Tomáš Petera

Tomáš Petera - Tomáš Petera. | foto: Dan Materna, MF DNES

Petera: Přivezu víc sportu a peněz

  • 14
Praha - Když hrál bohatý izraelský klub Maccabi o postup do finále evropské basketbalové ligy, v Česku to sledovalo opravdu jen pár nadšenců. Jedním z nich byl podnikatel Tomáš Petera, který krátce nato pořádal v Praze basketbalové finále. Při sledování zápasu prožíval pořádné nervy, třikrát vypnul televizi a konečný výsledek si raději nechal poslat esemeskou.

Když si ji přečetl, zaradoval se. Izraelci, s nimiž do Prahy měla přijet spousta fanoušků a peněz, postoupili, byť o jeden koš.

V Praze už sice nevyhráli, ale Petera a jeho firma ano. Fanoušci z Izraele přijeli a pořadatelé utržili na lístcích kolem 60 milionů.

"Jeden známý, co má obchod ve Slovanském domě v Praze na Příkopech, měl během jednoho dne díky fanouškům tržbu dva miliony korun," říká Petera.

V Sazka Areně bylo vyprodáno a Peterovi se vrátily "desítky milionů", které musel basketbalové lize složit předem jako pojistku, že to s pražským finále myslí vážně a nic se nepokazí.

Přivezu hokejový pohár a hráče NBA

Petera hrál dřív tenis a hokej, trénoval Petra Kordu a dnes podniká také v atletice a ve fotbale. Úřaduje v kanceláři na tenisových kurtech "své" pražské Sparty.

Říká o sobě, že je manažer samouk a že k sobě do týmu potřebuje "brzdaře", kteří ho včas odradí od přehnaně příliš riskantních nápadů. "Vložit peníze do sportovního byznysu má určitě vyšší riziko než třeba nákup akcií ČEZ. To je bez diskusí. Na druhé straně může být vyšší zisk," říká Petera.

Tomáš Petera

Národnost: Česká

Věk: 35

Kariéra: V mládí hrál závodně hokej a tenis. Jako tenisový trenér dovedl Petra Kordu k vítězství na Australian Open a druhé místo světového žebříčku. Od roku 2000 se věnuje sportovnímu marketingu, spoluvlastní agenturu Česká sportovní, která shání sponzory pro Český olympijský výbor. V letech 2002 - 2005 byl ředitelem mezinárodního atletického mítinku Zlatá tretra, od roku 2005 je nehrajícím kapitánem národního reprezentačního týmu pro tenisový Fed Cup. Pracuje pro fotbalové kluby Baník a Kladno, letos v Praze pořádal basketbalový turnaj Final Four.

Rodina: Svobodný

Záliby: sbírá značkové náramkové hodinky.

Volný čas: Od sportu si nejlépe odpočine sportem. Má rád silné a rychlé vozy.

Basketbalové Final Four bylo podle všeho na hraně, ale risk se vyplatil. "Čistý zisk z takových akcí se pohybuje v řádu milionů, tedy kolem deseti až patnácti procent z tržeb," říká pětatřicetiletý Petera.

Nejvíc peněz vidí ve dvou oborech: jednak v českém fotbale, podaříli se překonat blamáž s korupcí, a pak právě ve větších mezinárodních akcích, jako bylo Final Four.

"Mnoho firem, které dřív měly české majitele, dávaly peníze do českého sportu. Dnes tomu už tak není. A to samozřejmě ovlivňuje i moji strategii. I z tohoto důvodu se my musíme cpát do nadnárodních projektů," uvádí Petera, podle něhož bylo mnohem příznivější, když firmy jako Plzeňský Prazdroj či Český Telecom byly české nebo státní.

Prozatím slibuje dvě akce podobné Final Four. "V příštích pěti šesti letech se budeme koncentrovat na jednorázové mezinárodní akce, jako třeba Final Four, nebo jako byl Světový pohár v hokeji a Světová hokejová tour. Jsme v jednání se třemi čtyřmi druhy sportů o tom, co elitního nebo luxusního by se dalo do České republiky dostat. Dnes jsme nejdál v tom, znovu udělat Světový pohár v hokeji. Jsme také v jednání o zápasu některého klubu z americké basketbalové ligy NBA v České republice," říká podnikatel.

Praha olympijská

Dobrá zkušenost, jakou udělal módní butik na Příkopech, je podle Petery důkazem, proč by se republika a hlavní město měly pustit i do těch největších projektů. "Teď je právě ta doba, abychom ukázali světu, že jde v České republice dělat velké sportovní akce - mělo by to směřovat k Praze olympijské," uvádí podnikatel, který pomáhá českému olympijskému výboru shánět sponzory a velké peníze by vydělal už jen na kandidatuře samé.

"Samozřejmě záleží na projektu a Praze samotné. Pokud sledujete přípravu Londýna na letní olympijské hry v roce 2012, tak tam je velká integrace sportu do města. To není jako dřív, že někde rozvalili hromadu hlíny a na ní postavili pětadvacet stadionů, na které už nikdy nikdo nevlezl, jako je to třeba v Soulu," říká Petera.

Baník: akcie na burzu, místo stadionu domky

V českém sportu Peteru nyní nejvíc zaměstnává fotbal, který považuje za jednoznačně nejsledovanější, a tudíž i nejvýnosnější sport.

"Fatální vliv mám na dva kluby, na Baník Ostrava a Kladno," říká Petera, který pro MF DNES vůbec poprvé vysvětlil svůj vztah k ostravskému klubu. "Po dohodě s majoritním akcionářem Danem Vackem mám v podstatě v ruce výkon některých akcionářských práv, a tudíž po konzultaci s ním mám v rukou management klubu a rozhoduji o některých strategických věcech."

I když se to některým skalním fanouškům Baníku možná nebude líbit, v Ostravě by teď mělo všechno fungovat kvůli výdělku. "Strategické" plány jsou podle Petery následující: Jednak zrušit stadion v prestižní čtvrti na Bazalech, postavit místo něho byty a hrát na vítkovickém hřišti. Tím by si klub měl vytvořit zásobu peněz a "fungovat jako standardní firma", to znamená nebýt životně závislý na výprodeji hráčů.

Baník má nyní podle posudků, které si majitelé nechali zpracovat, hodnotu kolem 300 milionů korun, mimo jiné právě díky lukrativním pozemkům pod stadionem. "Když se vše podaří", pak by podle Petery mohla hodnota časem stoupnout až na miliardu a akcie by se mohly prodat na burze, buď v Praze, nebo někde v zahraničí.

Petera je s majiteli dohodnut na tom, že podle hodnoty se bude odvíjet i jeho výdělek. "Mám svoji odměnu, která je odvislá od výnosu z prodeje klubu," prohlásil Petera.

Podmínkou, aby se Baníku i ostatním klubům dařilo, je podle Petery vymýtit korupci. "Je nesmyslné říkat, že korupce neexistuje. To samozřejmě není pravda. Ale není to tak hrozné, tak strašné, jak je to podáváno," míní Petera, podle něhož ani uplacený rozhodčí nedokáže zařídit vše. Protože očista je v zájmu těch, kteří fotbal platí, prý přijde brzy. "Ten proces bude trvat možná dva tři roky."


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž