Reinberger vystřílel Mlékárně vítězství

• 11
NovýJičín - V prvním utkání 18. kola Mattoni NBL zvítězila Mlékárna Kunín nad Prostějovem o jediný koš 73:71. Hrdinou večera byl Štěpán Reinberger, který 13 body v poslední čtvrtině výrazně přispěl k rozhodujícímu obratu. Zítra je na programu brněnské derby mezi A Plus a BBK a duel Děčína se Sadskou, v nedělním šlágru přivítají Pardubice mistrovský Nymburk.

Mlékárna Kunín - BK Prostějov 73:71
(18:19, 33:35, 52:57)

Hostující basketbalisté měli v prvním poločase neustále mírně navrch, ale dokázali si vytvořit maximálně šestibodové vedení. Na vině byly především časté míčové ztráty - během úvodní dvacetiminutovky jich bylo hned třináct! Na začátku závěrečné části hry sice nejprve Butler s Tomaszkem navýšili rozdíl ve skóre na devět bodů (52:61), ale pak začal úřadovat domácí křídelník Štěpán Reinberger.

Během 3,5 minuty nastřílel 12 bodů (!) a výrazně tak pomohl ke klíčovému obratu (šňůra 18:3!). Prostějov pak ještě snížil svou ztrátu na rozdíl jediného bodu, když 21 vteřin před koncem Butler proměnil dva trestné hody, ale Reinberger o chvíli později jednou šestkou potvrdil cennou výhru domácích.

V jejich dresu nastřílel 15 bodů Ivan Perinčič (střelba 5/13), o bod méně přidal Tarvis Williams (6/11) a 13 body za necelých 14 odehraných minut přispěl k výhře novojičínského týmu Štěpán Reinberger (střelba 5/8). Rozehrávač Chad Timberlake zaznamenal 11 bodů a v obraně získal 5 míčů, kapitán David Hájek přidal k 8 bodům 10 doskočených míčů.

Prostějovský dirigent Petr Czudek nastřílel s velmi dobrou úspěšností 18 bodů (7/12, z toho trojky 3/7) a připsal si i 6 asistencí, avšak také měl pět míčových ztrát, stejně jako Robert Tomaszek (14 bodů) a Radek Nečas. Ten nasbíral už v prvním poločase double-double (10 bodů a 11 doskoků), ale celkem proměnil jen 3 z 11 střel z pole (27,3%). Příliš se nedařilo Marku Stuchlému, který minul všech pět tříbodových pokusů.

Při vyrovnané úspěšnosti střelby z pole (40,6% - 41,0%) rozhodly o osudu vyrovnaného zápasu především ztráty (12 - 20), navíc Prostějov si ve druhém poločase nedokázal pohlídat obranný doskok - mezi 26. a 36. minutou hostitelé doskočili pod košem svého soupeře 6 míčů a tento úsek hry vyhráli 23:11.

Ani jeden tým nenastoupil k dnešnímu duelu v kompletní sestavě. Mlékárně Kunín chyběl Marek Štec, poražení se museli obejít bez Camerona Crispa a zkušeného podkošového hráče Jana Svobody.

Zbyněk Choleva (trenér Mlékárny Kunín): Jsem velmi rád, že jsme zlomili naše prokletí, že pořád prohráváme a jsem obzvláště rád, že to bylo proti Prostějovu. Je to dobře také kvůli divákům, kteří tak mohou znovu důvěřovat tomu, že náš tým může jít nahoru a může vyhrávat, pokud to bude podložené snahou a kolektivním výkonem. Myslím si, že se nám povedlo zvítězit díky tomu, že jsme to chtěli víc než soupeř.

Michal Ježdík (trenér Prostějova): Byl to velice dobrý zápas. Měl výborné nasazení, energii a viděli jsme i velice dobré individuální výkony. V podstatě měl všechno, co k současnému basketbalu patří. My jsme udělali dvě základní šňůry chyb, a to v prvním poločase, kdy jsme měli 13 ztrát a soupeř nám nedovolil vytvořit si vyšší náskok, abychom měli větší klid do druhého poločasu. Po přestávce jsme pak jednoznačně propadli v obranném doskoku. To byly dva faktory, které rozhodly o tom, že jsme v koncovce museli tahat za kratší konec. V závěru jsme celkem nepochopitelně ani nevystřelili na koš.