Potom přišel již zmíněný evropský šampionát v Řecku a chorvatský bronz včetně odchodu ze stupňů vítězů. A od té doby nic,“ poznamenal deník.

Na mistrovství Evropy ve Španělsku v roce 1997 konečně došlo ke střetu týmů, které vznikly rozpadem SFRJ. Tým tehdejší Jugoslávie porazil Chorvaty v samém závěru trojkou Aleksandra Djordjeviče 64:62 a v konečném účtování získal zlato, zatímco na Chorvatsko zůstalo jedenácté místo.

To byl těžký knock out, ze kterého se chorvatská reprezentace nevzpamatovala, poslední úder jí uštědřili Češi nyní v Lille. Chorvatské prokletí, které začalo neúčastí při slavnostním ceremoniálu v roce 1995, trvá, uzavřel bělehradský deník Blic.

, Lidové noviny

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž