Sparta na úvod deklasovala Ústí

Praha - Prvním kolem dnes začala nejvyšší soutěž basketbalistů Mattoni NBL. Jako první své utkání dohrály týmy Ústí nad Labem a pražské Sparty - hosté nedali svému soupeři žádnou šanci a vyhráli rozdílem třídy o 35 bodů. Také v brněnském derby jasně kralovali hosté - A Plus Brno, stejně jako v Praze na Folimance, odkud si odvezly 2 body Pardubice. V dramatickém duelu Ostrava překvapivě zdolala Děčín a Mlékárna Kunín v prestižním střetnutí nedala šanci Opavě.

SČP Ústí nad Labem - Sparta Praha 62:97
(15:27, 32:45, 53:71)

Vývoj zápasu předznamenala hned první čtvrtina. Houška sice zaznamenal úvodní koš zápasu a ještě v první minutě po dvojce Holešovského vedlo Ústí 4:2, ovšem šňůra 0:11 otočila skore ve prospěch Sparty, která v dalším průběhu neustále vedla. V první čtvrtině se prosazoval především Dvořák (11 bodů), a i když za dalších 30 minut hry nepřidal ani jediný bod, hostům to v žádném případě nevadilo.

Úvod druhého poločasu vyhráli Plynaři 7:2 a snížili stav na 39:47, ovšem poté přišly trojka Nováka a koš Daniela Douši a rozdíl byl opět dvouciferný. Ve 25. minutě Pištěcký proměnil dva trestné hody a upravil skore na 43:52, ale to bylo ze strany ústeckých basketbalistů všechno. Zbylých 15 minut prohráli neuvěřitelným poměrem 19:45 a odešli z palubovky s potupným debaklem.

Přísnější měřítko snesl pouze Pavel Kubálek, který, ač nebyl zdravotně v pořádku, nastřílel 18 bodů. Příliš se neprosadila americká posila Cuffe (střelba dvojek 2/12), Pohánka dal své jediné dva koše v předposlední minutě zápasu...

Střelci: Kubálek 18, Cuffe 14, P.Houška 12, Holešovský 7, Pohánka 4, Raděj 3, Feštr a Pištěcký 2 - David Douša 17, Hrubý 16, Miloš 14, Novák 13, Dvořák 11, Velenský 10, Kraus 8, M.Marek a Reinberger 4

Jaromír Geršl (trenér hostů):
Chtěl bych poděkovat hráčům za předvedený výkon. Zápas rozhodlo v náš prospěch méně ztracených míčů a obecně méně chyb ve hře. Rozhodla také naše silnější lavička.
Jan Šedivý (trenér domácích): Šli jsme do zápasu s tím, že musíme dát alespoň sedmdesát bodů, ale když dva hráči základní sestavy nepředvedou požadovaný výkon a dají dohromady pouze jedenáct bodů, pochopitelným následkem je toto nízké skóre. O výsledku utkání také rozhodlo velké množství zbytečně ztracených míčů a špatné doskakování.

Houseři Brno - A Plus ŽS Brno BC 67:85
(10:19, 28:38, 43:66)

"Hosté" povolili v úvodní čtvrtině Houserům pouhých 10 bodů, přestože v 5. minutě byl stav 8:7 - skore narůstalo na obou stranách velice pomalu. Tým A Plus si však přeci jen neustále udržoval několikabodové vedení, které narostlo tři minuty před koncem prvního poločasu až na šestnáct bodů (22:38). Čtyři body Slezáka však znamenaly snížení na 26:38 a když v poslední minutě přidali po jedné šestce Vrubl a Kešina, byl rozdíl pouze desetibodový.

Definitivní rozhodnutí přišlo hned na začátku třetí desetiminutovky. Úvodní tři minuty totiž hosté vyhráli 10:0 (Ščekič 6, Benda a Černošek 2) a o výsledku bylo při tak nízkém skore téměř rozhodnuto. Šest minut před koncem utkání Dimavičius košem a jedním trestným hodem snižoval na 54:71 a o tři minuty později to bylo jen 65:78, ale zkušený tým A Plus si první dva body s přehledem pohlídal.

Houseři po celý zápas velice špatně stříleli (trestné hody pod 50%!), navíc zcela propadli v doskakování - 28:40, na útočné doskoky 9:17. Pod soupeřovým košem vynikali zejména Benda se Ščekičem, kteří v útoku doskočili 10 míčů.

Střelci: Kešina 15, Dimavičius 12, Janda 11, Slezák 7, Skála 6, Machač a Vrubl 5, Jelínek 4, Hudeček 2 - Černošek 17, Křemen 14, Maleš a Benda 12, J.Svoboda 11, Kovačevič 9, Ščekič 6 bodů a 12 doskoků, Gajdošík a Prachař 2
střelba za 3b.: 15/8:20/6
střelba za 2b.: 38/14:52/29
trestné hody: 31/15:16/9
doskoky: 28:40
osobní chyby: 19:22
5 osobních chyb: 40. Janda
rozhodčí: Rozsypal a Hartig